Euro odreagowuje, rynki ignorują wskaźniki PMI

Enrique Díaz-Álvarez06/Gru/2016Rynki walutowe

Po osłabieniu związanym z referendum we Włoszech, którego wynik doprowadził do dymisji premiera rządu, euro odrobiło wszystkie straty kończąc dzień zyskując 2% do dolara amerykańskiego. Niespodziewana siła euro pociągnęła w górę  również inne, silnie związane z euro waluty, takie jak forint, czy złoty, które również zakończyły dzień umacniając się do innych głównych walut. Brak jednoznacznej przyczyny tak silnego ruchu w górę sugeruje, że inwestorzy uznali wyprzedaż euro za nadmierną i postanowili odwrócić pozycje (Wykres 1).

Wykres 1: Kurs EUR/USD (05/12/2016)2016-12-06

Źródło: Thomson Reuters Datastream Data: 06/12/2016

Anonimowe źródło z krajowego resortu finansów podało, że deficyt budżetu może wynieść 2,4% PKB, czyli o mniej więcej 20% mniej niż wynosi limit z ustawy budżetowej. Uspokaja to nieco ekonomistów, którzy obawiali się wyższego deficytu w 2016 r.

Spojrzenie na główne waluty

GBP

Kurs GBP/PLN  w poniedziałek osłabił się o 1,1%, wahając się w widełkach 5.30 – 5.40.

Odczyt wskaźnika PMI dla usług w Wielkiej Brytanii na poziomie 55,1 zaskoczył ekonomistów, którzy oczekiwali „jedynie” wyniku na poziomie 54. Przez cztery ostatnie miesiące indeks PMI utrzymuje się powyżej poziomu 50. Bardzo dobry odczyt nie zrobił jednak zbyt dużego wrażenia na rynku – funt osłabił się do euro i do złotego.

Wczoraj rozpoczęła się apelacja dot. udziału parlamentu w rozpoczęciu procedury wyjścia z UE. Decyzja sądu powinna zostać zostać podana do wiadomości publicznej jednak dopiero w styczniu.

Podczas wczorajszego przemówienia prezes BoE, Mark Carney bronił polityki monetarnej banku centralnego, nie odniósł się jednak do potencjalnych zmian w polityce Banku Anglii.

EUR

Kurs EUR/PLN w poniedziałek umocnił się o 0,8%, wahając się w widełkach 4,46 – 4,51.

Wczorajsze dane gospodarcze, przede wszystkim indeksy PMI (odczyty zbliżone do oczekiwań) i sprzedaż detaliczna (bardzo dobry odczyt) nie miały żadnego wpływu na kurs wspólnej waluty.

Premier Włoch, Matteo Renzi „zamroził dymisję” do momentu skończenia prac nad budżetem. Do oficjalnej dymisji najpewniej dojdzie jednak już w piątek. Oczekuje się, że miejsce premiera zajmie minister finansów kraju, Pier Carlo Padoan.

Premier Francji, Manuel Valls poinformował iż w dniu dzisiejszym poda się do dymisji i rozpocznie kampanię do prawyborów na lewicy. Po wycofaniu się z wyścigu Francoisa Hollande, Manuel Valls ma szanse na zwycięstwo w socjalistycznych prawyborach.

USD

Kurs USD/PLN w poniedziałek osłabił się aż o 1,6%, wahając się w widełkach 4,17 – 4,26.

Indeks dolara amerykańskiego obniżył się wczoraj o ponad 1%, tracąc ze względu na siłę euro. Wczorajszy indeks PMI dla usług osiągnął wynik 57,2, znacznie wyższy, niż oczekiwali ekonomiści. Tak wysoki wskaźnik tłumaczony jest przede wszystkim równie silnym wzrostem zatrudnienia, co pokazał piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy.

Jeden z członków Rezerwy Federalnej, Charles Evans, podczas wczorajszego przemówienia poinformował, że w jego opinii inflacja będzie powoli kierowała się w stronę poziomu 2% i  nadchodzi okres podwyżek stóp procentowych.

Ten tydzień przyniesie wyjątkowo niewiele istotnych danych makroekonomicznych. Kluczowym wydarzeniem pozostaje czwartkowe spotkanie Europejskiego Banku Centralnego.

Kluczowe publikacje

11:00 – tempo wzrostu PKB w III kwartale

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.