Złoty kończy dzień na plusie, polskie obligacje zyskują na wartości

Enrique Díaz-Álvarez07/Gru/2016Rynki walutowe

Wczorajszy dzień jest już drugim, podczas którego widać umocnienie złotego. Krajowa waluta zyskuje przede wszystkim na polepszeniu sentymentu wobec walut EM. Od piątkowego szczytu, rentowność polskich obligacji 10-letnich spadła o 24 punkty, na polskiej giełdzie tymczasem ma miejsce tzw. Rajd Świętego Mikołaja, który wywindował wartość indeksu WIG 20 do najwyższego poziomu od końca kwietnia.

Uwaga inwestorów skupia się na czwartkowym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego, na którym spodziewamy się przedłużenia programu QE, który w obecnym kształcie zakłada skupowanie aktywów w wysokości 80 mld. euro miesięcznie. Program, który wygasa w marcu przyszłego roku, powinien zostać wydłużony co najmniej o kolejne sześć miesięcy. Większość ekonomistów oczekuje, że zarówno kompozycja skupowanych aktywów, jak i wielkość skupu nie ulegną zmianie.

Spojrzenie na główne waluty

GBP

Kurs GBP/PLN  we wtorek obniżył się o 0,9%, wahając się w widełkach 5,25 – 5,35.

Wspólna waluta osłabiała się, pomimo braku istotnych danych makroekonomicznych. Michel Barnier, który będzie z ramienia UE negocjował wyjście Wielkiej Brytanii, podczas wczorajszej konferencji poinformował, że jeżeli Theresa May, zgodnie z przyjętymi założeniami rozpocznie procedurę Brexitu w marcu 2017 r. negocjacje powinny się zakończyć do października 2018r, czyli w ciągu 18 miesięcy. Poinformował również, że Wielka Brytania nie będzie mogła wybierać, które z elementów starego układu z UE jej odpowiadają, czym odniósł się do ostatnich komentarzy ze strony brytyjskich polityków, którzy utrzymują, że dostęp do wspólnego rynku jest dla nich priorytetem. Tym samym ostudził nieco oczekiwania inwestorów, którzy mają nadzieję, że brytyjski rząd dojdzie do porozumienia z Unią Europejską.

EUR

Kurs EUR/PLN we wtorek obniżył się o 0,9%, wahając się w widełkach 4,44 – 4,51.

Wspólna waluta osłabiała się, pomimo odnotowanego wyższego o 0,1 p.p. wzrostu gospodarczego, niż wstępnie szacowali ekonomiści (1,7% w ujęciu rocznym). Odczyt nie miał wpływu na notowania euro przede wszystkim z uwagi na niewielką zmianę w stosunku do poprzednich estymacji oraz fakt iż są to dane odnoszące się do minionego okresu.

Wczorajsze komentarze włoskiego ministra spraw wewnętrznych, który odniósł się do wyniku referendum w którym Włosi zagłosowali o odrzuceniu zmian proponowanych przez rząd, wzmacniają spekulacje, iż do przyspieszonych wyborów może dojść już w lutym, co zwiększa  negatywny sentyment do euro.

USD

Kurs USD/PLN we wtorek obniżył się o 0,5%, wahając się w widełkach 4,15 –  4,19.

Dolar osłabił się do złotego przede wszystkim ze względu na polepszenie sentymentu do polskiej waluty. Dolar umacniał się zarówno do euro, jak i funta brytyjskiego.

Zamówienia fabryk wzrosły w październiku o 2,7% w porównaniu z poprzednim miesiącem, nieco lepiej niż oczekiwali ekonomiści. Pomimo pozytywnego wydźwięku, te drugorzędne dane nie były w stanie zbyt mocno wpłynąć na kierunek, w którym porusza się amerykańska waluta.

Kluczowe publikacje

09:30 – indeks cen nieruchomości w Wielkiej Brytanii
10:30 – produkcja dóbr w fabrykach w Wielkiej Brytanii
11:40 – decyzja w sprawie stóp procentowych w Polsce
16:00 – miejsca pracy dzięki turystyce JOLTS w USA
16:00 – konferencja prasowa NBP

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.