Złoty zyskuje, rynki czekają na przemówienie brytyjskiego Kanclerza Skarbu, Phillipa Hammonda

Enrique Díaz-Álvarez23/Lis/2016Rynki walutowe

Polska waluta we wtorek zyskiwała do głównych walut, przede wszystkim do funta brytyjska, wobec którego umocniła się aż o cztery grosze.

Spojrzenie na główne waluty

GBP

Kurs GBP/PLN w czwartek zakończył dzień na poziomie niższym o 0,6%, wahając się w widełkach 5,16 – 5,20.

Funt tracił pomimo stosunkowo dobrego raportu opisującego brytyjski przemysł, zgodnie z którym trendy zamówień przemysłowych są na najwyższym poziomie od czasu referendum.

Dzisiejszego dnia poznamy treść „Autumn Statement”, czyli raportu dotyczącego planowanej polityki fiskalnej w danym roku – jeżeli dojdzie do rozluźnienia polityki fiskalnej (w postaci większych wydatków i obcięcia podatków od osób prawnych) możemy spodziewać się wzrostu kursu brytyjskiej waluty.

Biuro odpowiedzialności biznesowej (OBR) powinno również podzielić się swoimi nowymi, pobrexitowymi prognozami inflacji, bezrobocia oraz wzrostu gospodarczego.

EUR

Kurs EUR/PLN w czwartek zakończył dzień poziomie niższym o 0,3%, wahając się w widełkach 4,41 – 4,43.

Wczorajszy dzień był ubogi w informacje makroekonomiczne, jedyną daną ze strefy euro była drugorzędny wstępny wskaźnik zaufania konsumentów, który okazał się być lepszy od prognoz (-7,8) i odczytu z poprzedniego miesiąca (-8,0) i wyniósł -6,1, co jest najlepszym wynikiem od początku roku.

Dzisiejszego dnia kluczowe dla wspólnej waluty będą odczyty PMI dla strefy euro, ekonomiści spodziewają się odczytów na poziomach zbliżonych do tych z poprzedniego miesiąca.

USD

Kurs USD/PLN we wtorek obniżył się o 0,3%, wahając się w widełkach 4,14 – 4,18.

Sprzedaż istniejących domów wzrosła w październiku o 2% (r/r) do poziomu 5,6 milionów – jest to najwyższy poziom niemal od dekady. Obok bardzo dobrych danych z rynku nieruchomości, sektor przemysłowy również daje powody do radości – wskaźnik produkcyjny Richmond w listopadzie wzrósł z poziomu -4 do 4.

Kluczowe publikacje

09:00-10:00 – wstępne wskaźniki PMI krajów strefy euro (Francji, Niemiec) oraz zbiorcze
13:30 – Kanclerz Skarbu Phillip Hammond przedstawia Autumn Statement dot. polityki fiskalnej
14:30 – bazowe zamówienia środków trwałych w USA
15:45 – wstępny wskaźnik PMI dla przemysłu USA
20:00 – protokół z posiedzenia FOMC

Kluczowymi wydarzeniami dzisiaj będą publikacja i omówienie treści fiskalnego „Autumn Statement” w Wielkiej Brytanii oraz „minutki” z ostatniego posiedzenia FOMC.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.