Dolar coraz silniejszy, złoty stabilny względem euro

Enrique Díaz-Álvarez16/Gru/2016Rynki walutowe

Narodowy Bank Szwajcarii zgodnie z oczekiwaniami podczas wczorajszego spotkania pozostawił referencyjną stopę depozytową na poziomie – 0,75%. Bank obciął również prognozy inflacji z poziomu 0,2 do 0,1% w 2017 r. i z 0,6 do 0,5% w 2018 r.

Spojrzenie na główne waluty

GBP

Kurs GBP/PLN  w czwartek umocnił się o 0,2%, wahając się w widełkach 5,27 – 5,34.

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii w ujęciu miesięcznym wzrosła zgodnie z oczekiwaniami o 0,2%. Z kolei bazowa sprzedaż detaliczna (wskaźnik pozbawiony najbardziej zmiennych komponentów) pokazał imponujący wzrost na poziomie 0,5%

Bank Anglii jednogłośnie przyjął decyzję o utrzymaniu stóp procentowych oraz pozostawieniu poziomu i kompozycji luzowania ilościowego na niezmienionym poziomie. Poinformowano, że w zależności od rozwoju inflacji oraz całościowej kondycji gospodarczej Wielkiej Brytanii Bank może w przyszłym roku dokonać ruchu zarówno w górę, jak i w dół.

EUR

Kurs EUR/PLN w czwartek pozostał na poziomie z otwarcia, wahając się w widełkach 4,43 – 4,46.

Większość z najistotniejszych wstępnych wskaźników PMI w grudniu była zgodna z oczekiwaniami. Odczyt PMI dla przemysłu w Niemczech wzrósł do najwyższego poziomu od 34 miesięcy i wyniósł 55,5. Odczyt dla usług z kolei zawiódł, obniżając się z poziomu 55,1 do jedynie 53,8. W ostatecznym rozrachunku zbiorczy wskaźnik PMI dla Niemiec wyniósł 54,8, czyli tyle, ile oczekiwali ekonomiści. Wskaźniki dla całej strefy euro pokazały dokładnie ten sam trend – lepszy niż oczekiwany odczyt dla przemysłu i nieco rozczarowujący dla usług.

USD

Kurs USD/PLN w czwartek umocnił się o 1%, wahając się w widełkach 4,22 – 4,28.

Dolar umacniał się nie ze względu na nowe dane gospodarcze (te były dosyć mieszane), tylko z uwagi na środową decyzję FED-u. Inflacja w Stanach Zjednoczonych zgodnie z oczekiwaniami wyniosła w listopadzie 1,7% (r/r), inflacja bazowa wyniosła z kolei 2,1%, a nie 2,2% jak oczekiwali ekonomiści.

Kluczowe publikacje

11:00 – inflacja w strefie euro
14:00 – prace w sektorze korporacyjnym i wzrost zatrudnienia w Polsce
14:30 – zezwolenia na budowę w USA

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.