Jak płatności w CNY mogą zwiększyć Twoje zyski

Jakub Makurat24/Maj/2017Współpraca z Ebury

Coraz więcej przedsiębiorców płaci swoim chińskim dostawcom w ich lokalnej walucie – CNY. W przeszłości był to skomplikowany proces, a dostawcy niechętnie przyjmowali juana. Jednak ta sytuacja zmieniła się diametralnie w ciągu ostatnich miesięcy. Chiński juan staje się bowiem jedną z głównych walut w handlu międzynarodowym, co ułatwia rozliczanie się w walucie Państwa Środka.

Kiedyś rynek wschodzący, dzisiaj główna waluta

Od wielu lat chiński rząd prowadził kampanię na rzecz uznania juana jako jednej z głównych walut. W przyszłości może to oczywiście pozbawić dolara jego dominującej pozycji wśród czołowych walut świata, dlatego społeczność międzynarodowa nawoływała Chiny do większego otwarcia chińskiej gospodarki oraz do podniesienia przejrzystości procesów transakcyjnych i finansowych.
W listopadzie 2015 MFW nadał juanowi status waluty rezerwowej, uznając go tym samym za główną walutę. Oficjalnie, CNY stał się jedną z głównych dewiz na początku października 2016 r. Warto to wykorzystać.

Powody, dla których warto rozważyć płacenie w juanach

CENA TOWARU

Przy płatnościach w CNY dostawcy często oferują klientom niższą cenę. Faktura wystawiona w USD obejmuje narzut mogący wynosić do 5% wartości faktury, który uwzględnia koszt i ryzyko wynikające z kursu wymiany, które ponosi dostawca. Faktura w CNY nie będzie uwzględniać dodatkowych kosztów.
Zarządzając ryzykiem walutowym samemu, masz pełną kontrolę – to Ty wybierasz dostawcę usług finansowych, który zapewni Ci konkurencyjne kursy walut i to Ty możesz czerpać korzyści z pozytywnych zmian zachodzących na rynku walutowym, zarządzając swoim ryzykiem na przykład poprzez odpowiednie połączenie transakcji typu spot oraz elastycznych kontraktów typu forward. Możesz także skorzystać z elsatycznego finansowania biznesu, które oferujemy naszym Klientom.

RELACJE Z DOSTAWCAMI

Rozliczanie się w CNY jest nie tylko siłą przetargową dla polskiego importera – używanie lokalnej waluty do przeprowadzania rozliczeń pomoże w budowaniu lepszych relacji z chińskim partnerem. Dostawca może zaoferować atrakcyjniejsze warunki, gdy to Ty będziesz potrzebował elastyczności z ich strony.

ZABEZPIECZENIE RYZYKA KURSOWEGO

Rozliczenia w CNY umożliwiają zabezpieczenie kursu walutowego nawet na tym samym poziomie na którym obecnie znajduje się kurs pary walutowej. To oznacza, że ustalając z Ebury kurs wymiany CNY/PLN będziesz pewny, że nie zapłacisz za towar lub usługę wiecej niż obecnie.

Nie masz nic do stracenia

Porozmawiaj ze swoimi dostawcami i przeanalizuj potencjalne korzyści.
Najprawdopodobniej Twoi dostawcy mają już zezwolenie na otrzymywanie płatności w CNY. Otrzymanie takiej licencji jest zazwyczaj częścią typowej procedury rejestracyjnej, kiedy dostawcy zakładają swoją działalność w banku.

KROK PO KROKU

Przewodnik po płatnościach oraz aktualny raport walutowy dotyczący juana chińskiego są dostępne bezpłatnie u naszych przedstawicieli, zadzwoń: (22) 128-70-21

 

Drukuj

Autor: Jakub Makurat

Dyrektor Generalny Ebury Polska. Zaangażowany w rozwój handlu zagranicznego w firmach sektora MSP w Polsce. Na co dzień współpracuje z przedsiębiorcami w celu ułatwienia im dostępu do efektywnych rozliczeń i skutecznych metod zarządzania ryzykiem finansowym.