Perspektywy stymulacji fiskalnej w USA wspierają dolara i rynki akcji

Enrique Díaz-Álvarez13/Lut/2017Rynki walutowe

Rynki nadal pozostają pod silnym wpływem politycznych doniesień zarówno z Europy jak i ze Stanów Zjednoczonych.

Ostatnie komentarze ze strony Donalda Trumpa, który zasygnalizował obniżki podatków w USA wywołały napływ kapitału do ryzykownych aktywów. Dolar oraz funt umocniły się wobec pozostałych walut G10 z wyłączeniem walut surowcowych (dolar australijski oraz kanadyjski). Warto wspomnieć o silnym ruchu wzrostowym peso meksykańskiego na fali umocnienia ropy naftowej, które zyskało 1% wobec dolara i blisko 2.5% względem euro.

W tym tygodniu istotne będą odczyty dotyczące inflacji. We wtorek poznamy dane z Chin oraz Wielkiej Brytanii, natomiast w środę z USA. Jeżeli inflacja bazowa w Stanach Zjednoczonych wzrośnie powyżej oczekiwanego 0.2% w skali miesiąca i 2.1-2.2% w skali roku, para EURUSD powinna kierować się w stronę ostatnich dołków na 1.04. Na eurodolara wpływ będą miały również wszelkie doniesienia dotyczące nadchodzących wyborów w Holandii i Francji, greckiego zadłużenia oraz planowanych cięć podatków w USA.

GBP
W bieżącym tygodniu oczekujemy na publikacje wielu istotnych danych z Wielkiej Brytanii: poza wtorkowym odczytem inflacji, w środę poznamy raport z rynku pracy.Spodziewamy się, że funt może umocnić się wobec euro na fali mocnych odczytów inflacji i politycznej niepewności w strefie euro.

EUR
Odnowione obawy o stabilność porozumienia w sprawie greckiego długu dodatkowo podnoszą ryzyko polityczne w strefie euro. Głównym punktem zapalnym pozostają jednak wybory we Francji i wzrost poparcia dla Marine Le Pen, co odbija się również na oprocentowaniu francuskiego długu. Uważamy jednak, że z uwagi na procedurę wyborczą, która przewiduje 2 tury wyborów, ostateczna wygrana Le Pen jest wysoce wątpliwa. Z drugiej strony rynki zdają się niedoszacowywać możliwości wejścia do rządu nacjonalistycznych polityków w Holandii.

W czwartek poznamy protokół z ostatniego posiedzenia EBC. Spodziewany gołębi ton zapisków może wesprzeć spadki EURUSD.

USD
W ostatnim tygodniu obserwowaliśmy pewne uspokojenie tonu i kierunku działań administracji prezydenta Trumpa. Prezydent skupił się tym razem na ekonomii, zapowiadając cięcia podatków i obiecując przedstawienie szczegółowego planu działania w przeciągu kilku tygodni.

Ważnym wydarzeniem poza publikacją inflacji bazowej będzie przesłuchanie prezes FED Janet Yellen przed Kongresem, co może nadać kierunek dolarowi na najbliższy czas. Szczególną uwagę rynek będzie zwracał na pytania o oczekiwaną liczbę i tempo podwyżek stóp procentowych w tym roku.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.