Kto zwycięży w drugiej turze wyborów we Francji?

Enrique Díaz-Álvarez04/Maj/2017Analizy walutowe

Zgodnie z niemal każdym przedwyborczym sondażem opinii publicznej, lider ruchu En Marche! Emmanuel Macron i (była) prezes Frontu Narodowego, Marine Le Pen zwyciężyli w pierwszej turze wyborów prezydenckich, które odbyły się 23 kwietnia.

Centrysta, Macron w niedzielnym głosowaniu uzyskał 23,8% głosów, jego kontrkandydatka – 21,5%. Republikanin, Francois Fillon oraz kandydat skrajnej lewicy, Jean-Luc Melenchon otrzymali odpowiednio trzecie oraz czwarte miejsce uzyskując nieco poniżej 20% głosów każdy.

Rezultat wyników wyborów przyczynił się do znacznego “rajdu ulgi” dla euro i aktywów ryzykownych. Europejska waluta umocniła się w relacji do praktycznie każdej głównej waluty. Zgodnie z naszymi prognozami poprzedzającymi głosowanie, na wieść o przejściu do drugiej tury przyjaznego dla rynków kandydata – Emmanuela Macrona – kurs EUR/USD w efekcie głosowania umocnił się o około 2% w relacji do dolara amerykańskiego. Pomimo tego, że był to najbardziej prawdopodobny scenariusz wydarzeń, rynki obawiały się, że Melenchon ma szansę zająć miejsce Macrona i w drugiej turze zmierzyć się z Le Pen. Zarówno kandydat skrajnej lewicy, jak i Marine Le Pen zobowiązali się do przeprowadzenia referendum w sprawie członkostwa w UE, a przejście do drugiej tury obu kontrowersyjnych kandydatów miałoby wyjątkowo negatywny wpływ na sentyment względem wspólnej waluty oraz polskiego złotego, który jako waluta emerging markets silnie związana z kursem euro – w relacji na wydarzenia mające wpływ na EUR, zachowuje się w podobny sposób.

Wykres 1: Kurs EUR/USD (20/04/17 – 24/04/17)

Źródło: Thomson Reuters Datastream Data: 24/04/2017

W obecnej chwili kurs euro w relacji do dolara amerykańskiego jest najwyższy od początku roku (Wykres 2). “Rajd ulgi” miał miejsce na rynku walut emerging market. Indeks MSCI Emerging Market wzrósł o ponad pół procent podczas handlu w niedzielę, a waluty europejskie, przede wszystkim polski złoty, forint węgierski i korona czeska zgodnie z naszymi oczekiwaniami umocniły się wobec dolara amerykańskiego. Doszło jednocześnie do dosyć znaczącego ruchu na parach walutowych z walutami safe-haven, takimi jak jen japoński i frank szwajcarski. Jest to wręcz książkowy przykład odwrotnej awersji do ryzyka w następstwie dematerializacji czynnika zagrażającego inwestorom.

Wykres 2: Kurs EUR/USD (kwiecień ’16 – kwiecień ’17)

Źródło: Thomson Reuters Datastream Data: 24/04/2017

Jaki będzie rezultat drugiej tury wyborów?

Biorąc pod uwagę wynik pierwszej tury wyborów prezydenckich, w obecnej chwili jesteśmy niemal pewni, że w drugiej turze, zaplanowanej na 7 maja, zwycięży Emmanuel Macron. Pomimo niewielkiego doświadczenia, kandydat centrystów w każdym z sondaży dotyczących drugiej tury, jawi się jako zwycięzca. Sondaż przeprowadzony przez agencję Harris pokazuje, że Macron powinien wygrać drugą turę z wynikiem 64-36, co pokazuje jak ogromna jest różnica między oboma kandydatami (niemal 30 p.p). Sondaże Ipsos pokazują podobny wynik.

Dwóch kandydatów pokonanych w pierwszej turze, Francois Fillon oraz Benoît Hamon, wyraziło poparcie dla Macrona. Wielu doświadczonych i wpływowych francuskich polityków, takich jak Alain Juppe, Manuel Valls oraz Francois Hollande, uczyniło to samo.

W jaki sposób zareaguje rynek walutowy?

Ostatnie wskazania bukmacherów dają Le Pen około 16% szans na zwycięstwo w wyborach prezydenckich. Jesteśmy zdania, że Marine Le Pen zostanie pokonana, a Macron uzyska nad nią znaczną przewagę głosów. Biorąc pod uwagę iż większość Francuzów nie chce opuszczenia struktur Unii Europejskiej, co zapowiada Le Pen, część społeczeństwa będzie głosowało przeciwko niej, żeby do tego nie dopuścić.

W związku z tym, iż rynki finansowe w obecnej chwili w pełni wliczają w ceny zwycięstwo Macrona, euro i złoty nie powinny reagować zbyt mocno na wynik wyborów 7 maja.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.