Nigeria. Największa gospodarka Afryki chce przyciągnąć zagranicznych partnerów handlowych. Polacy upatrują w tym szansę Czytaj

Za rogiem kolejne podwyżki stóp po obu stronach Atlantyku

  • Wróć na stronę główną Bloga
  • Analizy walutowe
    Analizy walutowe|Blog
    Analizy walutowe|Blog|Rynki walutowe
    Analizy walutowe|Rynki walutowe
    Analizy walutowe|Rynki walutowe|Wiadomości
    Analizy walutowe|Wiadomości
    Analizy walutowe|Wiadomości|Zarządzanie ryzykiem kursowym
    Analizy walutowe|Zarządzanie ryzykiem kursowym
    Blog
    Blog|Rynki walutowe
    Blog|Wiadomości
    Eventy
    Fraud
    Prasa i media
    Rynki walutowe
    Rynki walutowe|Wiadomości
    Rynki walutowe|Wiadomości|Zarządzanie ryzykiem kursowym
    Rynki walutowe|Współpraca z Ebury|Zarządzanie ryzykiem kursowym
    Rynki walutowe|Zarządzanie ryzykiem kursowym
    Wiadomości
    Wiadomości|Współpraca z Ebury
    Wiadomości|Zarządzanie ryzykiem kursowym
    Współpraca z Ebury
    Współpraca z Ebury|Zarządzanie ryzykiem kursowym
    Zarządzanie ryzykiem kursowym
  • Latest

31 stycznia 2023

Autor
Roman Ziruk

Analityk Rynku. Roman tworzy regularne analizy walutowe i ekonomiczne. Jego głównym obszarem zainteresowań są gospodarki rozwijające się ze szczególnym uwzględnieniem Europy Środkowo-Wschodniej.

Uwaga w tym tygodniu skupi się na posiedzeniach banków centralnych. Rynki oczekują spowolnienia zacieśniania przez Fed i ruchu o 25 pb., jednocześnie EBC i BoE wydają się zmuszone do podwyżek o 50 pb. W gospodarkach strefy euro i Wielkiej Brytanii nie widać bowiem dotychczas trendu spadkowego inflacji bazowej, co stanowi kontrast dla danych z USA.

N
ajważniejsze waluty jak dotąd w 2023 r. notują gwałtowny wzrost względem dolara amerykańskiego. W ubiegłym tygodniu waluty surowcowe, takie jak dolary australijski, nowozelandzki i kanadyjski, radziły sobie najlepiej spośród walut G10, pozostałe uniknęły zaś większych fluktuacji. Waluty Ameryki Łacińskiej nadal pozytywnie się wyróżniają. Ponieważ inwestorzy skupiają się przede wszystkim na gospodarkach surowcowych, silne zwyżki dotyczą szczególnie reala brazylijskiego oraz peso kolumbijskiego i chilijskiego.

W tym tygodniu najpierw decyzję odnośnie do zmian stóp procentowych ogłosi Rezerwa Federalna – w środę 1.02, następnego dnia poznamy zaś wyniki obrad Europejskiego Banku Centralnego i Banku Anglii. Ogólnie rzecz ujmując, powinien być to wysoce zmienny tydzień na rynku walutowym.

PLN

 

Mimo umocnienia walut regionu, złoty jak był, tak pozostaje przyklejony do poziomu 4,70 w parze z euro. Rozbieżność między regionalnym koszykiem a złotym postrzegamy raczej jako chwilową ciekawostkę niż symptom problemów polskiej waluty. Z jednej strony liczymy, że złoty w perspektywie kolejnych kwartałów również wykaże aprecjację, z drugiej zaś – mimo całego naszego optymizmu – nie mamy przekonania, że ostatnie zyski walut regionu są do utrzymania.

Obecny tydzień zaczęliśmy od pozytywnych wieści o PKB za 2022 r. Dynamika rzędu 4,9% oznacza, że Polska w ubiegłym roku znajdowała się w czołówce światowych gospodarek, zostawiając w tyle m.in. Chiny. Obecny rok przynosi gorsze wieści, widmo recesji w ujęciu średniorocznym zdaje się jednak oddalać. W tym tygodniu przed nami jeszcze dane PMI dla przemysłu Polski (w środę 01.02). Oczekuje się, że indeks pokaże kolejny wzrost, lecz nadal pozostanie poniżej granicy ekspansji.

 

EUR

 

Wskaźniki PMI dla aktywności biznesowej w strefie euro w styczniu znacznie wzrosły i obecnie są zgodne z niewielką ekspansją, co wzmacnia nasz pogląd, że wspólny blok raczej nie wejdzie w recesję w najbliższym czasie. Umożliwia to EBC skoncentrowanie się w pełni na kwestii inflacji podczas posiedzenia w czwartek 2.02. Powszechnie oczekiwana jest podwyżka stóp procentowych o 50 pb., ważniejsze będą jednak wskazówki w kontekście kolejnego zebrania. Wśród członków rady powstał rozłam na gołębie i jastrzębie, wpisujący się w różnice gospodarcze między poszczególnymi regionami Europy, uważamy jednak, że jastrzębie będą frakcją dominującą i prezeska Christine Lagarde zasygnalizuje kolejny ruch o 50 pb. w marcu.

 

Wykres 1: Wskaźniki PMI dla strefy euro (2019 – 2022)

Źródło: Refinitiv Datastream Data: 30.01.2023

 

W tym niezwykle wypełnionym wydarzeniami tygodniu poznamy także kluczowe dane makroekonomiczne: odczyt PKB w IV kwartale we wtorek 31.01 i wstępny odczyt inflacji w styczniu w środę 1.02. Spodziewamy się potwierdzenia, że strefa euro nie wkroczyła w recesję, a presja cenowa widoczna w inflacji bazowej nie spada.

 

USD

 

Oficjalne komunikaty Rezerwy Federalnej były ograniczone przez okres ciszy przed posiedzeniem w tym tygodniu, uwaga w USA skupiła się więc głównie na raporcie o inflacji PCE. Jego wydźwięk był zgodny z oczekiwaniami i wcześniejszym odczytem inflacji CPI, dlatego też kurs dolara zależał głównie od wieści z zewnątrz. Rynkowe stopy procentowe utrzymywały się raczej na stabilnym poziomie, a aktywa ryzykowne kontynuowały swój tegoroczny wzrost.

Wykres 2: Inflacja PCE w USA (2013 – 2022)

Źródło: Refinitiv Datastream Data: 30.01.2023

Powszechnie oczekiwana jest podwyżka stóp procentowych Fedu o 25 pb., kluczowe dla środowego posiedzenia będą więc komunikaty prezesa Jerome’a Powella podczas późniejszej konferencji prasowej. Choć gospodarka wysyła w ostatnim czasie mieszane sygnały, spodziewamy się, że Powell zasugeruje docelową wysokość stóp procentowych w USA na poziomie co najmniej 5%. Pozwalają na to historycznie niska liczba zadeklarowanych bezrobotnych i jedynie niewielkie oznaki luzowania ciasnego rynku pracy. Korzystny trend inflacyjny w USA oznacza jednak, że Fed będzie mógł wkrótce przyjąć postawę wait-and-see – w przeciwieństwie do podobnych banków centralnych w Europie.

 

GBP

 

Szereg nadzwyczaj słabych danych makroekonomicznych pociągnął w zeszłym tygodniu funta w dół. Styczniowe dane PMI pokazały rozczarowującą aktywność sektora usług, która ściągnęłą w dół zbiorczy indeks. Ruchy funta były jednak niewielkie zważając na okoliczności.

Teraz wszystkie oczy zwrócone są ku czwartkowemu (2.02) posiedzeniu Banku Anglii. Wydaje się, że decydenci dokonali kolejnej zmiany nastawienia podczas tego cyklu podwyżek i obecnie skłaniają się ku jastrzębiej postawie, czemu sprzyja siła części danych makro i uporczywa presja cenowa widoczna w inflacji bazowej. Spodziewana jest podwyżka stóp procentowych o 50 pb., reakcja funta będzie jednak zależała od rozkładu głosów odnośnie do podwyżki, nowych projekcji makroekonomicznych i wskazówek w kontekście kolejnego zebrania. Wydaje się, że ponowny rozstrzał w głosowaniu na trzy części jest mocno prawdopodobny, choć spodziewamy się większej liczby gołębich oponentów niż w grudniu.

 

CHF

 

Ubiegły tydzień charakteryzował się niewielką zmiennością pary EUR/CHF. Para nadal oscylowała wokół parytetu, spędzając większość tygodnia tuż nad tym poziomem. Nie pojawiły się żadne istotne dane makroekonomiczne, niewiele informacji płynęło także ze strony bankierów centralnych, choć wiceprezes Szwajcarskiego Banku Narodowego Martin Schlegel powtórzył, że „jest zbyt wcześnie, by wypowiadać się jednoznacznie” na temat inflacji, podkreślając uporczywość presji cenowej.

Kalendarz na ten tydzień jest znacznie bogatszy w dane. Opublikowany dziś wskaźnik wyprzedzający KOF wzrósł do najwyższego poziomu od połowy 2022 r. (97,2), co dobrze wróży na przyszłość, sugerując, że perspektywy na najbliższe ok. sześć miesięcy mogą nie być tak ponure, jak wcześniej sądzono. W nadchodzących dniach w centrum uwagi znajdą się grudniowe dane o sprzedaży detalicznej (wtorek 31.01) oraz wyprzedzające dane o PMI za styczeń (środa 1.02). Para EUR/CHF będzie jednak prawdopodobnie reagować raczej na wyniki posiedzeń globalnych banków centralnych, w szczególności na czwartkowe komunikaty EBC.

 

SEK

 

Opublikowane w zeszłym tygodniu w Szwecji dane były gorsze od oczekiwań, co sprawiło, że korona doświadczyła deprecjacji względem euro. Sprzedaż detaliczna w grudniu spadła po raz ósmy z rzędu – -8% w skali roku i -1,8% w skali miesiąca. Dane z rynku pracy również były nieco gorsze od oczekiwanych – stopa bezrobocia wzrosła w grudniu do 6,9%.

Wysoka inflacja i rosnące stopy procentowe zdają się uderzać w szwedzką gospodarkę. Jastrzębie komentarze części członków Riksbanku i trudna sytuacja inflacyjna sugerują, że podczas lutowego posiedzenia bank najprawdopodobniej ponownie podniesie stopy. W tym tygodniu nie poznamy żadnych istotnych danych ze Szwecji, spodziewamy się więc, że handel koroną szwedzką będzie podobny do innych aktywów ryzykownych.

 

NOK

 

Korona norweska zakończyła ubiegły tydzień spadkiem względem euro. Waluta pozostaje pod presją w związku z niższymi cenami gazu i powściągliwością Norges Banku, który wstrzymał już swój cykl zacieśniania.

Co więcej, opublikowane w zeszłym tygodniu dane dotyczące aktywności gospodarczej w Norwegii były gorsze, niż oczekiwano – sprzedaż detaliczna spadła w grudniu o 3,6% w skali miesiąca, najsilniej od sierpnia 2021 r. Dane wskazują jednocześnie, że stopa bezrobocia spadła w IV kwartale do 3,1%. Uważamy, że silny rynek pracy powinien nadal być w tym roku głównym motorem wzrostu Norwegii, której gospodarka jest jedną z najmniej zagrożonych recesją spośród krajów G10. W tym tygodniu nie poznamy żadnych istotnych danych z kraju, spodziewamy się więc, że handel koroną norweską będzie podobny do innych aktywów ryzykownych.

 

 

Wykres 3: Sprzedaż detaliczna w Norwegii (2017 – 2022)

Źródło: Refinitiv Datastream Data: 30.01.2023

 

CNY

 

Chiny kontynentalne wznowiły dziś handel po tygodniowych obchodach Księżycowego Nowego Roku, podczas których większość kluczowych azjatyckich rynków była przynajmniej przez część tygodnia zamknięta. Handel wydaje się raczej mieszany, niemniej CNY rozpoczął tydzień na nieco silniejszej stopie w stosunku do dolara, po niedawnej lekkiej aprecjacji na rynku offshore.

Opublikowane w sobotę komentarze premiera Chin Li Keqianga z posiedzenia Rady Państwa sugerują, że władze położą nacisk na pobudzenie konsumpcji. Dopiero okaże się jednak, czy słowa przełożą się na czyny, gdyż od dawna jest to retoryczny cel urzędników. Wydaje się, że covidowe obawy poprzedzające Księżycowy Nowy Rok uległy złagodzeniu, aczkolwiek w ciągu najbliższych kilku tygodni nadal będziemy bacznie przyglądać się nagłówkom gazet. W tym tygodniu nasza uwaga skupi się zaś na styczniowych danych PMI. Po miesiącach mizernych wyników spodziewamy się, że przynajmniej połowa indeksów powróci powyżej kluczowego poziomu 50, pokazując wzrost aktywności biznesowej.

📩 Kliknij tu  aby subskrybować nasze najnowsze informacje o rynku i aktualizacje, które pomogą Ci poruszać się po ciągle zmieniających się światowych rynkach walutowych.

🎙Możesz też posłuchać naszego podcastu FX Talk, aby otrzymać 20-minutowe aktualizacje finansowe na SpotifyGoogle PodcastApple Podcast  lub po prostu kliknij tu aby wybrać swoją ulubioną aplikację do podcastów.

UDOSTĘPNIJ