Rynki uspokajają się po wyborach, dolar zyskuje

Enrique Díaz-Álvarez10/Lis/2016Rynki walutowe

Wczorajszy, zaskakujący wynik wyborów na 45 prezydenta Stanów Zjednoczonych początkowo wstrząsnął rynkami. Jednak po kilku godzinach kapitał zaczął wracać do dolara i ryzykownych aktywów. Na skutki decyzji Amerykanów dla światowej gospodarki (i tym samym dla rynków) będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Niektóre z propozycji Donalda Trumpa (takie jak obniżenie podatków i położenie nacisku na rozwój amerykańskiej infrastruktury) są oceniane pozytywnie. Inne z kolei – jak budowa muru na granicy z Meksykiem i deportacja 11 milionów nieudokumentowanych imigrantów – są uznawane za szkodliwe.

Rynki początkowo obawiały się, że amerykański FED w kontekście wyborów może z większą rezerwą podchodzić do kwestii podnoszenia podnoszenia stóp procentowych, jednak pod koniec dnia uznały, że nie będzie miało to zbyt dużego wpływu i prawdopodobieństwo podwyżki w grudniu wróciło do ok. 80%. Dzisiejsze przemówienie członka FOMC, Jamesa Bullarda powinno przykuć uwagę rynków.

Narodowy Bank Polski zgodnie z oczekiwaniami pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie, co nie wywołało żadnej reakcji rynku. Podczas konferencji banku centralnego poruszono również temat amerykańskich wyborów. Nie stwierdzono, żeby wybory w USA miały jednoznaczny skutek dla polskiej gospodarki.

Spojrzenie na główne waluty

GBP

Kurs GBP/PLN w poniedziałek, po początkowym osłabieniu ostatecznie umocnił się aż o 1,4% , wahając się w bardzo dużym przedziale 4,81 – 4,95. W momencie pisania GBP/PLN jest na poziomie 4,92 i znajduje się  w niewielkim przedziale wahań. Kurs złotego do funta nie reagował na dane makroekonomiczne z Wielkiej Brytanii.

EUR

Kurs EUR/PLN w poniedziałek umocnił się o 0,3%, wahając się w stosunkowo niewielkim przedziale 4,32 – 4,35. W momencie pisania kurs EUR/PLN jest na poziomie 4,34 i kieruje się w dół.

Kurs złotego do euro był w całości zależny od nastrojów inwestorów reagujących na wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych.

Jeden z członków EBC, Peter Praet podczas wczorajszej przemowy nie odniósł się do wpływu amerykańskich wyborów na decyzje Europejskiego Banku Centralnego. Bosjan Jazbec, członek komitetu decydującego w sprawie stóp procentowych z kolei poinformował, że zarówno FED, jak i EBC jest w stanie, w razie potrzeby zareagować na szok związany z wyborami.

USD

Kurs USD/PLN w środę, po sporych spadkach związanych z wyborami ostatecznie umocnił się aż o 1%, poruszając się w trendzie wzrostowym w bardzo dużych widełkach 3,85 – 3,98, w momencie pisania znajduje się na poziomie 3,96 (Wykres 1).

Wykres 1: Kurs USD/PLN (09/11/2016 – 10/11/2016)
2016-11-10

Źródło: Thomson Reuters Datastream Data: 10/11/2016

Kurs złotego do dolara reagował wyłącznie na wynik wyborów. W ciągu najbliższych dni kluczowa dla kursu USD/PLN będzie przede wszystkim podwyżka stóp procentowych, której spodziewamy się w grudniu.

CHF

Kurs CHF/PLN w środę umocnił się o 0,6%, poruszając się w trendzie wzrostowym w widełkach 4,00 – 4,05, obecnie znajduje się na poziomie 4,03 i kieruje się w dół.

Umiarkowany wzrost franka szwajcarskiego może być wytłumaczony tym, że inwestorzy już przed wyborami zaczęli zabezpieczać ryzyko inwestując w najbezpieczniejszą walutę świata oraz obawami o reakcję Szwajcarskiego Banku Narodowego, który w przypadku zbyt silnej aprecjacji franka powinien interweniować na rynku

Kluczowe publikacje

14:30 – zmiana liczby zadeklarowanych wstępnych bezrobotnych
15:15 – przemówienie członka FOMC, Jamesa Bullarda

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.