NBP spodziewa się niższego wzrostu gospodarczego w 2016 r.

Roman Ziruk15/Lis/2016Rynki walutowe

Wczoraj Narodowy Bank Polski opublikował projekcje inflacji i wzrostu gospodarczego. Z raportu wynika, że zakładany wzrost w ostatnim kwartale roku będzie niższy, niż wcześniej spodziewał się bank centralny, jednak od 2017 r. ma mniej odbiegać od poprzednich projekcji Banku (Wykres 1).

Wykres 1: Wzrost PKB w Polsce (2013 – 2018 est)

Źródło: Narodowy Bank Polski Data 14/11/2016

Jeżeli chodzi o inflację prognozy są bardzo zbliżone do poprzednich założeń, jednak podobnie jak w przypadku PKB – pokazują, że inflacja w ostatnim kwartale b.r. będzie nieco niższa od poprzednich szacunków (Wykres 2).

Wykres 2: Inflacja CPI (2013 – 2018 est)

Źródło: Narodowy Bank Polski Data: 14/11/2016

Wczoraj potwierdzono, że inflacja w październiku wyniosła odpowiednio 0,5% w stosunku do poprzedniego miesiąca i – 0,2% w stosunku do poprzedniego roku. Dane w żaden sposób nie wpłynęły na kurs złotego.

GBP

Kurs GBP/PLN w poniedziałek zakończył dzień na poziomie z otwarcia wahając się w widełkach 5,09 – 5,16. Obecnie znajduje się na poziomie 5,12 i kieruje się w dół.

Funt wczoraj po raz pierwszy od czasu wyborów w Stanach Zjednoczonych przerwał trend wzrostowy względem dolara amerykańskiego. Mimo to, spodziewamy się, że z uwagi na wzrost niepokoju w krajach Unii Europejskiej oraz potencjalne opóźnienie we wdrożeniu artykułu 50 powinny utrzymać kurs funta na obecnym poziomie w najbliższych tygodniach.

EUR

Kurs EUR/PLN w poniedziałek przerwał powyborczy trend wzrostowy i zakończył dzień poziomie niższym o 0,2%, wahając się w widełkach 4,39 – 4,43. Obecnie znajduje się na poziomie 4,41 i kieruje się w dół.

Produkcja przemysłowa w strefie euro we wrześniu zmniejszyła się o 0,8% w stosunku do poprzedniego miesiąca, co jest wynikiem nieco lepszym od oczekiwań ekonomistów (-1%).

USD

Kurs USD/PLN w poniedziałek wzrósł o 0,9% wahając się w widełkach 4,06 – 4,13. Obecnie znajduje się na poziomie 4,09 i kieruje się w dół. Wczoraj indeks dolara po raz pierwszy od prawie roku znalazł się na poziomie 100.

Kurs dolara w dalszym ciągu jest napędzany oczekiwaniami względem podwyżek stóp procentowych i wzmacniany przez jastrzębi ton wypowiadających się w ostatnich dniach członków FOMC. Obecnie rynek szacuje prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych na 92%. Podczas wczorajszego przemówienia członek FOMC Jeffrey Lacker nawiązał do oczekiwanej stymulacji fiskalnej, którą zapowiada prezydent-elekt Trump i potwierdził, że tego typu polityka zazwyczaj idzie w parze z wyższymi stopami procentowymi.

Kluczowe publikacje

10:00 – PKB w III kwartale w Polsce
10:30 – inflacja w Wielkiej Brytanii
11:00 – PKB w III kwartale w strefie euro
14:30 – sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych
19:30 – przemowa członka FOMC Stanleya Fischera

Drukuj

Autor: Roman Ziruk

Strategy Analyst at Ebury, based in Warsaw. His main area of interest is emerging markets with and additional focus on Central and Eastern Europe.