Ubiegły tydzień przyniósł wzrost zmienności na PLN

Enrique Díaz-Álvarez16/Sie/2017Analizy walutowe

Napięcie na półwyspie koreańskim zakłóciło typowy wakacyjny tydzień na rynkach walutowych. Retoryka administracji Trumpa oraz rządu Korei Północnej wzmocniła popyt na aktywa safe haven, takie jak frank szwajcarski oraz – co może być pewnym zaskoczeniem w kontekście ryzyka geopolitycznego w Azji – jen japoński. Rynki akcji na całym świecie notowały straty, a rentowności obligacji krajów uznawanych za bezpieczne spadały wraz ze wzrostem wskaźników obrazujących zmienność, które ostatecznie wzrosły z ostatnich, wyjątkowo niskich poziomów. Dolarowi nie udało się wykorzystać momentu awersji do ryzyka, pomimo tego, że długoterminowe stopy procentowe spadały, a lipcowe dane inflacyjne opublikowane w piątek pokazały odczyt nieco niższy od oczekiwań.

Polska waluta reagowała negatywnie na zmiany światowego sentymentu. Indeksy WIG traciły, rentowności polskich obligacji 10-letnich rosły, z kolei złoty osłabiał się w relacji do głównych walut, z czego najbardziej wyraźne było osłabienie w relacji do euro – z uwagi na fakt, iż zazwyczaj polska waluta porusza się w tym samym kierunku, co euro. Z danych makroekonomicznych poznaliśmy jedynie zaktualizowany odczyt inflacji. Krajowe ceny w lipcu rosły o 1,7% w ujęciu rocznym, zgodnie ze wstępnym odczytem.

Największą zmianę na rynku odnotowaliśmy ze strony dolara nowozelandzkiego. Kiwi gwałtownie tracił w relacji do pozostałych głównych walut w następstwie interwencji słownych Banku Rezerwy Nowej Zelandii.

Poza dynamicznie zmieniającą się retoryką w kwestii sytuacji geopolitycznej, ubiegły tydzień nie przyniósł zbyt wiele informacji, które mogłyby wpłynąć istotnie na rynki. Seria danych z Wielkiej Brytanii, wstępne dane PKB z krajów Starego Kontynentu oraz publikacja “minutek” Rezerwy Federalnej i Europejskiego Banku Centralnego będą najbardziej istotnymi wydarzeniami w tym tygodniu.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.