Funt mocno traci. Rynki czekają na konferencję EBC

Enrique Díaz-Álvarez08/Gru/2016Rynki walutowe

Środa jest już trzecim dniem umocnienia złotego. Polskie obligacje 10-letnie również zyskują – ich rentowność spadła wczoraj o 8 punktów. Za umocnienie polskiej waluty nie odpowiadają czynniki wewnętrzne, sprawia ono raczej wrażenie odreagowania po serii mocnych spadków.

Wczoraj, zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Prezes banku centralnego, Adam Glapiński podczas konferencji podkreślił, że jego zdaniem w 2017 r. nie dojdzie do podwyżki stóp. Ponadto, bank centralny uważa, że ostatnie spowolnienie wzrostu gospodarczego w kraju jest tymczasowe i silnie związane ze zmniejszeniem dotacji ze środków unijnych.

Spojrzenie na główne waluty

GBP

Kurs GBP/PLN  w środę obniżył się o 1,5%, wahając się w widełkach 5,19 – 5,27.

Funt osłabiał się wczoraj wobec większości walut. Spadki były spowodowane przede wszystkim publikacją bardzo słabych danych dot. produkcji przemysłowej, która w porównaniu do poprzedniego miesiąca zmniejszyła się o 1,3%. Ostatnio tak duży spadek odnotowany był w marcu 2013 r. Niemniej, jest spora szansa, że jest to jedynie przejściowy trend: wynik za październik był tak rozczarowujący z uwagi na bardzo duży (-10,8%) spadek wydobycia ropy i gazu po zamknięciu pola naftowego Buzzard na Morzu Północnym. Słaby funt w kolejnych miesiącach powinien jednak przełożyć się na zwiększony popyt zagraniczny i wzmocnić produkcję przemysłową.

EUR

Kurs EUR/PLN w środę obniżył się o 0,6%, wahając się w widełkach 4,42 – 4,47.

Wczorajsze dane gospodarcze ze strefy euro miały ograniczone znaczenie. Produkcja przemysłowa w Niemczech wzrosła w październiku jedynie o 0,3%, w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Kurs EUR/USD umocnił się o 0,4% na fali oczekiwań przed spotkaniem EBC. Jeżeli bank centralny zaskoczy inwestorów i zacznie sygnalizować zakończenie cyklu silnego luzowania, może mieć to pozytywny wpływ na euro. W przeciwnym wypadku, reakcja europejskiej waluty z uwagi na dużą zgodność ekonomistów i wysokie oczekiwania inwestorów powinna być ograniczona i zależeć od komentarza prezesa banku centralnego.

USD

Kurs USD/PLN w środę obniżył się o 1,1%, wahając się w widełkach 4,11 – 4,17.

Na osłabienie dolara wpływała chwilowa siła euro oraz złotego. Kalendarz makroekonomiczny był niemal pusty: jedyne istotne dane to liczba miejsc pracy dzięki turystyce (JOLTS), która okazała się być nieco lepsza od oczekiwań ekonomistów i wyniosła 5,534 mln.

Dziś kluczowe dla nas będzie spotkanie EBC. Podobnie jak większość ekonomistów, spodziewamy się przedłużenia programu luzowania ilościowego co najmniej o sześć miesięcy (licząc od marca 2017 r.). Będziemy również bacznie przyglądać się projekcjom inflacji oraz wzrostu gospodarczego w Europie i wszelkim komentarzom, ze strony Mario Draghiego, które mogą zarysować nam plan działania banku centralnego w kolejnym roku.

Kluczowe publikacje

13:45 – Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro
14:30 – Konferencja prasowa EBC

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.