Nowy odcinek Ebury Podcast FXTalk! Słuchaj tutaj

Rynki czekają na decyzję FOMC

 • Wróć na stronę główną Bloga
 • Analizy walutowe
  Analizy walutowe|Blog
  Analizy walutowe|Blog|Rynki walutowe
  Analizy walutowe|Rynki walutowe
  Analizy walutowe|Rynki walutowe|Wiadomości
  Analizy walutowe|Wiadomości
  Analizy walutowe|Wiadomości|Zarządzanie ryzykiem kursowym
  Analizy walutowe|Zarządzanie ryzykiem kursowym
  Blog
  Blog|Rynki walutowe
  Blog|Wiadomości
  Fraud
  Prasa i media
  Rynki walutowe
  Rynki walutowe|Wiadomości
  Rynki walutowe|Wiadomości|Zarządzanie ryzykiem kursowym
  Rynki walutowe|Współpraca z Ebury|Zarządzanie ryzykiem kursowym
  Rynki walutowe|Zarządzanie ryzykiem kursowym
  Wiadomości
  Wiadomości|Współpraca z Ebury
  Wiadomości|Zarządzanie ryzykiem kursowym
  Współpraca z Ebury
  Współpraca z Ebury|Zarządzanie ryzykiem kursowym
  Zarządzanie ryzykiem kursowym
 • Latest

28 October 2019

Autor
Enrique Díaz-Álvarez

Chief Risk Officer at Ebury. Committed to mitigating FX risk through tailored strategies, detailed market insight, and FXFC forecasting for Bloomberg.

Ubiegły tydzień nie przyniósł zbyt wielu emocji na rynku walutowym, przynajmniej jeśli chodzi o większość walut G10. Wyjątek stanowił jedynie funt brytyjski.

W
ostatnich dniach szterling utracił część zysków, które waluta zdołała wypracować przez ostatnie kilka tygodni. Perspektywa przeprowadzenia przyspieszonych wyborów parlamentarnych przytłumiła możliwość akceptacji porozumienia ws. Brexitu przez brytyjski parlament w najbliższym czasie. Stabilizację indeksów aktywności biznesowej PMI w strefie euro przyćmiła z kolei ostatnia wypowiedź prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego, w której ustępujący przewodniczący EBC dość pesymistycznie ocenił sytuację gospodarczą strefy euro. Tym samym wspólna europejska waluta, podobnie jak szterling, doświadczyła osłabienia w parze z dolarem amerykańskim. Lepiej radziły sobie waluty gospodarek wschodzących. Wzrostom w tej grupie przewodził real brazylijski, którego aprecjacja wynikała z akceptacji przez tamtejszy Senat wyczekiwanej reformy systemu emerytalnego.

W tym tygodniu kluczowymi wydarzeniami będą decyzje największych banków centralnych. Najważniejsze będzie oczywiście spotkanie Rezerwy Federalnej w środę, podczas którego decydenci zgodnie z oczekiwaniami powinni po raz kolejny obniżyć stopy procentowe. Bliżej końca tygodnia poznamy również decyzję Banku Japonii oraz Banku Kanady a na zakończenie tygodnia w piątek po południu poznamy dane z amerykańskiego rynku pracy.

PLN

Polski złoty w minionym tygodniu radził sobie całkiem dobrze, zwłaszcza biorąc pod uwagę spadek głównej pary. Ostatnie dni przyniosły dwa istotne odczyty z Polski. Najnowsze dane o sprzedaży detalicznej rozczarowały, wpisując się w trend stosunkowo łagodnego spowolnienia w branży obserwowanego w ostatnich miesiącach i raczej nie powinny budzić przesadnych obaw. Poznaliśmy również symbolicznie istotną informację z polskiego rynku pracy – stopa bezrobocia we wrześniu spadła do 5,1%, tym samym schodząc do kolejnego najniższego poziomu od 29 lat. W najbliższym tygodniu uwaga inwestorów skupi się przede wszystkim na informacjach zewnętrznych. Mimo, że jego publikacja raczej nie przełoży się na wzrost zmienności złotego, to jednak warto będzie również obserwować czwartkowy odczyt inflacji CPI w Polsce w październiku.

GBP

Boris Johnson wezwał Izbę Gmin do przeprowadzenia przyspieszonych wyborów parlamentarnych 12 grudnia. Niemniej, uwzględniając opór ze strony Partii Pracy jego wniosek najpewniej nie uzyska wymaganego poparcia 2/3 członków niższej izby parlamentu.
Informacje o tym, że Unia Europejska zgadza się na elastyczne wydłużenie terminu Brexitu o 3 miesiące odsuwają groźbę Brexitu bez umowy, przynajmniej w krótkim terminie. Kalendarz ekonomiczny dla Wielkiej Brytanii w tym tygodniu nie obfituje w istotne publikacje z brytyjskiej gospodarki, co w połączeniu z impasem w Izbie Gmin powinno pozwolić funtowi brytyjskiemu na chwilę spokoju w najbliższych dniach, w porównaniu z poprzednimi tygodniami charakteryzującymi się dużą zmiennością.

EUR

Ostatni odczyt wskaźników PMI dla strefy euro pokazał lekki wzrost aktywności biznesowej, co wskazuje, że dynamika wzrostu w strefie euro ustabilizowała się na poziomie cechującym się, bardzo niewielką, ale jednak ekspansją. Na losach wspólnej europejskiej waluty w minionych dniach zaważyła dość przygnębiająca ocena sytuacji gospodarek strefy euro wyrażona przez ustępującego przewodniczącego EBC, Mario Draghiego.

W tym tygodniu również poznamy serię istotnych publikacji makroekonomicznych dla wspólnego bloku walutowego, w tym między innymi dane z rynku bezrobocia we wrześniu, dane o inflacji w październiku oraz dane o dynamice PKB w trzecim kwartale bieżącego roku. W ostatnim czasie oczekiwania w stosunku do informacji z gospodarek strefy euro są tak niskie, że dane nawet nieznacznie lepsze od spodziewanych mogą zaowocować aprecjacją euro. Naszym zdaniem większe znaczenie dla euro powinno mieć jednak środowe spotkanie Rezerwy Federalnej.

USD

Ubiegły tydzień nie obfitował w publikacje makroekonomiczne z USA. W trakcie tego spokojnego okresu, rynki reagowały na postrzegane rosnące prawdopodobieństwo możliwości zawarcia przez USA oraz Chiny porozumienia w handlu, co pozwoliło na kontynuację wzrostów rynku akcji. W obliczu wzrostu rynkowego apetytu na ryzyko zachowanie dolara amerykańskiego w ostatnich dniach było niejednoznaczne. Dolar umocnił się w relacji do większości walut G10, podczas gdy w relacji do sporej części walut gospodarek wschodzących amerykańska waluta notowała spadki.

W tym tygodniu uwaga rynku będzie skupiona na środowym spotkaniu Rezerwy Federalnej. Podobnie jak konsensus oczekujemy, że decydenci FOMC postanowią obciąć stopy procentowe, przy czym spodziewamy się, że komunikat towarzyszący tej decyzji okaże się raczej “jastrzębi” – wygłąda na to, że od czasu ostatniego spotkania Fedu ryzyka dla perspektyw zmalały. W krótkim okresie może to przynieść umocnienie dolara amerykańskiego.

UDOSTĘPNIJ