Podcast FX Talk Posłuchaj!

Witamy na blogu Ebury®

Ekspertyzy rynkowe i aktualizacje, które pomogą Ci poruszać się po zmieniających się globalnych rynkach walutowych

Subskrybuj

21

Sep

Analizy walutowe

Fed, szybujące ceny energii i Evergrande

R

ynki wyczekują wrześniowego posiedzenia Fedu w tym tygodniu. Poza nim najważniejsze wieści dotyczą stale rosnących cen energii i kłopotów finansowych chińskiego dewelopera. W efekcie tydzień zaczęliśmy od dość silnej wyprzedaży na europejskich rynkach akcji, inne aktywa ryzykowne też znajdują się pod presją.

Autor
Roman Ziruk

We wtorek czeka nas ważny odczyt inflacji ze Stanów, który pokaże, czy presja cenowa w największej gospodarce świata się utrzymuje. Dane z USA o stagflacyjnym wydźwięku już w zeszłym tygodniu budziły zainteresowanie. Posiedzeniem EBC rynek zbytnio się nie przejął. Jego wydźwięk nie był jastrzębi, mimo decyzji o redukcji tempa skupu aktywów w ramach programu PEPP. 

Roman Ziruk 14 September 2021

Fed w trudnej sytuacji po słabym raporcie o zatrudnieniu

Ostatnie dane z amerykańskiego rynku pracy rozczarowały, co dołożyło się do wcześniejszych wątpliwości odnośnie do tempa normalizacji polityki pieniężnej w USA. W przeciwieństwie do wyjątkowo słabego dolara polska waluta ma ze sobą bardzo udany tydzień. Obecny zaczyna jednak oddając część zysków, a jej dalsze ruchy zależą w dużej mierze od kolejnych sygnałów z RPP. Najbliższe posiedzenie odbędzie się 8 września.

Roman Ziruk 7 September 2021

Trzecia konferencja online z cyklu. "Wypłyń na nowe rynki: Turcja" gdzie przybliżymy zagadnienia istotne dla przedsiębiorców wchodzących na turecki rynek: rynkowe, prawne, logistyczne, dotyczące płatności i rozliczeń finansowych, a także lokalnej specyfiki prowadzenia biznesu i różnic kulturowych.

Iga Makhankova 6 September 2021

Na początku tygodnia większość głównych walut umocniła się względem dolara. Waluty EM również dostały sygnał do aprecjacji. Po wzroście złotego kurs pary EUR/PLN jest najniższy od ponad miesiąca.

Roman Ziruk 1 September 2021

W zeszłym tygodniu dolarowi sprzyjały zarówno pandemiczne niepokoje, jak i ostatnie minutki Fedu. Obecnie rynek czeka na sympozjum w Jackson Hole i dane o inflacji w USA. 

Roman Ziruk 24 August 2021

Dolar otrzymał istotny cios

Pod koniec ostatniego tygodnia dolar doświadczył wyprzedaży względem niemal wszystkich innych głównych walut po piątkowym odczycie nastrojów konsumenckich w USA. Umocnił się za to złoty, choć zmiany nie były znaczne.

Roman Ziruk 17 August 2021

Złoty najmocniejszy w tym roku, waluty EM odżywają

Do czasu publikacji kluczowego raportu z amerykańskiego rynku pracy (NFP) na rynku walutowym panował typowy letni marazm. Piątkowe dane zapoczątkowały jednak znaczne zmiany na rynku walutowym. Na koniec tygodnia dolar umocnił się do większości walut G10, a aprecjacja USD negatywnie odbiła się na wycenie polskiej waluty.

Roman Ziruk 10 August 2021 5

How is the coronavirus outbreak impacting the FX market?

Złagodzenie obaw dotyczących rozprzestrzeniania się wariantu Delta i gołębia komunikacja Rezerwy Federalnej sprawiły, że waluty ryzykowne zyskały. Dolar oddał w zeszłym tygodniu większość swoich niedawnych zysków. Osłabienie dolara i pozytywne rynkowe nastroje sprzyjają złotemu.

Roman Ziruk 3 August 2021 5