W jaki sposób główne waluty zareagują na wynik wyborów we Francji?

Enrique Díaz-Álvarez20/Kwi/2017Analizy walutowe

Pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji odbędzie się w niedzielę, 23 kwietnia. Najbliższe kilka dni, a zwłaszcza początek przyszłego tygodnia, powinny być okresem zwiększonej zmienności. Pod koniec bieżącego tygodnia inwestorzy powinni ostatecznie zmieniać pozycje przed kluczowymi wyborami, natomiast w poniedziałek powinni przygotowywać się na perspektywę drugiej tury, już z wiadomością, kto się w niej znajdzie.

Dwóch populistycznych kandydatów – lider partii Nieuległa Francja, Jean-Luc Melenchon i kandydatka Frontu Narodowego, Marine Le Pen – zobowiązało się w przypadku zwycięstwa przeprowadzić referendum dotyczące członkostwa Francji w Unii Europejskiej. Sprawiłoby to, że europejski status quo byłby zagrożony, biorąc pod uwagę, że Francja jest drugą największą gospodarką w strefie euro. Referendum dotyczące „Frexitu” bez wątpienia wzbudziłoby dyskusję nad przyszłością strefy w dłuższym terminie.

W dalszym ciągu naszym scenariuszem bazowym jest zwycięstwo Macrona z Le Pen w drugiej rundzie wyborów, 7 maja. Ryzyko tego, że w drugiej turze znajdzie się Le Pen, Melenchon lub dwójka kontrowersyjnych kandydatów mogłaby przyczynić się do wyprzedaży euro i osłabienia złotego.

Kto bierze udział w wyborach?

Jean-Luc Mélenchon [Nieuległa Francja]

Lider skrajnie lewicowej partii Nieuległa Francja, Jean-Luc Mélenchon na przestrzeni ostatnich kilku tygodni wyraźnie zwiększył swoje szanse na zwycięstwo w wyścigu. Zarówno Mélenchon, jak i Le Pen chcą przeprowadzenia referendum dotyczącego przyszłości kraju w UE, natomiast rynki postrzegają kandydata Nieuległej Francji jako nieco bardziej przyjaznego. W związku z tym oczekujemy, że w przypadku zwycięstwa Mélenchona, reakcja euro będzie negatywna, jednak skala wyprzedaży euro i złotego będzie niższa niż w przypadku zwycięstwa Le Pen.

Wyraźnym czynnikiem ryzyka, który naszym zdaniem jest niedoszacowany przez rynki, jest prawdopodobieństwo przejścia do drugiej rundy duetu Mélenchon-Le Pen. Naszym zdaniem taki scenariusz doprowadziłby do zdecydowanej wyprzedaży pary EUR/USD, o skali mogącej dochodzić aż do około 5% w bezpośrednim następstwie ogłoszenia wyników.

Szacowane poparcie: 19%
Prawdopodobieństwo zwycięstwa w wyborach (Zgodnie z danymi Crosstab): 16%

Emmanuel Macron [En Marche!]

Centrysta i były minister gospodarki Emmanuel Macron niespodziewanie stał się faworytem tegorocznych wyborów. Spodziewamy się, że jeżeli uda mu się przejść do drugiej tury wyborów, euro i złoty powinny odetchnąć z ulgą (spodziewamy się aprecjacji kursu EURUSD o około 2% jeżeli w drugiej turze znajdzie się z Le Pen oraz około 1% jeżeli drugim kandydatem będzie Mélenchon), biorąc pod uwagę, iż przyjazny rynkom kandydat ma znaczną przewagę w sondażach (dotyczących drugiej rundy) nad kontrowersyjnymi liderami Nieuległej Francji i Frontu Narodowego.

Szacowane poparcie w pierwszej rundzie: 23%
Prawdopodobieństwo zwycięstwa w wyborach (Zgodnie z danymi Crosstab): 68%

François Fillon [Republikanie]

Konserwatywny François Fillon na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy cierpiał z uwagi na skandal dotyczący zatrudnianiu członków rodziny na fikcyjnych stanowiskach za publiczne pieniądze. W sondażach radzi sobie nadal dosyć dobrze, zajmując trzecie miejsce, jednak szanse na to, że zostanie prezydentem Francji są niewielkie. Żeby zwyciężyć musiałby w drugiej turze znaleźć się z kontrowersyjną kandydatką Frontu Narodowego, wobec każdego z pozostałych kandydatów sondaże wróżą mu porażkę.

Jeżeli zarówno Fillon, jak i Macron uzyskają największą liczbę głosów w pierwszej rundzie, spodziewamy się dosyć znaczącej „hossy ulgi”. Naszym zdaniem w przypadku takiego scenariusza euro w relacji do dolara powinno umocnić się o około 2%.

Szacowane poparcie w pierwszej rundzie: 20%
Prawdopodobieństwo zwycięstwa w wyborach (Zgodnie z danymi Crosstab): 14%

Marine Le Pen [Front Narodowy]

Prawdopodobieństwo zwycięstwa Marine Le Pen w wyborach prezydenckich we Francji z niemożliwego stało się całkiem realistycznym scenariuszem, przynajmniej tak odbierają to rynki. Le Pen w obecnej chwili ma spore szanse na uzyskanie liczby głosów kwalifikującej ją do drugiej tury. Portal statystyczny Crosstab szacuje, że szanse na taki obrót spraw to 67%. Jeżeli w drugiej rundzie znajdzie się z Macronem, euro powinno odetchnąć z ulgą, biorąc pod uwagę, że rynki w obecnej chwili nie dają jej szans na pokonanie kandydata En Marche! Z drugiej strony, spodziewamy się umiarkowanej wyprzedaży, jeżeli w drugiej rundzie znajdzie się z Fillonem oraz znacznej wyprzedaży, jeżeli do drugiej tury trafi z Mélenchonem. Niezależnie od tego, z kim znajdzie się w drugiej rundzie, prawdopodobieństwo, że zwycięży wybory prezydenckie we Francji jest bardzo małe.

Szacowane poparcie w pierwszej rundzie: 23%
Prawdopodobieństwo zwycięstwa w wyborach (Zgodnie z danymi Crosstab): 2%

W jaki sposób zareagują rynki?

Korzystając z danych wygenerowanych przez portal Crosstab oraz opierając się na sondażach i analizie tego, w jaki sposób rynki reagują na każdego z kandydatów, wygenerowaliśmy prognozę reakcji kursów walut w odpowiedzi na wyniki pierwszej tury wyborów.

Naszym zdaniem uzyskanie przez Le Pen i Mélenchona największej liczby głosów i przejście do drugiej rundy miałoby katastrofalny wpływ na euro, w związku z czym spodziewalibyśmy się natychmiastowej wyprzedaży o skali nawet do 5% w relacji do dolara amerykańskiego. Jesteśmy zdanie, że są na to większe szanse niż na zwycięstwo Le Pen. Portal Crosstab w obecnej chwili szacuje, że szanse na walkę między Le Pen, a Mélenchonem w drugiej turze wynoszą około 11%, zwycięstwo Le Pen szacowane jest na jedynie 2%.

Co stanie się ze złotym?

Polski złoty, jako waluta kraju bardzo mocno związanego ze strefą euro i UE powinna reagować pozytywnie na scenariusze ograniczające ryzyko zwycięstwa Mélenchona lub Le Pen (1,2 i 5), które powodowałyby aprecjację euro. Niemniej, fakt bycia walutą emerging markets sprawia, że w przypadku negatywnego dla rynków obrotu spraw (3,4 i 6) polska waluta będzie jedną z pierwszych wyprzedawanych walut na świecie, nawet w relacji do euro. Biorąc pod uwagę dotychczasową reakcję rynków oraz zachowanie złotego w następstwie publikacji wyników referendum w Wielkiej Brytanii, w przypadku zrealizowania negatywnego dla rynków scenariusza złoty powinien doświadczyć silnej wyprzedaży w relacji do głównych walut na czele z USD. Jeżeli taki scenariusz będzie miał miejsce polski złoty również powinien gwałtownie osłabiać się w relacji do walut safe haven, czyli franka szwajcarskiego i jena japońskiego.

 

Zwycięstwo w pierwszej turze Prawdopodobieństwo wystąpienia scenariusza* % Zmiana kursu EUR/USD ** % Zmiana kursu EUR/PLN** % Zmiana kursu USD/PLN** Prawdopodobieństwo* zwycięstwa w drugiej turze
Macron i Fillon 17% +2% -1% -3% Macron (99%)
Le Pen i Macron 41% +1-2% -0,5-1% -1,5-3% Macron (99%)
Le Pen i Fillon 14% -1-2% +0,5-1% +1,5-3% Fillon (91%)
Le Pen i Mélenchon 11% -3-5% +1,5-2,5% +4,5-7,5% Mélenchon (96%)
Mélenchon i Macron 13% 0-1% -0-0,5% -0-1,5% Macron (92%)
Mélenchon i Fillon 4% -3-4% +1,5-2% +4,5-6% Mélenchon (92%)

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.