Spokojny dzień na rynkach, złoty stabilny

Enrique Díaz-Álvarez22/Gru/2016Rynki walutowe

Szwedzki Riksbank zadecydował wczoraj o utrzymaniu referencyjnej stopy procentowej na poziomie -0,5%. Członkowie komitetu decyzyjnego postanowili przedłużyć program luzowania ilościowego, co istotne – nie jednogłośnie. Podzielony bank centralny zasugerował rynkom, iż bank centralny może za jakiś czas zacząć odchodzić od ultraluźnej polityki monetarnej, ze względu na to szwedzka korona doznała gwałtownej aprecjacji, a kurs EUR/SEK obniżył się aż o 1,0%.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

GBP

Kurs GBP/PLN  w środę osłabił się o 0,3%, wahając się w widełkach 5,22 – 5,25.  Funt w środę ignorował jakiekolwiek dane makroekonomiczne z gospodarki narodowej i był poddany wyjątkowo niewielkim wahaniom. Przed okresem świątecznym funt, podobnie jak inne waluty powinien zawierać się w stosunkowo niewielkich widełkach i reagować przede wszystkim na rozwój sytuacji w kwestii Brexitu, a nie na dane makro.

EUR

Kurs EUR/PLN w środę umocnił się o 0,1%, wahając się w widełkach 4,39- 4,42.  Opublikowany wczoraj wstępny wskaźnik zaufania konsumentów w grudniu okazał się być lepszy od oczekiwań ekonomistów. Indeks wzrósł z poziomu -6,0 do -5,1 (konsensus wynosił -6,0). Pomimo niepewności związanej z Brexitem i wyborem Donalda Trumpa na prezydenta USA zaufanie konsumentów pozostaje na bardzo wysokim poziomie (ostatni raz indeks zanotował tak wysoki odczyt w maju 2015 r.)

USD

Kurs USD/PLN w środę obniżył się o 0,2%, wahając się w widełkach 4,22- 4,25.  Sprzedaż istniejących nieruchomości w listopadzie wzrosła z poziomu 5,57 mln do 5,61 mln. Konsensus ekonomistów spodziewał się wyniku na poziomie 5,50 mln. Z kolei sprzedaż istniejących domów w porównaniu do poprzedniego miesiąca wzrósł o 0,7%, i tym razem konsensus był bardziej pesymistyczny i zakładał spadek o 1%. Dane, podobnie jak wcześniejsze odczyty podkreślają siłę amerykańskiego rynku nieruchomości.

KLUCZOWE PUBLIKACJE

10:00 – publikacja biuletynu ekonomicznego EBC
14:30 – bazowe zamówienia środków trwałych w USA
14:30 – dane PKB za trzeci kwartał dla USA (aktualizacja)

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.