Kolejna podwyżka stóp procentowych w USA? Marzec jako jeden ze scenariuszy

Enrique Díaz-Álvarez20/Lut/2017Rynki walutowe

W ostatnim czasie rynki walutowe zdają się skupiać przede wszystkim na wycenie ryzyka politycznego po obu stronach Atlantyku. Obawy względem nadchodzących wyborów w Europie przeplatały się z tymi wywołanymi wyciekami informacji i kolejnymi niepokojącymi tweetami prezydenta Trumpa, które stawiają na głowie dotychczasowy sposób komunikacji prezydenta Stanów Zjednoczonych ze światem. W rezultacie utrzymującego się zamieszania, dolar w zeszłym tygodniu nie umocnił się pomimo optymistycznego tonu przemówienia prezes FED-u, Janet Yellen w Kongresie i imponującego tempa wzrostu cen w styczniu. W relacji do niemal każdej waluty G10 dolar zakończył tydzień na niezmienionym poziomie. Wyjątkiem, któremu warto poświęcić nieco uwagi był funt, który na skutek sugestii, iż Unia Europejska przedstawi twarde stanowisko podczas negocjacji dot. Brexitu doświadczył wyprzedaży względem silniejszych walut.

Bieżący tydzień powinien być relatywnie spokojny pod względem istotnych wydarzeń i danych makroekonomicznych. Polityka w dalszym ciągu będzie oczkiem w głowie rynków: sondaże oraz rozwój wydarzeń w związku z nadchodzącymi wyborami we Francji i Holandii oraz kolejne decyzje administracji Trumpa w dalszym ciągu będą miały istotny wpływ na kierunek w jakim będą poruszały się kursy walut. Kluczowymi danymi makro ze strefy euro będą indeksy aktywności biznesowej, PMI, których odczyty będą testem dla naszej opinii, że gospodarka strefy euro radzi sobie lepiej niż oczekiwano.

PLN

Ostatnimi czasy polska waluta notuje lekkie osłabienie w relacji do twardych walut. Jest to zaskakujące w kontekście bardzo dobrych danych, jakie zostały opublikowane w minionym tygodniu. Wyższa inflacja  zaskoczyła ekonomistów, w styczniu wzrost przyspieszył z poziomu 0,8% do aż 1,8% (r/r). Piątek przyniósł jeszcze więcej niespodzianek. Każdy z trzech odczytów – inflacji PPI, sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej za styczeń  – okazał się być lepszy od oczekiwań. Na szczególną uwagę zasługuje sprzedaż detaliczna, która odnotowała wzrost aż o 11,4% w ujęciu rocznym, co jest najwyższym tempem wzrostu od niemal pięciu lat (Wykres 1).

Wykres 1: Dynamika sprzedaży detalicznej w Polsce
Retail sales

Źródło: Thomson Reuters Datastream Data: 20/02/17

Bieżący tydzień nie obfituje w istotne dane. W pierwszej połowie tygodnia GUS opublikuje dane dotyczące koniunktury w budownictwie, handlu i usługach i przemyśle. W środę poznamy nastroje krajowych konsumentów natomiast w czwartek nastąpi publikacja GUS-owskiego biuletynu, w którym powinny znaleźć się finalne szacunki dot. bezrobocia za ostatni miesiąc.

GBP

Wielka Brytania zaliczyła kiepski tydzień pod względem publikowanych danych makroekonomicznych. Na uwagę zasługują przede wszystkim inflacja CPI oraz sprzedaż detaliczna: oba odczyty okazały się być gorsze od oczekiwań. Jedynym pozytywnym aspektem była reakcja rynków, które nie zareagowały zbyt mocno na powyższe dane, a funt zakończył ubiegły tydzień na poziomie zbliżonym do tego z początku tygodnia.

W środę poznamy dane dot. tempa wzrostu PKB Wielkiej Brytanii w czwartym kwartale. Wskaźnik najprawdopodobniej będzie potwierdzeniem poprzedniego odczytu, co nie powinno mieć zbyt dużego wpływu na rynki.  Pomimo to, jesteśmy zdania, że ryzyko w obecnej chwili jest nieco przecenione przez rynki, a lepszy od oczekiwania wskaźnik  miałby potencjał aby wesprzeć funta funta.

EUR

Ostatnie “minutki” EBC były zgodne z długotrwałą linią banku centralnego. Obecnie nie ma powodu aby sądzić, iż polityka luzowania nie zostanie utrzymana: Bank uważa, że ostatni wzrost inflacji był spowodowany przede wszystkim rosnącymi cenami energii, a ryzyko, że ceny mniej wahających się komponentów koszyka inflacji nie zaczną iść w górę nadal jest obecne. W tym momencie ciężko wyobrazić sobie utrzymujący się wzrost wartości wspólnej waluty. Pozytywnie na euro mogłaby wpłynąć jedynie znacząca zmiana w polityce EBC, na co jednak trzeba będzie jeszcze nieco poczekać.

W tym tygodniu czekamy na publikację najważniejszego bieżącego wskaźnika dla strefy euro, czyli PMI. Konsensus oczekuje, że zbiorczy indeks aktywności biznesu pozostanie na niezmienionym poziomie. Jeżeli tak się stanie, euro w dalszym ciągu będzie reagowało przede wszystkim na informacje dotyczące wyborów we Francji i Holandii.

USD

Po zeszłotygodniowej, optymistycznej przemowie Janet Yellen w Kongresie nadeszły dane inflacyjne i dot. sprzedaży detalicznej. Oba odczyty były lepsze od oczekiwań. Bardzo istotny jest zwłaszcza wzrost cen –  stanowi on bowiem dowód iż niskie stopy procentowe połączone z niskim bezrobociem ostatecznie zwiększają presję inflacyjną.

Publikacja raportu z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej będzie najistotniejszym wydarzeniem w tym tygodniu. Wszelkie sugestie, iż do podwyżki stóp procentowych może dojść już w kolejnym miesiącu sprawią iż rynki zaktualizują oczekiwania względem zacieśnienia polityki monetarnej (obecnie prawdopodobieństwo podwyżki w marcu wynosi 40%), co mogłoby zapewnić dolarowi wsparcie potrzebne do wzrostu ponad obecne poziomy.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.