Dolar kontynuuje wyprzedaż

Enrique Díaz-Álvarez28/Sie/2018Analizy walutowe

Ostatnie tygodnie lata zazwyczaj cechują się dość spokojnymi sesjami na rynkach finansowych. Miniony tydzień był podobny. Dominującym tematem okazały się wieści polityczne z Białego Domu. Prezydent Donald Trump w dość niepochlebnych słowach wyrażał się w kwestii polityki monetarnej FED, co spowodowało obniżenie rentowności amerykańskich obligacji, jak i osłabienie dolara amerykańskiego. Rosnący apetyt na ryzyko nie pomógł dolarowi, który osłabił się względem każdej z walut G10 za wyjątkiem jena japońskiego, który też stał się ofiarą zmian sentymentu do ryzyka.

Podobnie jak poprzedni, również najbliższy tydzień nie przyniesie zbyt wielu nowych informacji makroekonomicznych. Najistotniejsze będą piątkowe dane o inflacji w strefie euro. Będziemy obserwować, czy opublikowane szacunki będą sugerować ostateczny wzrost inflacji w stronę celu inflacyjnego EBC.

PLN

Ubiegły tydzień przyniósł umocnienie polskiego złotego. Polska waluta najmocniej zyskiwała w relacji do dolara amerykańskiego oraz funta brytyjskiego. Złotemu w umocnieniu sprzyjało uspokojenie nastrojów na rynkach wschodzących, słabość dolara amerykańskiego i siła euro.

Dane z ubiegłego tygodnia w większości pozytywnie zaskoczyły. Odczyty produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej były lepsze od oczekiwań i sprzyjają temu, żeby dynamika PKB w trzecim kwartale wyniosła nieco poniżej 5%. Opublikowane „minutki” z ostatniego spotkania RPP pokazały, że w większości członkowie RPP wyrażają opinię iż utrzymywanie stabilnych stóp procentowych powinno wspierać realizację celu inflacyjnego. Część członków zwraca jednak uwagę, że jeśli presja inflacyjna będzie narastać, może być zasadne rozważenie podwyżek stóp procentowych w kolejnych kwartałach.

GBP

Miniony tydzień cechował się pewną nieprzewidywalnością w zachowaniu funta brytyjskiego. Szterling wprawdzie umocnił się względem dolara, podobnie jak niemal każda z pozostałych walut G10, nie zdołał jednak nadążyć za rosnącym kursem euro, tracił również w parze ze złotym. Informacje dotyczące negocjacji w kwestii Brexitu w ostatnim czasie nie były zbyt pozytywne. Brytyjski rząd sugeruje, że osiągnięcie porozumienia przed wyznaczonym terminem w październiku nie jest możliwe. Udostępnił również szczegółowy plan zakładający scenariusz, w którym Wielka Brytania wystąpi z Unii Europejskiej bez porozumienia.

EUR

Wspólna europejska waluta była najlepiej radzącą sobie walutą wśród gospodarek G10. Wskaźniki aktywności biznesowej PMI w bloku walutowym utrzymywały się powyżej poziomu 54, a niemieckie PKB w drugim kwartale rosło o solidne 0,5%. Uwaga ekonomistów oraz inwestorów skupia się obecnie na zaplanowanej na piątek publikacji danych o inflacji w strefie euro. Jesteśmy zdania, że na wyraźne umocnienie euro z obecnych poziomów prawdopodobnie trzeba będzie poczekać do momentu zarysowania przez EBC osi czasu podwyżek stóp procentowych. Z kolei samo tempo podwyżek będzie zależne od tego, czy inflacja bazowa wykaże wyraźny trend wzrostowy.

USD

Pomijając ostatnie komentarze Donalda Trumpa dotyczące działań Rezerwy Federalnej, niewykluczone, że dolar amerykański w ostatnich dniach mógł być słabszy również z uwagi na wieść o współpracy byłego prawnika Donalda Trumpa ze służbami śledczymi jak i na skazanie menedżera sztabu wyborczego prezydenta za oszustwa i unikanie płacenia podatków, co rzuca negatywne światło na prezydenta USA.

W kontekście minionego tygodnia warto wspomnieć również o tym, że przewodniczący FED, Jerome Powell podczas konferencji Jackson Hole powtórzył iż popiera stopniowe podwyżki stóp procentowych przez FOMC. Jego słowa w praktyce pieczętują ruch stóp w górę we wrześniu.

Dopóki większość banków centralnych krajów rozwiniętych nie wyklaruje tempa podwyżek stóp procentowych, nie spodziewamy się żadnych zdecydowany ruchów USD, czy to w dół, czy w górę.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.