EBC wydłuża program luzowania ilościowego, euro i złoty tracą

Enrique Díaz-Álvarez09/Gru/2016Rynki walutowe

W czwartek euro obniżyło się do dolara oraz funta amerykańskiego o niemal 2% i jednocześnie pociągnęło w dół również silnie związane z nim waluty rynków wschodzących, takie jak polski złoty.

Euro zareagowało tak mocno ze względu na wczorajszą decyzję Europejskiego Banku Centralnego, który postanowił przedłużyć program luzowana ilościowego (QE) do końca przyszłego roku (lub dłużej, jeżeli zajdzie taka potrzeba). Ekonomiści spodziewali się przedłużenia programu QE jedynie o 6 miesięcy. Warto jednak zwrócić uwagę, że w okresie od kwietnia do końca roku, EBC będzie skupował aktywa o łącznej wartości nie 80 (jak to ma miejsce w tym momencie), a jedynie 60 mld euro miesięcznie. Wczorajsza decyzja oznacza, że dodatkowe 540 mld euro zostanie wpompowane w europejską gospodarkę.

Spojrzenie na główne waluty

GBP

Kurs GBP/PLN  w czwartek umocnił się o 1,2%, wahając się w widełkach 5,19 – 5,28.

Sąd Najwyższy zakończył swoje czterodniowe posiedzenie dotyczące apelacji rządu w sprawie Brexitu. W środę prawodawcy poparli rozpoczęcie negocjacji dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w zakładanym wcześniej terminie – do końca marca. Niemniej, będzie to zależało od decyzji sądu, którą poznamy dopiero w styczniu.

EUR

Kurs EUR/PLN w czwartek umocnił się o 0,2%, wahając się w widełkach 4,42- 4,47.

Podczas wczorajszego posiedzenia Mario Draghi podkreślił, że zakończenie programu luzowania ilościowego nie było przedmiotem dyskusji komitetu decyzyjnego banku, pomimo tego, że bank zauważył poprawę w europejskich gospodarkach – szybszy wzrost inflacji i zaktualizowane dane dot. wzrostu gospodarczego w III kwartale zmusiły bank do lekkiego podwyższenia swoich prognoz, niemniej była to czysto kosmetyczna zmiana – bank w obecnym momencie oczekuje w 2017 r. inflacji w wysokości 1,3%, a wzrostu gospodarczego na poziomie 1,7%. Bank nie spodziewa się, że strefa euro osiągnie cel inflacyjny co najmniej do 2020 r.

USD

Kurs USD/PLN w czwartek umocnił się o 1,6%, wahając się w widełkach 4,11- 4,19.

Zgodnie z oczekiwaniami, dane makroekonomiczne z USA zostały zupełnie pominięte przez rynek z uwagi na wczorajsze spotkanie EBC. Dolar umocnił się względem euro z uwagi na rosnącą dywergencję między polityką FED-u i EBC.

Kluczowe będzie dla nas spotkanie amerykańskiego FOMC w przyszłym tygodniu – rynek obecnie szacuje prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych 14 grudnia na 100%. Znacznie bardziej interesujący od samej decyzji będzie komentarz Janet Yellen oraz „dot plot”, który pokaże nam jak członkowie FOMC zapatrują się na tempo podwyżek stóp procentowych w przyszłym roku.

Kluczowe publikacje

godziny poranne – oczekiwania inflacyjne Banku Anglii
16:00 – wskaźnik nastrojów konsumentów Michigan w USA

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.