Nigeria. Największa gospodarka Afryki chce przyciągnąć zagranicznych partnerów handlowych. Polacy upatrują w tym szansę Czytaj

Złoty odrabia straty, przed nami Fed

( 3 )

  • Wróć na stronę główną Bloga
  • Analizy walutowe
    Analizy walutowe|Blog
    Analizy walutowe|Blog|Rynki walutowe
    Analizy walutowe|Rynki walutowe
    Analizy walutowe|Rynki walutowe|Wiadomości
    Analizy walutowe|Wiadomości
    Analizy walutowe|Wiadomości|Zarządzanie ryzykiem kursowym
    Analizy walutowe|Zarządzanie ryzykiem kursowym
    Blog
    Blog|Rynki walutowe
    Blog|Wiadomości
    Eventy
    Fraud
    Prasa i media
    Rynki walutowe
    Rynki walutowe|Wiadomości
    Rynki walutowe|Wiadomości|Zarządzanie ryzykiem kursowym
    Rynki walutowe|Współpraca z Ebury|Zarządzanie ryzykiem kursowym
    Rynki walutowe|Zarządzanie ryzykiem kursowym
    Wiadomości
    Wiadomości|Współpraca z Ebury
    Wiadomości|Zarządzanie ryzykiem kursowym
    Współpraca z Ebury
    Współpraca z Ebury|Zarządzanie ryzykiem kursowym
    Zarządzanie ryzykiem kursowym
  • Latest

14 marca 2022

Autor
Roman Ziruk

Analityk Rynku. Roman tworzy regularne analizy walutowe i ekonomiczne. Jego głównym obszarem zainteresowań są gospodarki rozwijające się ze szczególnym uwzględnieniem Europy Środkowo-Wschodniej.

Po Rezerwie Federalnej spodziewamy się podwyżki stóp procentowych o 25 pb. oraz jednoznacznie jastrzębiego komunikatu, niewykluczona jest także rewizja w górę dot plotu. Choć posiedzenie Fedu może być korzystne dla dolara, zachowanie złotego będzie w dalszym ciągu zależeć głównie od informacji z Ukrainy. Polską walutą może zachwiać także pogorszenie sentymentu do ryzyka ze względu na sytuację covidową w Chinach.

P
o panicznym początku ubiegłego tygodnia rynek odzyskał nieco spokoju. Zaobserwowaliśmy znaczne odbicie walut regionu CEE, na czele ze złotym, wspierane przez agresywne podwyżki stóp w regionie lub bezpośrednie interwencje banków centralnych w celu wsparcia emitowanych przez nie walut. Jednocześnie trwały okazał się wzrost walut surowcowych krajów oddalonych od wojny, takich jak nasz długotrwały faworyt – real brazylijski.

Wieści ekonomiczne nadal ustępują miejsca wiadomościom dotyczącym wojny i reakcji głównych światowych banków centralnych na nowy szok podażowy. W tym tygodniu, w środę 16.03, pora na Fed. Rynkowe oczekiwania podwyżki o 25 pb. wydają nam się słuszne. Spodziewamy się także jednoznacznie jastrzębiego komunikatu, ponieważ Fed nie nadąża za zmieniającą się sytuacją. Podobne oczekiwania mamy wobec Banku Anglii, który decyzję ws. stóp procentowych podejmie dzień później.

PLN

Po osłabieniu na początku zeszłego tygodnia do najniższego poziomu w historii złoty zaczął odrabiać straty, a kurs EUR/PLN znalazł się ok. 30 groszy poniżej szczytu (spadek z 5,00 do blisko 4,70).

Umocnienie złotego nastąpiło w kontekście dwóch kluczowych kwestii. Po pierwsze, rynek przestał w paniczny sposób reagować na wojnę w Ukrainie. Wydaje się, że brak istotnych postępów Rosji lub silnej eskalacji, jak też, mimo wszystko, pewne przejście do porządku dziennego nad wojną przełożyło się na uspokojenie nastrojów inwestorów. Po drugie, NBP wysłał silne sygnały sugerujące, że będzie dość agresywnie zacieśniał politykę pieniężną i dbał o stabilność kursu. Obecnie za podstawowy scenariusz uznajemy wzrost stóp do ok. 5% w perspektywie kilku kolejnych miesięcy, rynek wycenia z kolei nawet ok. 6%.

W kolejnych dniach będziemy nadal skupiali się przede wszystkim na informacjach dotyczących wojny w Ukrainie. Oprócz tego w tym tygodniu z uwagą obserwować będziemy odczyty krajowej inflacji w lutym (wtorek: CPI, środa: bazowa CPI). Pewien niepokój budzi pogarszająca się sytuacja covidowa w Chinach – niewykluczone, że i ona odbije się na sentymencie do ryzyka.

EUR

Biorąc pod uwagę jednoznacznie jastrzębie sygnały z Europejskiego Banku Centralnego po posiedzeniu w zeszłym tygodniu, wydaje się, że bank centralny w końcu zrobił zwrot w kierunku odbudowy swojej wiarygodności inflacyjnej. Rynek jednak obecnie skupia się na generowanych przez wojnę ryzykach dla europejskiej gospodarki, a euro wydaje się nie móc przebić poziomu 1,10 w relacji do dolara amerykańskiego. Ze słabością mierzą się też inne europejskie waluty, lecz uważamy, że jakakolwiek istotna pozytywna wiadomość (szczególnie dotycząca zawieszenia broni czy zakończenia walk w Ukrainie) mogłaby doprowadzić do odbicia nadmiernie wyprzedanego euro. W czwartek 17.03 czeka nas seria przemówień członków EBC, co powinno nieco rozjaśnić to, jak bank centralny będzie podnosił stopy procentowe.

USD

Inflacja w USA w lutym osiągnęła kolejny rekordowy, najwyższy od kilkudziesięciu lat poziom i wyniosła niemal 8%, lecz przynajmniej nie przekroczyła oczekiwań rynkowych. Niemniej istotna z punktu widzenia polityki pieniężnej bazowa miara również mocno wzrosła (do 6,4%).

Wykres 1: Inflacja w USA (2012 – 2022)

Źródło: Refinitiv Datastream; Data: 14.03.2022

W tym tygodniu kalendarz ekonomiczny dla Stanów Zjednoczonych nie obfituje w kluczowe publikacje, czeka nas jednak wyjątkowo istotne posiedzenie Fedu. Zasadniczo jastrzębi komunikat, którego oczekujemy, powinien być korzystny dla dolara, lecz nie jest pewne, czy działanie banku centralnego będzie wystarczające, aby istotnie wpłynąć na wycenę waluty. Nieudany wzrost euro po jastrzębim komunikacie EBC w zeszłym tygodniu sugeruje, że inwazja Rosji na Ukrainę mogła zmniejszyć wrażliwość walut na komunikaty banków centralnych. Biorąc pod uwagę, że wzrost stóp procentowych o 25 pb. jest w pełni wyceniany przez rynek, będziemy zwracać szczególną uwagę na zaktualizowane projekcje banku dotyczące stóp procentowych – dot plot. Jesteśmy zdania, że ze względu na wpływ wojny Rosji i Ukrainy możliwa jest istotna rewizja w górę.

GBP

Bardzo mocne miesięczne dane o PKB Wielkiej Brytanii potwierdzają, że gospodarka ta była bardzo silna przed szokiem spowodowanym wojną. Funt jednak nie zyskał na tym i zakończył tydzień blisko dołu tabeli walut G10. Ruch w dół nieco nas zaskoczył – uważamy, że wyprzedaż waluty jest zbyt duża, i widzimy pole do odbicia.

Wykres 2: Miesięczny PKB Wielkiej Brytanii (2020 – 2022)

Źródło: Refinitiv Datastream Data: 14.03.2022

Źródło: Refinitiv Datastream Data: 14.03.2022

Powinno je wesprzeć czwartkowe posiedzenie Banku Anglii. Oczekujemy, że Rada ponownie podniesie stopy oraz dołączy do Fedu i EBC, skupiając się coraz bardziej w komunikatach na opanowaniu rosnącej inflacji w obliczu nowych szoków podażowych. Biorąc pod uwagę, że ruch o 25 pb. jest w pełni wyceniany przez rynek, reakcja funta będzie w znacznej mierze zależeć od tego, jak rozłożą się głosy i jaka będzie komunikacja w zakresie zarówno inflacji, jak i przyszłych podwyżek stóp procentowych.

CHF

Po spadku poniżej parytetu względem euro frank szwajcarski oddał zyski i kurs EUR/CHF powrócił do poziomu powyżej 1,02. Co ciekawe, frank zakończył tydzień jako druga najgorzej radząca sobie waluta G10 po jenie japońskim, co było związane z poprawą sentymentu do ryzyka.

Co nie dzieje się często, po spadku waluty poniżej parytetu Szwajcarski Bank Narodowy wydał komunikat, odnawiając swoje zobowiązanie do interwencji na rynku walutowym, jeśli będzie to konieczne. Zmiany w depozytach na żądanie SBN, które w zeszłym tygodniu wzrosły o 2,4 mld CHF, najsilniej od grudnia, sugerują, że bank rzeczywiście był aktywny na rynku, wywierając presję w kierunku osłabienia franka.

Mimo to sądzimy, że apetyt banku na interwencje będzie ograniczony przez niedawny wzrost inflacji i ryzyko w kierunku silniejszego wzrostu cen. Nie spodziewamy się istotnych interwencji, chyba że kurs EUR/CHF ponownie spadnie poniżej parytetu.

W nadchodzących dniach frank powinien w dalszym ciągu reagować na zmiany sentymentu do ryzyka. Już teraz jest wrażliwy na wieści dotyczące wojny w Ukrainie, ale może to nie być jedyne ryzyko, któremu warto się przyglądać, ponieważ niedawny wzrost zakażeń w Chinach może jeszcze bardziej zagrozić globalnym łańcuchom dostaw.

CNY

Juan chiński zakończył zeszły tydzień, osłabiając się względem dolara, i na początku tego również radzi sobie dość słabo. Uważamy, że jest to związane z niepokojącymi wieściami z Chin dotyczącymi sytuacji koronawirusowej. Liczba przypadków w całym kraju podwoiła się do niemal 3400 w niedzielę, co jest największym wzrostem od lutego 2020 r. Sprawiło to, że władze zwiększają swoje wysiłki w celu zatrzymania wirusa i nałożyły na co najmniej tydzień lockdown na liczące 17,5 mln mieszkańców Shenzen, które jest istotnym hubem technologicznym na południu kraju, oraz nie pozwalają mieszkańcom Jilin na podróże między miastami i opuszczanie tej północnej prowincji. Kraj działa szybko – zwiększa liczbę testów i buduje prowizoryczne szpitale, próbując ograniczyć negatywne skutki nowych ognisk, które w ciągu kilku ostatnich tygodni doprowadziły w Hongkongu do setek zgonów dziennie.

Bez wątpienia jest to ryzyko dla aktywności gospodarczej Chin w bliskim terminie i jednocześnie dla globalnej inflacji, ponieważ może zwiększyć zakłócenia łańcuchów dostaw. W bliskim terminie stanowi to również ryzyko dla juana.

W nadchodzących dniach skupimy się przede wszystkim na sytuacji pandemicznej w Chinach, która prawdopodobnie będzie dla juana istotniejsza niż wojna Rosji z Ukrainą. Niemniej jutro będziemy przyglądać się również odczytom ekonomicznym, poniewaz biuro statystyczne opublikuje dane dotyczące stycznia i lutego. Będą one znacznie istotniejsze niż zeszłotygodniowy odczyt inflacji CPI, który nie przyniósł zaskoczeń. Wartość tych danych może być jednak ograniczona przez niedawny wzrost liczby zakażeń koronawirusem wywołującym COVID-19.

UDOSTĘPNIJ