Złoty umacnia się przed drugą turą wyborów we Francji

Enrique Díaz-Álvarez04/Maj/2017Rynki walutowe

Podczas tegorocznej majówki, polski złoty umacniał się wobec głównych walut. Wobec gasnącej szansy na zwycięstwo Marie Le Pen w nadchodzących wyborach we Francji, inwestorzy skłaniają się ku bardziej ryzykownym aktywom.

W środę, 3 maja, złoty w relacji do euro umocnił się do najwyższego poziomu od października 2015 r. Najnowsze sondaże, które nie dają niemal żadnej szansy na zwycięstwo skrajnie prawicowej Marie Le Pen we francuskich wyborach, miały pozytywny wpływ na wszystkie waluty rynków wschodzących. Złoty  był jednym z głównych beneficjentów wzrostu apetytu na ryzyko, i od początku 2017 r. w relacji do dolara zyskał ponad 8%. Rozwój wydarzeń pozytywnie wpłynął również na polskie aktywa finansowe.  Od czasu pierwszej tury wyborów we Francji indeks WIG wzrósł o ponad 5%, osiągając najwyższy poziom od połowy roku 2015.

PLN

Dobry, wtorkowy odczyt PMI sugeruje, iż polska gospodarka odrobiła straty z ostatniego kwartału ubiegłego roku. Indeks PMI dla przemysłu w kwietniu wzrósł do poziomu 54,1, tym samym odczyt był nieco lepszy niż zakładał konsensus ekonomistów (53,9). Indeks przewyższył również wynik z ubiegłego miesiąca, kiedy to PMI osiągnął poziom 53,5 (Wykres 1). Dobra passa w polskim przemyśle jest w znacznej części efektem wzrostu nowych zamówień oraz większego zatrudnienia.

Wykres 1: PMI dla przemysłu w Polsce (2014 – 2017)

Źródło: Thomson Reuters Datastream Date: 04/05/2017

Wygląda na to, że nie tylko my jesteśmy optymistami, jeżeli chodzi o przyszłość polskiej gospodarki. W piątek agencja ratingowa Standard & Poor’s oszacowała, że gospodarka Polski w 2017 r. urośnie o 3,3% (r/r). Jest to nieco wyższa prognoza niż zakłada obecnie konsensus ekonomistów.

EUR

Z uwagi na brak nowych, istotnych danych makroekonomicznych ze strefy euro, zainteresowanie rynków skupiło się na drugiej turze wyborów we Francji, która będzie miała miejsce już w niedzielę. Najnowsze sondaże podtrzymują nasze przeświadczenie, że nowym prezydentem Francji zostanie Emmanuel Macron. Zgodnie z nowymi szacunkami, kandydat En Marche! Powinien uzyskać aż 20 punktów przewagi nad kandydatką Frontu Narodowego. Macronowi zdają się sprzyjać również media. Po wczorajszej debacie telewizyjnej to właśnie bardziej umiarkowany kandydat został uznany za “bardziej przekonywującego”. Powyższe czynniki zdają się gwarantować mu fotel prezydenta Francji.

Jesteśmy zdania, że zwycięstwo Macrona jest właściwie przesądzone. Rynek walutowy już po ogłoszeniu wyników pierwszej tury wyborów wykluczył szanse Marine Le Pen na zwycięstwo w drugiej turze. W związku z tym, w następstwie publikacji wyników ostatecznych zmienność na rynku powinna być ograniczona.

USD

Wydźwięk spotkania FOMC, do którego doszło w środę wieczorem wzmocnił nasze oczekiwania, iż do kolejnej podwyżki stóp procentowych dojdzie już w czerwcu. Decydenci potwierdzili, że dane gospodarcze w ostatnim czasie były gorsze od oczekiwań, jednak podkreślali, iż czynniki, które do tego doprowadziły są jedynie przejściowe. Komitet decyzyjny zaskoczył rynek, kompletnie ignorując niski odczyt NFP (liczbę nowych miejsc zatrudnienia w sektorach pozarolniczych) w marcu, powtarzając, iż rynek pracy w USA stale się umacnia.

Podsumowując, komentarze po wczorajszym spotkaniu Fed były znacznie bardziej jastrzębie niż przewidywano. Uważamy, iż  bank centralny pozostaje na stabilnym kursie, a podwyżkę stóp procentowych powinien ogłosić podczas spotkania w czerwcu. Rynki szacują prawdopodobieństwo takiego przebiegu wypadków na 93% – przed spotkaniem FED-u, prawdopodobieństwo takiego rozwoju sytuacji szacowano jedynie na 69%.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.