Złoty nadal słaby. Kurs USD/PLN najwyżej od 14 lat
17/Lis/2016 • Rynki walutowe
•Po raz kolejny, z uwagi na ogromne oczekiwania inwestorów względem polityki amerykańskiego prezydenta-elekta waluty rynków wschodzących doświadczyły masowej wyprzedaży.
Kurs GBP/PLN jest na poziomie najwyższym od 2 miesięcy.
Kurs EUR/PLN jest na poziomie najwyższym od 5 miesięcy.
Kurs USD/PLN jest na poziomie najwyższym o 14 lat.
Kurs EUR/USD jest na poziomie najniższym od roku.
Wczoraj przyjęta przez polski sejm uchwała o obniżeniu wieku emerytalnego (odpowiednio do 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet) która wejdzie w życie w październiku 2017 r. nie miała i naszym zdaniem nie powinna mieć żadnego wpływu na kurs polskiej waluty.
Spojrzenie na główne waluty
GBP
Kurs GBP/PLN w środę zakończył dzień na poziomie wyższym o 1,2%, wahając się w widełkach 5,10 – 5,20.
Bezrobocie w Wielkiej Brytanii niespodziewanie spadło z poziomu 4,9% do 4,8% (najniższy poziom od 11 lat). Wzrost płac również rośnie w stabilnym tempie 2,3% (wliczając premie), płace rosną znacznie szybciej niż ceny.
Pomimo tego, spodziewamy się, że perspektywa Brexitu pogorszy warunki na rynku pracy, bezrobocie powinno wzrastać, a wzrost płac (zwłaszcza w ujęciu realnym) wyhamowywać.
EUR
Kurs EUR/PLN w środę zakończył dzień poziomie wyższym o 0,9%, wahając się w widełkach 4,40 – 4,46.
Złoty osłabiał się do euro praktycznie wyłącznie ze względu na rosnące szanse na podwyżkę procentową w Stanach Zjednoczonych. Jedyną istotną informacją był komunikat Komisji Europejskiej, która stwierdziła, że kraje strefy euro powinny w przyszłym roku złagodzić politykę fiskalną, aby stymulować słaby wzrost gospodarczy.
USD
Kurs USD/PLN w środę zakończył dzień na poziomie wyższym aż o 1,1%, wahając się w widełkach 4,09 – 4,18.
Wczorajsze dane z USA były w większości negatywne: sektor produkcji przemysłowej odnotował w październiku odczyt analogiczny do poprzedniego miesiąca, rozczarowując ekonomistów, którzy liczyli na 0,2% wzrost. Odczyt z poprzedniego miesiąca, po aktualizacji wyniósł z kolei -0,2%, a nie 0,1%, jak wstępnie szacowano.
Wskaźnik PPI również rozczarował – ceny w stosunku do poprzedniego roku urosły jedynie o 0,8%, a nie o 1,2%, jak oczekiwał konsensus rynkowy.
Prawdopodobieństwo podwyżki stóp w grudniu wynosi obecnie 95%.
Kluczowe publikacje
10:30 – sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii
11:00 – wskaźnik CPI w Unii Europejskiej
13:30 – protokół z posiedzenia EBC
14:30 – dane z rynku nieruchomości, inflacja
16:00 – oświadczenie prezes FED, Janet Yellen