Złoty lekko się umacnia, inflacja w Niemczech cieszy ekonomistów

Enrique Díaz-Álvarez21/Gru/2016Rynki walutowe

We wtorkowym komunikacie Ministerstwo Finansów podało, iż Polska wnioskuje o odnowienie Elastycznej Linii Kredytowej w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Nowa linia ma być o połowę mniejsza od obecnej i wynieść 8,3 mld. SDR (jednostka rozrachunkowa MFW, ok. 93,5 mld zł). Jest to ruch strategiczny – Polska realizuje stopniowo strategię wyjścia i zmniejsza zależność od stosowania tego rodzaju nadzwyczajnych środków – ale również pokazujący, iż Ministerstwo Finansów jest przekonane o solidnych fundamentach polskiej gospodarki.

W komunikacie podkreślono iż Polska nie planuje wykorzystywać owych środków, są one jedynie zabezpieczeniem na wypadek kryzysu. Polska nigdy nie wypłacała i nie planuje wypłacać środków z FLC. Taka decyzja MF może w pewnym stopniu wpłynąć na poprawienie sentymentu do polskiej waluty.

Spojrzenie na główne waluty

GBP

Kurs GBP/PLN we wtorek osłabił się o 0,3%, wahając się w widełkach 5,23 – 5,29. Funt zakończył dzień poniżej poziomu otwarcia. Osłabienie funta do złotego rozpoczęło się już podczas sesji azjatyckiej, a brytyjska waluta traciła nawet pomimo informacji o lepszym od oczekiwań wskaźniku realizowanych transakcji (CBI). Wskaźnik handlu dystrybucyjnego wzrósł z poziomu 26 do 35, najwyższego od 15 miesięcy, analitycy spodziewali się ruchu w drugą stronę i estymowali wartość wskaźnika na poziomie 20. Wspomniane powyżej dane sprzedażowe pokazują przede wszystkim solidny wzrost sprzedaży odzieży oraz sprzedaży online. Ekonomiści spodziewają się jednak iż wyniki w kolejnych miesiącach powinny pójść nieco w dół.

EUR

Kurs EUR/PLN we wtorek osłabił się o 0,3%, wahając się w widełkach 4,40 – 4,43. Wskaźnik cen produkcyjnych (PPI) w największej europejskiej gospodarce – Niemczech – jest kolejną z serii dobrych danych, która sugeruje, iż Europejski Bank Centralny w przyszłym roku może nie uważać za stosowne rozszerzania lub zwiększania programu QE, który jak przypominamy – od marca 2017 r. będzie funkcjonował przez 9 miesięcy w wysokości 60 mld euro/miesięcznie (obecnie wartość skupu to 80 mld euro/miesięcznie. Ceny producentów odnotowały wzrost, po raz pierwszy od 3 lat – w stosunku do poprzedniego roku urosły o 0,1%, natomiast porównując z ostatnim miesiącem – aż o 0,3%.

USD

Kurs USD/PLN we wtorek osłabił się o 0,1%, wahając się w widełkach 4,23 – 4,27. Ze względu na brak istotnych danych z USA, amerykańska waluta reagowała na ciągle silny sentyment inwestorów względem Stanów Zjednoczonych, co doprowadziło do tego, iż kurs EUR/USD odnotował najniższy poziom od 14 lat, po południu jednak odrobił znaczną część strat.

Kluczowe publikacje

14:00 – dane o koniunkturze konsumenckiej i gospodarczej w Polsce

16:00 – sprzedaż istniejących nieruchomości

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.