Witamy na blogu Ebury®

Ekspertyzy rynkowe i aktualizacje, które pomogą Ci poruszać się po zmieniających się globalnych rynkach walutowych

Subskrybuj

17

Jun

Blog

Skuteczny i bezpieczny handel z Rosją – podsumowanie Konferencji Ebury z 9 czerwca 2021 r.

R

osja to ciągle ważny – a w długim terminie perspektywiczny – kierunek dla stale rosnącej grupy polskich eksporterów, którzy poszukują atrakcyjnych rynków poza Unią Europejską. Według danych GUS w ciągu ostatnich pięciu lat roczna wartość eksportu z Polski do Rosji wzrosła o ponad 9 mld złotych, tj. ok. 40 proc. – pomimo wciąż obowiązujących sankcji i utrudnień w handlu. W pierwszym kwartale br. wartość polskiego eksportu z polski do Rosji wzrosła aż o 14 proc. r/r i przekroczyła 8 mld zł.

Autor
Iga Makhankova
Dolar się umacnia; rynek obligacji nie przejmuje się danymi o inflacji

Raport o inflacji w USA przyćmił czerwcowe posiedzenie EBC, ale reakcja rynku była, delikatnie mówiąc, sprzeczna z intuicją. Mimo że inflacja w Stanach wynosi obecnie 5% w skali roku, a wiele cen nadal rośnie, inwestorzy zaakceptowali retorykę Rezerwy Federalnej o tymczasowości tego stanu. W konsekwencji doszło do spadku rentowności amerykańskich obligacji. 

Roman Ziruk 15 June 2021

Dolar pod koniec tygodnia zwyżkował względem innych walut G10, ale stracił niemal wszystkie te zyski po nieco rozczarowującym piątkowym raporcie non-farm payrolls.

Dolar pod koniec tygodnia zwyżkował względem innych walut G10, ale stracił niemal wszystkie te zyski po nieco rozczarowującym piątkowym raporcie non-farm payrolls. Złoty za to się umacnia – kurs EUR/PLN w trakcie tygodnia spadł do najniższego od grudnia poziomu 4,45.

Roman Ziruk 8 June 2021

Złoty najmocniejszy w tym roku, waluty EM odżywają

Złoty zaczął tydzień od umocnienia i w parze z euro jest najsilniejszy od grudnia ub.r. – okresu interwencji Narodowego Banku Polskiego. Inne waluty emerging markets też radzą sobie dobrze. Ich zwyżki są wspierane przez wzrosty cen surowców.

Roman Ziruk 2 June 2021

Jesteś eksporterem i chcesz spróbować swoich sił na nowym rynku? Jesteś importerem i myślisz o sprowadzaniu produktów z Rosji do Polski? Działałeś na tamtejszym rynku przed 2014 r. i zastanawiasz się nad powrotem?

Iga Makhankova 26 May 2021

Jastrzębi ton decydentów wzmacnia waluty Europy Wschodniej

W zeszłym tygodniu główne waluty doświadczyły niewielu istotnych ruchów. W związku z tym w centrum uwagi znalazł się zwrot banków centralnych krajów Europy Wschodniej ku jastrzębiej polityce. Wyprowadził on węgierskiego forinta oraz polskiego złotego na szczyt rankingów.

Roman Ziruk 25 May 2021

Szok inflacyjny w USA podbił zmienność na rynku

Aktywa ryzykowne na całym świecie oscylują blisko rekordowo wysokich poziomów. Ich sytuacja jest jednak bardziej niepewna po tym, jak w zeszłym tygodniu dane o amerykańskiej inflacji pokazały wyraźny wzrost, wywołując zamieszanie na rynku.

Roman Ziruk 18 May 2021

rynku pracy

Znacznie gorszy niż oczekiwano raport z amerykańskiego rynku pracy przerwał pasmo pozytywnych niespodzianek ekonomicznych z USA. Dolar osłabił się w stosunku do prawie wszystkich głównych walut świata. Rentowności obligacji spadły, a ceny surowców ponownie wzrosły, wspierając umocnienie walut surowcowych.

Roman Ziruk 11 May 2021

Szok inflacyjny w USA podbił zmienność na rynku

Dolar amerykański w zeszłym tygodniu nadal słabł, radząc sobie gorzej niż zdecydowana większość głównych walut. Ruchy te były w większości niewielkie – więcej działo się na rynkach wschodzących. Złoty pozostał jednak dość stabilny. Czy ma szansę na aprecjację? 

Enrique Diaz-Alvarez 27 April 2021 3 minuty czytania

Waluty emerging markets zwyżkują

Dość zaskakujący spadek rentowności amerykańskich obligacji w zeszłym tygodniu w połączeniu z bardzo dobrymi danymi ekonomicznymi to korzystny układ dla walut rynków wschodzących. Polepszyła się sytuacja również innych aktywów ryzykownych, m.in. akcji, surowców i instrumentów kredytowych.

Enrique Diaz-Alvarez 20 April 2021 3