Polska zgodnie z oczekiwaniami wychodzi z deflacji

Enrique Díaz-Álvarez13/Gru/2016Rynki walutowe

W poniedziałek złoty reagował w mieszany sposób i w relacji do głównych walut wahał się w stosunkowo niewielkich widełkach 0,3 – 0,6%.

Wskaźnik inflacji okazał się być zgodny z oczekiwaniami oraz szybkim szacunkiem GUS-u i pokazuje, że w listopadzie ceny były na analogicznym poziomie co rok temu.

Spojrzenie na główne waluty

GBP

Kurs GBP/PLN  w poniedziałek umocnił się o 0,3%, wahając się w widełkach 5,29 – 5,33.

Brytyjska Izba Handlowa ostrzega, że kondycja brytyjskiej gospodarki może pogorszyć się już w przyszłym roku. Izba w przyszłym roku oczkuje wzrostu gospodarczego na poziomie 1,1%, co jest ich najniższą prognozą od 2008 r, czyli od kryzysu finansowego.

EUR

Kurs EUR/PLN w poniedziałek umocnił się o 0,5%, wahając się w widełkach 4,43 – 4,46.

Prezes banku centralnego Francji podczas wczorajszego przemówienia poinformował, iż Brexit będzie miał ograniczony wpływ na europejskie gospodarki. Bank oczekuje wzrostu gospodarczego drugiej największej gospodarki strefy euro na poziomie 1,3% w 2016 i 2017 r.

USD

Kurs USD/PLN w poniedziałek osłabił się o 0,6%, wahając się w widełkach 4,18 – 4,22.

Wczorajszego dnia  nie były publikowane żadne istotne dane makroekonomiczne. Rynki czekają na jutrzejsze spotkanie FOMC.

Kluczowe publikacje

03:00 – produkcja przemysłowa w Chinach w listopadzie
10:30 – wskaźnik CPI w Wielkiej Brytanii w listopadzie
11:00 – nastrój ekonomiczny ZEW w Niemczech w grudniu
14:00 – bazowy wskaźnik CPI w Polsce

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.