Euro ignoruje interwencję EBC zamykając tydzień na nowych szczytach

Enrique Díaz-Álvarez11/Wrz/2017Analizy walutowe

Zgodnie z oczekiwaniami konsensusu wydarzenia z zeszłego tygodnia rozwinęły się w dość przewidywalny sposób. Europejski Bank Centralny podjął decyzję o zawężeniu skupu obligacji skarbowych podczas październikowego spotkania. Poprawiono również krótkoterminową prognozę wzrostu, aczkolwiek zmniejszono ją w odniesieniu do inflacji.

Najbardziej znaczącym elementem wystąpienia Mario Draghiego była siła z jaką skrytykował zbyt mocne euro. Tym razem komentarz pozostał bez echa, gdyż niepewna sytuacja wokół Korei, szalejące huragany oraz niepokój polityczny w USA wpłynęły negatywnie na dolara powodując jego wyprzedaż wobec większości walut za wyjątkiem koreańskiego Wona.

Głównym wydarzeniem nadchodzącego tygodnia będzie spotkanie Banku Anglii w czwartek. Nie oczekujemy zbyt wiele, jednak bacznie będziemy obserwować coraz gorętszą debatę na temat przyczyn wzrostu inflacji w Wielkiej Brytanii.

GBP

Funt brytyjski w zeszłym tygodniu zaskoczył siłą zarówno wobec euro, jak i dolara amerykańskiego. Lepsze od oczekiwanych odczyty sektora przemysłowego oraz salda handlu zagranicznego niewątpliwie miały bezpośredni wpływ na umocnienie funta.

Uważamy, że rynek zaczyna dyskontować możliwość wcześniejszych od oczekiwanych podwyżek stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. Zwłaszcza w odniesieniu do ostatniej słabości funta, którego niska wartość wywiera nacisk na poziom inflacji, który znajduje się od dłuższego czasu powyżej celu inflacyjnego Banku Anglii.

We wtorek poznamy odczyty przeciętnego poziomu cen z sierpnia więc będzie to okazja aby zweryfikować obecny trend. Postępująca erozja realnego wynagrodzenia spowodowana utrzymującą się wysoką inflacją z pewnością dostarczy argumentów jastrzębiej części Rady Banku Anglii co w konsekwencji może pogłębić niedawną reakcję funta wobec euro.

EUR

Europejski Bank Centralny zgodnie z oczekiwaniami odłożył opóźniającą się decyzję o zmianach w strukturze programu QE do październikowego spotkania. Dużą niespodzianką ze strony Rady oraz Mario Draghi’ego były komentarze dotyczące postępującej siły europejskiej waluty. Jej wartość budzi niepokój na drodze do osiągnięcia celu inflacyjnego Banku oraz stanowi główne zagrożenie dla rozwoju europejskiej gospodarki.

W chwili obecnej rynek nie reaguje zbytnio na interwencje słowne EBC ale oczekujemy dalszych komentarzy ze strony decydentów w najbliższych tygodniach. Spodziewamy się utrzymywania presji na walutę i nie przewidujemy znacznego zaostrzenia polityki pieniężnej o ile kurs EUR/USD pozostanie powyżej poziomu 1.20

USD

Napięcie polityczne wokół Półwyspu Koreańskiego oraz szalejący huragan Irma powodują ucieczkę kapitału w kierunku bezpiecznych aktywów takich jak obligacje skarbowe obniżając ich rentowność oraz wartość dolara.

Relatywnie “gołębie” wypowiedzi Rezerwy Federalnej nie pomogły w wycenie dolara przez rynek. W tym tygodniu warto zwrócić uwagę na odczyt inflacji we wtorek i pierwsze szacunki tego jak huragan Irma wpłynie na krótkoterminowy wzrost gospodarczy.

Oczekiwania co do znaczących zmian w polityce fiskalnej są tak niskie, że wszelkie oznaki porozumienia w amerykańskim kongresie mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na dolara.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.