Nigeria. Największa gospodarka Afryki chce przyciągnąć zagranicznych partnerów handlowych. Polacy upatrują w tym szansę Czytaj

Jastrzębie EBC i Fed wesprą ruch RPP?

  • Wróć na stronę główną Bloga
  • Analizy walutowe
    Analizy walutowe|Blog
    Analizy walutowe|Blog|Rynki walutowe
    Analizy walutowe|Rynki walutowe
    Analizy walutowe|Rynki walutowe|Wiadomości
    Analizy walutowe|Wiadomości
    Analizy walutowe|Wiadomości|Zarządzanie ryzykiem kursowym
    Analizy walutowe|Zarządzanie ryzykiem kursowym
    Blog
    Blog|Rynki walutowe
    Blog|Wiadomości
    Eventy
    Fraud
    Prasa i media
    Rynki walutowe
    Rynki walutowe|Wiadomości
    Rynki walutowe|Wiadomości|Zarządzanie ryzykiem kursowym
    Rynki walutowe|Współpraca z Ebury|Zarządzanie ryzykiem kursowym
    Rynki walutowe|Zarządzanie ryzykiem kursowym
    Wiadomości
    Wiadomości|Współpraca z Ebury
    Wiadomości|Zarządzanie ryzykiem kursowym
    Współpraca z Ebury
    Współpraca z Ebury|Zarządzanie ryzykiem kursowym
    Zarządzanie ryzykiem kursowym
  • Latest

7 lutego 2022

Autor
Roman Ziruk

Analityk Rynku. Roman tworzy regularne analizy walutowe i ekonomiczne. Jego głównym obszarem zainteresowań są gospodarki rozwijające się ze szczególnym uwzględnieniem Europy Środkowo-Wschodniej.

W tym tygodniu skupimy się na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Konsensus zakłada, że stopy procentowe po raz kolejny wzrosną o 50 pb., my jednak skłaniamy się w stronę 75 pb. Oprócz szeregu czynników fundamentalnych i ryzyk taką decyzję mogą wspierać ostatnie sygnały z EBC oraz Fedu. Nie jesteśmy pewni, czy EBC może czekać z podwyżką do września, i spodziewamy się, że kurs euro pozostanie mocny w relacji do głównych walut, podczas gdy rynki przystosowują się do zmiany polityki banku.

O
gromne zaskoczenie w górę inflacją w strefie euro w styczniu przygotowało grunt pod jastrzębi zwrot prezeski Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde. Co zrozumiałe, wspólna waluta momentalnie zyskała po ogłoszeniu tych wieści. Umiarkowany wzrost dolara dzięki silnemu raportowi z rynku pracy (non-farm payrolls, NFP) następnego dnia pozwolił mu odrobić część strat – mimo to USD zakończył tydzień na dole tabeli G10. Euro doświadczyło silnej aprecjacji względem wszystkich głównych walut z wyjątkiem korony szwedzkiej.

Uwaga inwestorów będzie przeskakiwała między ogłoszeniami banków centralnych i danymi o inflacji, czyli czynnikami, które będą determinować zachowanie na rynku walutowym w przewidywanej przyszłości. W tym tygodniu wszystkie oczy będą zwrócone ku raportowi inflacyjnemu z USA w styczniu, który zostanie opublikowany w czwartek – progności przewidują wzrost do kolejnej rekordowej wartości od dekad. Przemówienia oficjeli EBC również będą istotne, ponieważ mogą zapewnić impuls do dalszego wzrostu euro, jeśli potwierdzą jastrzębi zwrot z zeszłotygodniowego zebrania.

 

PLN

 

Większość zmian na kluczowych parach ze złotym (USD/PLN, CHF/PLN) była konsekwencją danych o inflacji w strefie euro i jastrzębiego EBC. Sam złoty (EUR/PLN) na informacje ze wspólnego bloku reagował w umiarkowanym stopniu, niemniej, podobnie jak inne istotne waluty regionu, zakończył tydzień na plusie.

W tym tygodniu skupimy się na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Konsensus zakłada, że stopy procentowe po raz kolejny wzrosną o 50 pb., my jednak skłaniamy się w stronę 75 pb., biorąc pod uwagę m.in. ostatnie odczyty z gospodarki, uporczywie rosnące ceny surowców i energii oraz szereg wyraźnie zarysowanych ryzyk, które mogą działać w kierunku wyższej inflacji.

Krótkoterminową reakcję PLN wiążemy ze skalą ruchu – stawki kontraktów terminowych i międzybankowe wskazują na to, że podwyżka o 75 pb. mogłaby wzmocnić walutę, z kolei o 50 pb. lub mniejsza wpłynąć na złotego niekorzystnie. Oprócz tego dla waluty istotne będą wydźwięk komunikatu oraz konferencja prasowa dzień później.

Rynkowe nerwy nieco się uspokoiły pod tym względem, ale w przyszłości nadal będziemy koncentrować się na ryzyku związanym z Rosją, ponieważ może ono wywrzeć presję na złotego w przypadku eskalacji napięcia lub zwiększonych obaw przed nią. Naszym zdaniem jest to obecnie zagrożenie numer jeden dla walut Europy Środkowo-Wschodniej.

 

EUR

 

Był to jeden z najważniejszych tygodni dla strefy euro od wielu miesięcy. Rozpoczął się od ogromnego zaskoczenia inflacyjnego, a zakończył zwrotem prezeski Christine Lagarde w temacie inflacji o 180° podczas lutowego zebrania EBC. Nie tylko skup aktywów powinien skończyć się wcześniej niż oczekiwano, lecz także Lagarde przestała sugerować, że stopy nie wzrosną w 2022 r. Rada Prezesów jest obecnie „jednogłośnie” zaniepokojona inflacją i dostrzega „ryzyka w górę” dla jej przyszłej ścieżki. Mimo że w odpowiedzi na to rynkowe stopy procentowe w strefie euro doświadczyły silnego wzrostu, uważamy, że wciąż jest na niego przestrzeń. Nie jesteśmy pewni, czy EBC może czekać z podwyżką do września i spodziewamy się, że kurs euro pozostanie mocny w relacji do głównych walut, podczas gdy rynki przystosowują się do zmiany polityki EBC.

 

Inflacja w strefie euro (2013 – 2022)

Źródło: Refinitiv Datastream Data: 07.02.2022

 

USD

 

Co nietypowe dla tygodnia publikacji raportu z rynku pracy, losy dolara zależały przede wszystkim od wieści zza Atlantyku. Sam raport okazał się jednak bardzo mocny mimo wpływu Omikrona – kreacja miejsc pracy była silna, zrewidowano w górę dane z poprzedniego miesiąca, a płace wzrosły – choć na razie niewystarczająco, by nadążyć za cenami. Jasne jest, że rynek USA doświadcza właściwie pełnego zatrudnienia, a podwyżki stóp Rezerwy Federalnej są jedynym dostępnym narzędziem, które daje szansę na utrzymanie w ryzach presji cenowej. Warto jednak zauważyć, że polityka monetarna działa z „długimi i różnymi” opóźnieniami, przez co uważamy, że minie sporo czasu, nim wpływ stóp procentowych na ceny będzie odczuwalny.

 

Zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych w USA (2020 – 2022)

Źródło: Refinitiv Datastream Data: 07.02.2022

 

GBP

 

Bank Anglii również miał dla rynku jastrzębie zaskoczenia, choć zostały one nieco przyćmione przez działania Europejskiego Banku Centralnego tuż po nim. Stopy zgodnie z oczekiwaniami wzrosły o 25 pb., lecz silna mniejszość niemal wymusiła podwyżkę o 50 pb. po raz pierwszy od 2004 r. – głosowanie zakończyło się wynikiem 5 : 4. Funt zyskał względem dolara, ale miał problem z utrzymaniem pozycji względem euro, które gwałtownie zyskało po jastrzębim zwrocie EBC. Uwaga na polityce banku centralnego utrzyma się również w tym tygodniu – przemawiać będą główny ekonomista Huw Pill (środa) i prezes Andrew Bailey (czwartek). Ogólnie perspektywy agresywnych podwyżek i wciąż niska wycena funta dobrze wróżą jego sile w 2022 r.

 

CHF

 

Kurs EUR/CHF gwałtownie wzrósł po tym, jak EBC zasygnalizował możliwe przyspieszenie tempa normalizacji polityki monetarnej. Para zakończyła tydzień ponad 2% wyżej i osiągnęła najsilniejszą pozycję od listopada (1,06). był to jeden z najbardziej zmiennych okresów dla pary od czasu, gdy Szwajcarski Bank Narodowy w 2015 r. uwolnił kurs franka.

Zeszłotygodniowe dane ekonomiczne ze Szwajcarii były dość rozczarowujące, szczególnie sprzedaż detaliczna w grudniu, która spadła po raz pierwszy od lipca. W tym tygodniu poznamy odczyt inflacji w styczniu, który może pokazać kolejne lokalne maksimum. W szerszym ujęciu w ciągu kilku kolejnych dni rynek prawdopodobnie dalej będzie przetwarzał wieści z EBC. Uwaga w kolejnych tygodniach może jednak stopniowo zwracać się z banków centralnych na świecie ponownie do Rosji. Eskalacja napięcia między nią i Ukrainą lub jej rosnące prawdopodobieństwo mogą przełożyć się na spadek kursu EUR/CHF, a tym samym wzrost kursuCHF/PLN.

 

CNY

 

Miniony tydzień był dla juana zgodnie z oczekiwaniami spokojny – był to tydzień wolny na obchodzenie Nowego Roku Księżycowego, co oznaczało również zamknięcie rynków kontynentalnych i brak publikacji makroekonomicznych. Uwaga rynku przez chwilę nie była skupiona na sytuacji ekonomicznej kraju, a na świętowaniu Roku Tygrysa i na zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie, które rozpoczęły się w piątek.

Na początku tego tygodnia poznaliśmy dane o aktywności biznesowej – Caixin PMI dla usług znalazł się w styczniu na lepszym niż oczekiwano poziomie 51,4, umożliwiając zbiorczemu wskaźnikowi uplasowanie się tuż powyżej granicy 50 pkt. Oba były jednak najniższe od sierpnia a odczyty oficjalnych PMI potwierdzają, że gospodarka nie radzi sobie z powrotem COVID-19 w Chinach. Ostatnie wiadomości są dość mieszane, a zamknięcie 3,5-milionowego miasta Baise w południowej części regionu Guangxi ponownie przypomina o zagrożeniu.

Kalendarz wydarzeń na ten tydzień jest dla Chin niemal pusty. Oczekuje się, że na początku przyszłego tygodnia Ludowy Bank Chin ustali stopę oprocentowania średnioterminowych kredytów. Możliwe jest jej niewielkie obniżenie po raz drugi w tym roku.

UDOSTĘPNIJ