Witamy na blogu Ebury®
Ekspertyzy rynkowe i aktualizacje, które pomogą Ci poruszać się po zmieniających się globalnych rynkach walutowych
24
mar
Analizy walutowe
ezerwa Federalna w ubiegłym tygodniu utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie i ostrzegła, że nie będzie się spieszyć z ich obniżaniem na kolejnych posiedzeniach, co wzmocniło dolara. Po ostatnich danych z kraju rynek coraz mocniej nastawia się z kolei na obniżki stóp procentowych w Polsce.
Ostatni tydzień na rynkach walutowych był spokojniejszy. Rynek unormował się po ostatnich rewelacjach i wprowadzenie kolejnych ceł przez USA przeszło bez dużego echa. Wygląda na to, że likwidacja nawisu przestarzałych długich pozycji na dolara w ciągu kilku ostatnich tygodni pozwoliła nieco mu się ustabilizować po jego silnej wyprzedaży w marcu.
Wahania kursów walut mogą generować zarówno nieoczekiwane zyski, jak i dotkliwe straty. Dla firm z przemysłu drzewnego, operujących często na rynkach europejskich i globalnych, efektywne zarządzanie ryzykiem walutowym staje się nie tylko rozwiązaniem, ale wręcz koniecznością dla utrzymania stabilności i konkurencyjności.
Branża transportowa, szczególnie w zakresie towarów masowych, jest sercem globalnej gospodarki. Rozumiemy, że firmy transportowe działają w dynamicznym i wymagającym środowisku, gdzie zarządzanie finansami odgrywa kluczową rolę. Zmiany kursów walut, złożone płatności międzynarodowe, a także potrzeba optymalizacji kosztów to wyzwania, z którymi mierzycie się na co dzień.
Najnowsze odczyty makro ze Stanów Zjednoczonych okazały się niespodziewanie niekorzystne dla dolara. Z kolei w obecnych poziomach waluty zawarta jest wycena ogromnych różnic w wynikach gospodarczych po dwóch stronach Atlantyku i możliwe zagrożenie cłami, dlatego nietrudno o nawet duże korekty. Najnowsze wieści z gospodarki wystarczyły zatem, aby wstrzymać dolara mimo znacznego wzrostu ryzyka geopolitycznego.
Ogłoszenie, że USA i Rosja będą prowadzić rozmowy dotyczące pokoju w Ukrainie, wsparło w ubiegłym tygodniu europejskie aktywa, w tym waluty. Wśród nich prowadziły euro i korona szwedzka, ale aprecjacja złotego również nabrała tempa. Do tego trendu przyczyniły się też sygnały o odsunięciu w czasie amerykańskich ceł.
Administracja Trumpa już zasugerowała, że kolejne restrykcje handlowe dotkną UE. Wstępne doniesienia sugerują, że mogą to być ogólne cła wynoszące 10%. EUR/USD pozostaje pod presją, EUR/PLN wciąż spada. Ostatnia odporność złotego jest imponująca i można ją przypisać po części jastrzębiości Narodowego Banku Polskiego.