Tydzień Wiedzy o Oszustwach 17-23 listopada 2019 roku
Z okazji odbywającego się w najbliższych dniach Międzynarodowego Tygodnia Wiedzy o Oszustwach dzielimy się z naszymi klientami informacjami o tym, jak zabezpieczyć się przed oszustwami.
O
szustwa są bez wątpienia jednymi z większych zagrożeń na jakie narażone są małe i średnie przedsiębiorstwa, stąd chcemy podzielić się z Państwem kilkoma informacjami, o tym jak działają oszuści i jakie działania prewencyjne podjąć, żeby się przed nimi chronić.

Jak oszuści działają w sieci?


Oszuści w internecie nie dają się łatwo rozpoznać. Przestępcy co rusz wymyślają nowe sposoby na docieranie do swoich ofiar za pośrednictwem sieci i cały czas udoskonalają swoje metody, wykorzystując phishing, spoofing oraz inżynierię społeczną.

Współpracę oszuści koordynują za pośrednictwem tzw. darkweb - części internetu, w której mogą porozumiewać się, unikając śledzenia. W tym miejscu oszuści kupują i sprzedają dane oszukanych podmiotów, a także dzielą się informacjami o tym, jak skutecznie działać, jakich narzędzi używać itd.

Jak chronić się przed oszustwami?Nie ufaj nieznajomym: Oszuści często starają się udawać osoby godne zaufania, na przykład policjanta, wolontariusza fundacji charytatywnej albo pracownika Twojego banku. Osoby, pod które starają się podszywać oszuści, nie powinni pytać o wrażliwe dane osobowe, takie jak hasła do kont w Internecie - jeżeli ktoś zapyta o takie informacje, prosimy o zachowanie czujności.

Jak najczęściej aktualizuj oprogramowanie: Oczywistym celem oszustw są komputery. Oszuści często tworzą strony internetowe zawierające złośliwy kod oraz maile z załączonymi do nich wirusami w celu wydobycia z państwa urządzeń wrażliwych informacji. Zainstalowanie najnowszych programów antywirusowych oraz korzystanie z aktualnego systemu operacyjnego powinno pozwolić na ochronę przed większością tego typu ataków.

Prośby o natychmiastowy przelew: Uczciwa organizacja nigdy z zaskoczenia nie poprosi o dane do logowania, ani nie nakaże przelać środków na inne konto. Dane osobowe i finansowe podawaj tylko tym instytucjom, od których oczekujesz kontaktu, i tylko wtedy, kiedy podanie danych służy do realizacji usługi, na którą wyrażasz zgodę.

Płatność z wyprzedzeniem: Oszuści chcą zazwyczaj otrzymać pieniądze od razu, aby móc z nimi jak najszybciej zniknąć. Jednym ze środków używanych do tego celu jest prośba o płatność z góry. Jeżeli druga strona wydaje się zniecierpliwiona co do otrzymania płatności, warto zastanowić się, czy aby na pewno nie stajemy się potencjalną ofiarą oszustwa.

Hasła: Dobrym zwyczajem jest używanie różnych haseł do każdego z kont zakładanych w Internecie. Używanie jednego hasła do wszystkich kont oznacza, że w przypadku złamania przez oszusta jednego hasła, dostaje on od razu dostęp do pozostałych kont. Jeżeli zapamiętanie wielu haseł stanowi problem, proponujemy korzystanie z bezpiecznego managera haseł, takiego jak LastPass.

Niechciane e-maile: Dla bezpieczeństwa sugerujemy otwierać tylko te linki, które otrzymaliśmy od zaufanych nadawców.

Bezpieczna sieć Wi-Fi: Przed każdorazowym przeprowadzeniem transakcji finansowej prosimy o sprawdzenie, czy sieć, z którą nawiązane jest połączenie jest bezpieczna.

Co zrobić, jeśli staniemy się ofiarą oszustwa?


Zgłoś to do : cyber-kgp@policja.gov.pl
Skontaktuj się z nami pod adresem: fraud@ebury.com 

Drukuj