Złoty nadal słaby. Kurs USD/PLN najwyżej od 14 lat

Enrique Díaz-Álvarez17/Lis/2016Rynki walutowe

Po raz kolejny, z uwagi na ogromne oczekiwania inwestorów względem polityki amerykańskiego prezydenta-elekta waluty rynków wschodzących doświadczyły masowej wyprzedaży.

Kurs GBP/PLN jest na poziomie najwyższym od 2 miesięcy.
Kurs EUR/PLN jest na poziomie najwyższym od 5 miesięcy.
Kurs USD/PLN jest na poziomie najwyższym o 14 lat.
Kurs EUR/USD jest na poziomie najniższym od roku.

Wczoraj przyjęta przez polski sejm uchwała o obniżeniu wieku emerytalnego (odpowiednio do 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet) która wejdzie w życie w październiku 2017 r. nie miała i naszym zdaniem nie powinna mieć żadnego wpływu na kurs polskiej waluty.

Spojrzenie na główne waluty

GBP

Kurs GBP/PLN w środę zakończył dzień na poziomie wyższym o 1,2%, wahając się w widełkach 5,10 – 5,20.

Bezrobocie w Wielkiej Brytanii niespodziewanie spadło z poziomu 4,9% do 4,8% (najniższy poziom od 11 lat). Wzrost płac również rośnie w stabilnym tempie 2,3% (wliczając premie), płace rosną znacznie szybciej niż ceny.

Pomimo tego, spodziewamy się, że perspektywa Brexitu pogorszy warunki na rynku pracy, bezrobocie powinno wzrastać, a wzrost płac (zwłaszcza w ujęciu realnym) wyhamowywać.

EUR

Kurs EUR/PLN w środę zakończył dzień poziomie wyższym o 0,9%, wahając się w widełkach 4,40 – 4,46.

Złoty osłabiał się do euro praktycznie wyłącznie ze względu na rosnące szanse na podwyżkę procentową w Stanach Zjednoczonych. Jedyną istotną informacją był komunikat Komisji Europejskiej, która stwierdziła, że kraje strefy euro powinny w przyszłym roku złagodzić politykę fiskalną, aby stymulować słaby wzrost gospodarczy.

USD

Kurs USD/PLN w środę zakończył dzień na poziomie wyższym aż o 1,1%, wahając się w widełkach 4,09 – 4,18.

Wczorajsze dane z USA były w większości negatywne: sektor produkcji przemysłowej odnotował w październiku odczyt analogiczny do poprzedniego miesiąca, rozczarowując ekonomistów, którzy liczyli na 0,2% wzrost. Odczyt z poprzedniego miesiąca, po aktualizacji wyniósł z kolei -0,2%, a nie 0,1%, jak wstępnie szacowano.

Wskaźnik PPI również rozczarował – ceny w stosunku do poprzedniego roku urosły jedynie o 0,8%, a nie o 1,2%, jak oczekiwał konsensus rynkowy.

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp w grudniu wynosi obecnie 95%.

Kluczowe publikacje

10:30 – sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii
11:00 – wskaźnik CPI w Unii Europejskiej
13:30 – protokół z posiedzenia EBC
14:30 – dane z rynku nieruchomości, inflacja
16:00 – oświadczenie prezes FED, Janet Yellen

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.