Polska gospodarka rośnie najwolniej od trzech lat

Enrique Díaz-Álvarez16/Lis/2016Rynki walutowe

Polskie PKB w III kwartale rozczarowało – wstępny odczyt produktu krajowego brutto wyniósł zaledwie 2,5% rozmijając się z oczekiwaniami ekonomistów aż o 0,4 p.p. Krajowy PKB jest najgorszy od 3 lat. Jeżeli odczyt zostanie potwierdzony będzie to oznaczać, że polska gospodarka w 2016 r. niemal na pewno nie osiągnie tempa wzrostu 3%. Żeby móc się pochwalić takim wynikiem w ostatnim kwartale Polska gospodarka musiałaby urosnąć aż o 3,4%.

Odczyt krajowej inflacji za październik przynosi nieco lepsze wieści – ceny bazowe (z wyłączeniem cen żywności i energii) w porównaniu z analogicznym miesiącem w zeszłym roku były jedynie o 0,2% niższe – jest to najlepszy odczyt od czterech miesięcy i wynik lepszy od konsensusu (- 0,3%).

Spojrzenie na główne waluty

GBP

Kurs GBP/PLN we wtorek obniżył się 0,6%, wahając się w widełkach 5,08 – 5,15.

Niższy kurs funta jest reakcją rynku na dwie informacje: notatkę, która wyciekła z brytyjskiego gabinetu ministrów, która sugeruje, że Theresa May nie ma żadnego planu na wyjście Wielkiej Brytanii z UE, a jej gabinet jest podzielony. Druga informacja to słabe dane inflacyjne – ceny w Wielkiej Brytanii rosną wolniej od oczekiwań. W październiku inflacja CPI wyniosła zaledwie 0,9% rozmijając się z prognozami ekonomistów o 0,2 p.p. Inflacja bazowa również okazała się być niższa. Odczyt był na poziomie 1,5%, odnotowano spadek o 0,3 p.p. w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Oprócz tego Mark Carney odpowiadał na pytania brytyjskiej Izby Gmin. Poinformował, że BoE nie planuje zwiększać programu QE i, że zdaniem Banku obcięcie stóp procentowych w sierpniu nie miało negatywnego wpływu na kurs funta.

EUR

Kurs EUR/PLN we wtorek obniżył się o 0,3%, wahając się w widełkach 4,40 – 4,43.

Dane gospodarcze ze strefy euro były w większości pozytywne – wskaźnik nastrojów konsumentów ZEW wzrósł w listopadzie do poziomu 15,8 z 12,3 w poprzednim miesiącu. Nadwyżka eksportu nad importem również wzrosła do poziomu 26,5 w porównaniu z 18,4 mld euro w poprzednim miesiącu. Ostatni odczyt PKB w III kwartale dla strefy euro został potwierdzony – europejskie gospodarki rosną w tempie 1,6% (r/r).

USD

Kurs USD/PLN we wtorek zakończył dzień na poziomie otwarcia, wahając się w widełkach 4,07 – 4,13.

Za silne wahania na dolarze odpowiadają w sporej części dane makroekonomiczne – po porannych spadkach, dolar odrobił straty po publikacji słabego odczytu PKB dla Polski w III kwartale oraz lekko umocnił się po opublikowaniu danych dot. sprzedaży detalicznej w USA, która wzrosła o 0,8% w stosunku do poprzedniego miesiąca, czyli o 0,2 p.p. lepiej niż oczekiwali ekonomiści.

Komentarze członków Rezerwy Federalnej są optymistyczne – Stanley Fischer wypowiedział się pozytywnie na temat płynności rynku, a Eric Rosengran powiedział, że warunki do podwyżki stóp procentowych „praktycznie już są”. Prawdopodobieństwo grudniowej podwyżki zbliża się do 100%.

Kluczowe publikacje

10:30 – raport z rynku pracy w Wielkiej Brytanii
14:30 – wskaźnik PPI w USA

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.