Nigeria. Największa gospodarka Afryki chce przyciągnąć zagranicznych partnerów handlowych. Polacy upatrują w tym szansę Czytaj

Waluty europejskie odbiły, pomógł m.in. jastrzębi EBC

  • Wróć na stronę główną Bloga
  • Analizy walutowe
    Analizy walutowe|Blog
    Analizy walutowe|Blog|Rynki walutowe
    Analizy walutowe|Rynki walutowe
    Analizy walutowe|Rynki walutowe|Wiadomości
    Analizy walutowe|Wiadomości
    Analizy walutowe|Wiadomości|Zarządzanie ryzykiem kursowym
    Analizy walutowe|Zarządzanie ryzykiem kursowym
    Blog
    Blog|Rynki walutowe
    Blog|Wiadomości
    Eventy
    Fraud
    Prasa i media
    Rynki walutowe
    Rynki walutowe|Wiadomości
    Rynki walutowe|Wiadomości|Zarządzanie ryzykiem kursowym
    Rynki walutowe|Współpraca z Ebury|Zarządzanie ryzykiem kursowym
    Rynki walutowe|Zarządzanie ryzykiem kursowym
    Wiadomości
    Wiadomości|Współpraca z Ebury
    Wiadomości|Zarządzanie ryzykiem kursowym
    Współpraca z Ebury
    Współpraca z Ebury|Zarządzanie ryzykiem kursowym
    Zarządzanie ryzykiem kursowym
  • Latest

12 września 2022

Autor
Roman Ziruk

Analityk Rynku. Roman tworzy regularne analizy walutowe i ekonomiczne. Jego głównym obszarem zainteresowań są gospodarki rozwijające się ze szczególnym uwzględnieniem Europy Środkowo-Wschodniej.

Podwyżka stóp procentowych EBC o 75 pb. i jastrzębie komentarze ze źródeł bliskich bankowi centralnemu sprawiły, że wspólna waluta umocniła się względem większości podobnych walut na świecie i pociągnęła za sobą inne waluty europejskie. Wzrost kursu EUR/USD jest korzystny dla umacniającego się złotego, wygląda też na to, że zmniejszają się obawy w zakresie sytuacji energetycznej.

E
uropejski Bank Centralny nie był jedyny. W zeszłym tygodniu stopy i rentowności agresywnie rosły w różnych krajach świata. Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych osiągnęły nowe szczyty w tym cyklu, lecz tym razem nie wsparło to dolara. W poniedziałek 12.09 rano waluty europejskie nadal się umacniały. Wygląda na to, że pomagają im sukcesy militarne Ukrainy przeciwko siłom rosyjskim, rozbudzające nadzieje na szybsze zakończenie wojny.

Najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia będzie bez wątpienia amerykański raport inflacyjny za sierpień, który ukaże się we wtorek (13.09). Główna miara niemal z pewnością ponownie spadnie, czemu sprzyjają obniżające się ceny energii. Uwaga skupi się jednak na mniej zmiennej stopie bazowej. Niezależnie od jej wartości ostry jastrzębi zwrot Rezerwy Federalnej oznacza, że w przyszłym tygodniu bardzo prawdopodobna jest kolejna podwyżka o 75 pb. Zebranie Banku Anglii, które miało się odbyć w tym tygodniu, zostało przesunięte na kolejny tydzień ze względu na śmierć królowej. Oznacza to, że w tym tygodniu poza odczytami inflacji nie będzie wielu wieści, mogących poruszyć rynkiem.

Waluty europejskie odbiły, pomógł m.in. jastrzębi EBC

 

PLN

 

Ostatnie dni przyniosły umocnienie polskiego złotego w parze z euro, co wpisywało się w ogólną poprawę sentymentu do walut europejskich. Wzrósł kurs EUR/USD – co samo w sobie jest korzystne dla złotego – a także wygląda na to, że zmniejszają się obawy w zakresie sytuacji energetycznej. Działania i dyskusje podejmowane na poziomach krajowym i unijnym zdają się przekonywać inwestorów, że skala spowolnienia gospodarczego wskutek kryzysu energetycznego będzie mimo wszystko ograniczona. Korzystny jest również fakt, że stabilizują się ceny gazu.

Decyzja RPP z zeszłego tygodnia o podwyżce stóp procentowych o 25 pb. nie miała istotnego znaczenia dla złotego. Wszystko wskazuje na to, że RPP zbliża się do końca cyklu. W tym kontekście znaczenie krajowej polityki pieniężnej powinno być coraz mniejsze i ustępować informacjom z zewnątrz.

W tym tygodniu nadal będziemy skupiać się na sytuacji energetycznej i na danych (głównie z zewnątrz), aczkolwiek na sentyment może wpływać również kwestia wojny w Ukrainie.

 

EUR

 

Europejski Bank Centralny zgodnie z naszymi przewidywaniami podniósł stopy o ponadprzeciętne 75 pb. Konferencja prasowa prezeski Christine Lagarde była jak zwykle niejednorodna, lecz źródła bliskie EBC potwierdziły później jastrzębi zwrot banku i sprawiły, że zarówno rentowności, jak i wycena euro wzrosły.

W październiku możliwa jest kolejna podwyżka o 75 pb. i wciąż uważamy, że ostateczny poziom stóp EBC wyceniany na ok. 2,5% jest zdecydowanie za niski. Publikowane w tym tygodniu dane dotyczące produkcji przemysłowej dotyczą lipca, są więc zbyt dawne, by mieć duży wpływ na rynek. Z tego powodu również dla euro najważniejszy powinien być raport inflacyjny z USA.

 

USD

 

Drugorzędne dane ze Stanów Zjednoczonych były zgodne z naszym poglądem, że gospodarka utrzymuje momentum. Pozaprzemysłowy wskaźnik ISM zaskoczył w górę, potwierdzając sytuację rysowaną przez dane dotyczące zatrudnienia. Wzrost rentowności w USA nie nadążał jednak za tym obserwowanym w innych krajach, przez co dolar ucierpiał.

Wszyscy wyczekują teraz wtorkowego raportu o inflacji. Najważniejsza będzie inflacja bazowa, która nie obejmuje najbardziej zmiennych cen żywności i energii. Miara ta w ujęciu rocznym była w ostatnich kilku miesiącach w delikatnym trendzie spadkowym, wciąż jednak pozostaje na nieakceptowalnie wysokim dla Fedu poziomie. Odwrócenie tego trendu byłoby złą wiadomością dla banku centralnego i mogłoby wymagać kolejnej zmiany w wycenie oczekiwanej ostatecznej wysokości stóp w USA, która obecnie oscyluje w okolicach 4%.

 

GBP

 

Odejście Jej Królewskiej Mości zdominowało w zeszłym tygodniu brytyjskie nagłówki, lecz wpływ tego wydarzenia na rynki był oczywiście ograniczony. Funt, podobnie jak inne waluty europejskie, umacniał się względem dolara, nie tak silnie jednak jak euro.

W tym tygodniu istotny będzie publikowany we wtorek (13.09) raport z rynku pracy. Spodziewamy się kolejnych dobrych odczytów różnych wskaźników, w tym kreacji miejsc pracy, liczby wniosków o bezrobocie i płac. Prawdopodobnie będą one wspierać nasze twierdzenie, że silny konsument wspomagany przez pełne zatrudnienie i pandemiczne oszczędności może być w nadchodzących miesiącach głównym filarem brytyjskiej gospodarki.

 

CHF

 

Frank szwajcarski był w zeszłym tygodniu najlepiej radzącą sobie walutą G10 i przyćmił inne safe haven. Pod koniec tygodnia para EUR/CHF zbliżyła się do poziomu 0,96, lecz dziś rano frank oddał część zysków. Za zyski waluty mogła odpowiadać częściowo poprawa sentymentu do Europy. Wycena stóp procentowych w Szwajcarii również wzrosła.

Uwaga powoli zwraca się ku posiedzeniu Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB), które odbędzie się w przyszłym tygodniu (22.09). Skłaniamy się ku podwyżce o 75 pb., zdajemy sobie jednak sprawę, że niczego nie można wykluczyć. Na ostatnim zebraniu SNB zaskoczył niemal wszystkich podwyżką o 50 pb. i może się zdecydować na ponowne zaskoczenie rynków we wrześniu. Podczas przemówienia w zeszłym tygodniu prezes Thomas Jordan podkreślił, że skala ruchu nie jest ustalona i będzie zależeć od najświeższych odczytów.

W międzyczasie frank będzie prawdopodobnie reagował na zmiany sentymentu i oczekiwań inwestorów w kontekście zacieśniania polityki w Szwajcarii i strefie euro.

 

CNY

 

Juan chiński pozostawał w zeszłym tygodniu pod presją, lecz ostatecznie zdołał odrobić większość strat z początku tygodnia. Można to częściowo powiązać z ogólną słabością dolara amerykańskiego. Wydaje się, że pod koniec tygodnia sentyment do chińskich aktywów wspomogły również raport opublikowany w „Securities Daily” i podobne pogłoski dotyczące złagodzenia restrykcji dotyczących zakupów domów, co może wesprzeć popyt.

Warto zaznaczyć, że Bank Ludowy Chin podejmuje coraz śmielsze kroki, by powstrzymać deprecjację waluty. W zeszłym tygodniu ogłosił obniżenie stopy rezerw walutowych z 8% do 6% i w ostatnim czasie ustalał silniejsze od oczekiwań fixingi na juana.

Mimo że inflacja zaskoczyła w dół, spadając w sierpniu do 2,5%, oczekiwania dotyczące krótkoterminowego rozluźniania polityki spadły z powodu ostatniej słabości juana. Stopa 1-rocznych kredytów MLF (Medium-Term Lending Facility) ma pozostać niezmieniona w tym tygodniu. Poza tym będziemy wyczekiwać danych gospodarczych, w tym dotyczących produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w sierpniu, które ukażą się w piątek (16.09). Sytuacja covidowa, która wciąż jest raczej trudna, również będzie istotna podczas tego skróconego dniem wolnym tygodnia.

UDOSTĘPNIJ