Euro słabnie. Kurs USD/PLN przekracza barierę 4,20

Enrique Díaz-Álvarez18/Lis/2016Rynki walutowe

Wyprzedaż walut rynków wschodzących zaczęła ostatecznie wykazywać oznaki spowolnienia, zwłaszcza w relacji walut EM do relatywnie słabego euro. Rynki z niecierpliwieniem czekają na spotkania Europejskiego Banku Centralnego i Rezerwy Federalnej, które będą miały miejsce odpowiednio 8 i 14 grudnia.

Spojrzenie na główne waluty

GBP

Kurs GBP/PLN w czwartek zakończył dzień na poziomie wyższym o 0,1%, wahając się w widełkach 5,16 – 5,19.

Opublikowane wczoraj bardzo dobre dane makro nie były w stanie umocnić funta. Sprzedaż detaliczna w październiku w ujęciu miesięcznym wzrosła o 1,9%, znacznie powyżej oczekiwań ekonomistów (0,4%). Za tak dużą sprzedaż odpowiada nietypowa (jak na tę porę rok) pogoda wymuszająca większe wydatki m.in. na odzież oraz Halloweenowy boom zakupowy.

EUR

Kurs EUR/PLN w czwartek zakończył dzień poziomie niższym o 0,5%, wahając się w widełkach 4,43 – 4,46.

Wczorajsza aktualizacja odczytu CPI za październik nie przyniosła żadnych zmian – inflacja w strefie euro, w ujęciu rocznym urosła zaledwie o 0,5%. Wzrost poziomu cen w ciągu ostatnich trzech i pół roku znajdował się poniżej celu założonego przez EBC.

W „minutkach”, czyli podsumowaniu spotkania Europejskiego Banku Centralnego zwrócono uwagę na potrzebę utrzymania programu luzowania ilościowego oraz potencjalnego przedłużenia programu na grudniowym spotkaniu EBC.

Dzisiejszy odczyt wskaźnika cen produkcyjnych w Niemczech zaskoczył ekonomistów i zamiast oczekiwanych 0,1% wyniósł aż 0,7%. Jest to pozytywny znak, jednak biorąc pod uwagę słabe odczyty całej strefy euro na wyraźne odbicie inflacji będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

USD

Kurs USD/PLN w czwartek zakończył dzień na poziomie wyższym o 0,3%, wahając się w widełkach 4,13 – 4,18.

Podczas wczorajszego wystąpienia stanowisko Janet Yellen pozostało kontynuacją jej retoryki z poprzednich miesięcy. Prezes FED poinformowała, że Rezerwa Federalna powinna niedługo podnieść stopy procentowe, biorąc pod uwagę dobre dane z rynku pracy i odpowiednie tempo wzrostu inflacji. Co istotne, prezes FED zwróciła uwagę na zagrożenia płynące ze zbyt długiego utrzymywania niskich stóp procentowych.

Opublikowane wczoraj dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych były w przeważającej części pozytywne – inflacja w stosunku do poprzedniego roku urosła zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów o 1,6%, bazowy wskaźnik bazowy urósł natomiast o 2,1% . Zezwolenia na budowę domów oraz liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych również okazała się być lepsza od oczekiwań ekonomistów. Wszystkie powyższe dane wspierają oczekiwaną przez rynki podwyżkę stóp procentowych.

Kluczowe publikacje

9:30 – przemówienie prezesa EBC, Mario Draghiego
14:00 – płace w sektorze korporacyjnym i wzrost zatrudnienia w Polsce

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.