Wyniki sondaży przedwyborczych wpływają negatywnie na kurs funta; euro nie wzrasta pomimo dobrych wyników PMI

Enrique Díaz-Álvarez01/Cze/2017Analizy walutowe

Rynki w dalszym ciągu reagują głównie na wydarzenia polityczne. Według sondażu przedwyborczego w Wielkiej Brytanii, Lider Partii Pracy, Jeremy Corbyn, zdołał odzyskać ponad połowę 20-punktowej straty wobec Partii Konserwatywnej. Rynki zareagowały, znacznie obniżając kurs funta szterlinga, któremu nie pomogła także korekta spadkowa, której doświadczył w ostatnim czasie.

W przypadku pozostałych walut z grupy G10 nie zarejestrowano znaczącej zmienności. Kurs euro nie wzrósł pomimo dobrych wyników odczytu PMI, co wskazuje na to, że ostatnie umocnienie mogło być rozciągnięte w czasie, jako że inwestorzy w zdecydowanej większości zajmują długie pozycje na euro.

Najbardziej zmienną walutą krajów wschodzących jest rand południowoafrykański. Plotki sugerujące prawdopodobne odwołanie prezydenta Zumy przez parlament zostały entuzjastycznie przyjęte przez rynki. Jednakże rand stracił wszystkie odrobione straty w poniedziałek, kiedy okazało się, że Zumie udało się utrzymać stanowisko.

PLN

W zeszłym tygodniu polski złoty uzyskał najwyższy od 21 miesięcy poziom w stosunku do euro, czemu towarzyszyło polepszenie sentymentu wobec walut o wysokiej rentowności. Znaczny wpływ na wysoką pozycję złotego miały najnowsze, imponujące dane ekonomiczne.

Polska waluta nadal jest jedną z najlepiej radzących sobie walut w Europie w bieżącym roku, pomimo informacji dochodzących z Narodowego Banku Polskiego, sugerujących że w najbliższym czasie nie planowane jest podwyższenie stóp procentowych. Członek Rady Polityki Pieniężnej NBP, Łukasz Hardt, podczas swojej środowej wypowiedzi stwierdził, iż stopy procentowe mogą pozostać niezmienione do końca roku 2018.

Informacje z kraju nadal potwierdzają, iż stan gospodarki jest bardzo dobry. Stopa bezrobocia spadła w kwietniu do 7,7%, co jest najniższym wynikiem od lat dziewięćdziesiątych. W tym tygodniu największe zainteresowanie przyciągać będzie poziom inflacji, który prawdopodobnie w środę będzie przybliżać się do celu NBP – 2,5%.

GBP

Dramatyczny spadek pozycji Torysów w sondażach przedwyborczych spowodował, iż funt miał najniższy wynik ze wszystkich walut G10. Znaczne spowolnienie konsumpcji w pierwszym kwartale 2017 roku także nie polepszyło wyniku funta. Jednakże 10 punktów przewagi dla Partii Konserwatywnej nadal jest wynikiem gwarantującym większość w parlamencie – dzięki temu spadek funta został zatrzymany i waluta znajduje się w tej chwili na stabilnym poziomie.

Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii, które odbędą się 8 czerwca, znacząco wpływają na kurs funta szterlinga. Wątpliwe jest, by jakiekolwiek inne wydarzenia czy też wiadomości mogły przyćmić uwagę rynków poza tym głównym wydarzeniem. Jedynie przyszłotygodniowe stabilne, lecz silne wyniki odczytu wskaźnika PMI dla biznesu mogą stanowić tymczasowe wsparcie dla funta.

EUR

Euro nie umacnia się znacznie powyżej osiągniętych szczytów na poziomie 1.12 pomimo dobrego odczytu PMI. Może to oznaczać, iż jego ostatnie ożywienie może dobiegać końca. Jest mało prawdopodobne, by Europejski Bank Centralny dostarczył jastrzębich informacji po najbliższym spotkaniu 8 czerwca

W czwartek spodziewamy się jedynego przed 8 czerwca wydarzenia, które może mieć znaczny wpływ na rynek walutowy – jest to prawdopodobne spowolnienie inflacji po gwałtownym wzroście, który obserwowaliśmy przez ostatnie dwa miesiące. Uwaga wszystkich skupiona będzie na inflacji w Europie, która od lutego wzrosła o 0,3%. Ekonomiści zwracają uwagę na fakt, iż rozpoczynający się sezon urlopowy może mieć na to duży wpływ. Możemy spodziewać się dużego spadku inflacji oraz wynikającego z tego osłabienia euro.

USD

Brak informacji dotyczących administracji Donalda Trumpa w ciągu zeszłego tygodnia wystarczył, by ustabilizować kurs dolara względem koszyka głównych walut. Minutki z majowego spotkania Rezerwy Federalnej były pozbawione znaczących informacji. Zdaje się to potwierdzać przewidywania, iż FED przygotowuje się do podniesienia stóp procentowych w przyszłym miesiącu.
W nadchodzący piątek spodziewamy się danych z rynku pracy, które są ostatnim krytycznym elementem, które FED weźmie pod uwagę przed czerwcowym spotkaniem. Czerwcowy wzrost wydaje się być niemal pewny, a jego brak spowodowałby duży szok na rynku. Takie zwroty akcji są jednak bardzo rzadkie, podtrzymujemy więc swoją prognozę, iż w czerwcu FED zdecyduje o podniesieniu stóp procentowych.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.