Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe o 25 punktów bazowych

Enrique Díaz-Álvarez15/Gru/2016Rynki walutowe

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, Rezerwa Federalna podjęła wczoraj decyzję o podwyższeniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych. „Dot plot”, czyli mapa oczekiwań komitetu decyzyjnego pokazuje, iż członkowie FOMC w 2017 r. spodziewają się już nie dwóch, ale trzech podwyżek.

Podczas przemówienia, Janet Yellen podkreśliła, że decyzja jest zgodna z oczekiwaniami rynku „i są ku temu solidne powody”. Odniosła się również do zmian w amerykańskiej polityce, mówiąc iż „bank centralny zawsze pozostanie niezależny”. Janet Yellen zaprzeczyła również plotkom, które mówiły o jej potencjalnej, wcześniejszej emeryturze i poinformowała, że ma zamiar zostać na stanowisku do końca swojej czteroletniej kadencji.

Spojrzenie na główne waluty

GBP

Kurs GBP/PLN  w środę umocnił się o 0,2%, wahając się w widełkach 5,26 – 5,30.

Wczorajszy raport z rynku pracy w ujęciu całościowym miał pozytywny wydźwięk. Bezrobocie pozostało na poziomie 4,8%, jednak liczba bezrobotnych wzrosła o 12 tys. Płace cały czas rosną szybciej niż inflacja. Średnie wynagrodzenia z wyłączeniem premii rosną o 2,6%.

EUR

Kurs EUR/PLN w środę umocnił się o 0,3%, wahając się w widełkach 4,42 – 4,45.

Dane dotyczące produkcji przemysłowej w strefie euro rozczarowały ekonomistów. W stosunku do poprzedniego miesiąca produkcja przemysłowa obniżyła się o 0,1%. Za słaby wynik odpowiada w pewnej części produkcja przemysłowa we Francji, jednak aktywność w innych krajach również nie była zadowalająca.

USD

Kurs USD/PLN w środę umocnił się o 1,2%, wahając się w widełkach 4,15 – 4,22.

Wczorajszy odczyt sprzedaży detalicznej w listopadzie był nieco rozczarowujący. Sprzedaż, w porównaniu do poprzedniego miesiąca zwiększyła się zaledwie o 0,1%, a nie o 0,3%, jak oczekiwano.

Dane dotyczące sprzedaży detalicznej miały ograniczone znaczenie z uwagi na decyzję FOMC. W następstwie spotkania i publikacji „dot plot”, dolar umocnił się wobec praktycznie wszystkich walut, a jego indeks urósł do najwyższego poziomu od 2003 roku.

Kluczowe publikacje

09:30 – konferencja szwajcarskiego SNB i decyzja o stopach procentowych
09:30 – wskaźniki PMI dla Niemiec
10:00 – wskaźniki PMI dla strefy euro
10:30 – sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii
13:00 – decyzja w sprawie stóp procentowych w Wielkiej Brytanii
14:30 – bazowy wskaźnik inflacji w USA

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.