Złoty stabilny, wsparcie ze strony pozytywnych danych makroekonomicznych

Enrique Díaz-Álvarez20/Gru/2016Rynki walutowe

Wczorajsze dane makroekonomiczne z krajowego olsodwórka były nadzwyczaj dobre. Ekonomiści tym razem niedoszacowali wszystkich opublikowanych w poniedziałek wskaźników. Produkcja przemysłowa w listopadzie w stosunku do poprzedniego roku wzrosła o 3,3%, co pozwala nam odetchnąć po październikowej publikacji, która pokazała spadek produkcji o 1,3%. Tak duża rozbieżność między danymi z miesiąca na miesiąc podkreśla, iż ten wskaźnik, który obejmuje górnictwo, produkcję oraz energię, z uwagi na składowe gałęzie przemysłu, które są jego komponentami jest dosyć podatny na wahania. Sprzedaż detaliczna w listopadzie urosła z kolei o 6,6% (r/r), tak dobry wynik ostatnim razem odnotowany był w maju 2014 r. Dobre dane (zwłaszcza silnie rosnąca sprzedaż detaliczna) nie są niczym nadzwyczajnym w okresie przedświątecznym, jednak pokazują siłę naszym zdaniem cały czas stabilnej, polskiej gospodarki, która w roku 2016 powinna urosnąć o 2,8%.

Inflacja producencka, czyli wskaźnik cen produkcyjnych PPI w listopadzie osiągnęła poziom 1,7% (r/r). Ceny rosły najszybciej od ponad 4 lat. Wzrost inflacji PPI wpisuje się w ostatni trend, jaki notują również inne wskaźniki inflacji. Przypominamy, iż GUS w ostatniej estymacji podał, iż najbardziej popularny wskaźnik CPI w listopadzie wyniósł dokładnie 0,0%, a Polska tym samym zakończyła okres deflacji.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

GBP

Kurs GBP/PLN  w poniedziałek obniżył się o 0,5%, wahając się w widełkach 5,22 – 5,30. W poniedziałek funt był poddany wyjątkowo dużym wahaniom – podczas sesji europejskiej doświadczył gwałtownej wyprzedaży. Pod koniec dnia jednak odbił, odrabiając większość strat i lokując się stosunkowo niewiele niżej, niż wynosił poziom otwarcia. Za tak duże spadki odpowiadała reakcja inwestorów na niedzielne doniesia z Wielkiej Brytanii. Sir Andrew Cahn, który był doradcą ds. wspólnego rynku poinformował iż wątpi w to, że Zjednoczone Królestwo będzie miało dostęp do unii celnej w niezmienionym poziomie, tym samym odnosząc się do słów sekretarza ds. handlu, który poinformował iż “rozwód” Wielkiej Brytanii z Unią nie jest wydarzeniem zerojedynkowym, a typ przyszłej relacji obu partnerów nie jest przesądzony.

EUR

Kurs EUR/PLN w poniedziałek obniżył się o 0,2%, wahając się w widełkach 4,40- 4,43. Po wczorajszym, porannym spadku, euro odrobiło większość strat. Kalendarz danych makroekonomicznych w tym dniu był niemal pusty, istotny był jedynie odczyt wskaźnika nastrojów  biznesowych w największej europejskiej gospodarce. Poziom tego wskaźnika wzrósł z 110,4 do aż 111, co jest najwyższym odczytem od lutego 2014 r. Niemieckie firmy notują poprawę nastrojów co widać po poprawie sentymentu w sektorze przemysłowym, jak również usług. Dzisiaj opublikowane dane ze strefy euro nie powinny mieć wpływu na kurs europejskiej waluty.

USD

Kurs USD/PLN w poniedziałek umocnił się o 0,2%, wahając się w widełkach 4,22- 4,26. Dolar wczoraj umacniał się do większości walut, pomimo słabych, wstępnych odczytów PMI dla usług w grudniu. Dane rozmijają się z prognozami ekonomistów, którzy zakładali wzrost z poziomu 54,6 do 55,2. Odczyt w grudniu wyniósł 53,4. Nie spodziewamy się, żeby ten spadek miał przełożenie na spadek amerykańskiego PKB.  Indeksy PMI dla usług w Stanach Zjednoczonych znajdują na bardzo wysokich poziomach, znacznie powyżej granicznego odczytu, wynoszącego 50.

Dzisiejszy dzień jest wyjątkowo ubogi w dane makroekonomiczne. Rynki powinny skupić się na rozwoju wydarzeń w związku z sytuacją na Starym Kontynencie. Wczorajsze wydarzenia w Ankarze, Berlinie i Zurychu mogą doprowadzić do wzrostu ryzyka w Europie i potencjalnie osłabić waluty EM. Jedyną istotną informacją z naszej części Europy będzie decyzja w sprawie stóp procentowych na Węgrzech, nie spodziewamy się żadnej zmiany – bank centralny skupia się na dostarczaniu płynności bankom poprzez nadzwyczajne instrumenty polityki pieniężnej, nie zmieniając głównej stopy procentowej.

KLUCZOWE PUBLIKACJE

14:00 – decyzja w sprawie stóp procentowych na Węgrzech
15:00 – sprzedaż detaliczna w Meksyku

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.