Donald Trump wygrywa wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych

Enrique Díaz-Álvarez09/Lis/2016Rynki walutowe

Kurs USD/PLN, który jeszcze kilka godzin wcześniej notowany był na poziomie 3,93. Po ogłoszeniu wyników pokazujących przewagę Donalda Trumpa w kolejnych swing states osiągał nowe, coraz niższe poziomy. Kurs USD/PLN odbił się od poziomu 3,85 i zdaje się odrabiać straty.

Tak duże wahania są spowodowane faktem, iż rynek nawet tuż przed wyborami był coraz bardziej przekonany o zwycięstwie Hillary Clinton. Takie przekonanie sprzyjało ekonomistom, którzy spodziewali się, że Rezerwa Federalna w grudniu podniesie stopę procentową. Szanse na takie zdarzenie, które dawało dolarowi solidne wsparcie jeszcze wczoraj wynosiły 82%, natomiast dzisiaj spadły poniżej 50, do poziomu 47%.

Inne waluty zareagowały na informacje znacznie bardziej spokojnie. Euro zyskuje na słabości dolara i  umacnia się wobec amerykańskiej waluty i walut emerging markets, zwłaszcza tych, które mają bliskie relacje ze Stanami Zjednoczonymi (jak Meksyk). Względem złotego euro umocniło się do poziomu 4,35, rosnąc w ciągu zaledwie kilku godzin o 0,7%. Obecnie jednak trend zaczyna się odwracać.

Funt brytyjski jest kolejną walutą, która osłabiła się w relacji ze złotym. Spadek o 1% był ostry i niespodziewany. Wygląda na to, że wzrost niepokoju po drugiej stronie Atlantyku przekłada się bardzo mocno na już i tak nadwrażliwą, brytyjską walutę. Niemniej, wygląda na to, że kurs GBP/PLN podobnie jak USD/PLN znalazł dołek. Obecnie notuje się na poziomie 4,85.

Inwestorzy od jakiegoś czasu ograniczali ryzyko inwestując w waluty safe haven. Ze względu na to wygrana Donalda Trumpa nie wywołała na nich tak gwałtownej reakcji. Kurs CHF/PLN umocnił się jedynie o 0,8%, jednak kieruje się w dół, w momencie pisania schodząc do poziomu 4,01.

Polityka gospodarcza

Polityka gospodarcza Donalda Trumpa nigdy nie była do końca określona, sam kandydat często zmienia zdanie. Niemniej, dwie najistotniejsze rzeczy, które możemy wyróżnić mogą mieć przeciwstawny wpływ na gospodarkę:

1) Jest bardzo możliwe, że zbliżają się restrykcje w handlu. Ekonomiści mają nadzieję, że efekt zostanie w pewien sposób stłumiony przez Kongres (mimo, że kontrolowany przez Republikanów), który skłania się w stronę wolnego handlu. Wyraźnie widać, że wpływ jaki wynik wyborów będzie miał na nastroje międzynarodowego biznesu będzie negatywny.

2) Istnieje duża szansa, że w przyszłym roku Stany Zjednoczone rozpoczną stymulację fiskalną, czyli znaczną obniżkę podatków. Oprócz tego, Trump wypowiadał się w dobrym tonie na temat inwestycji infrastrukturalnych.

Co dalej z rynkami walutowymi?

EUR/USD

Czeka nas co najmniej krótkoterminowy wzrost. To, czy może on zostać utrzymany w dłuższym terminie zależy przede wszystkim od reakcji Rezerwy Federalnej. Mimo to będziemy musieli zaktualizować w górę naszą prognozę dla pary EUR/USD.

Waluty rynków wschodzących

Waluty rynków wschodzących powinny doświadczyć spadków, a później względnego okresu stabilizacji, w momencie kiedy rynek będzie czekał na jasne sygnały tego, jakie będzie wyglądała polityka Donalda Trumpa. Jest możliwe, że te spadki stworzą szansę dla walut krajów mniej zależnych od eksportu do Stanów Zjednoczonych.

Szanse na podwyżkę stóp procentowych w USA spadają

Szansa na podwyżkę stóp procentowych w grudniu spadła poniżej 50%, co w porównaniu z ruchami, jakie obserwujemy na rynkach finansowych jest dosyć umiarkowanym spadkiem. Oprócz zamieszania, jakie powstało na rynku komunikacja ze strony FED-u w najbliższych dniach będzie kluczowa, aby zobaczyć wpływ wyniku wyborów na przyszłe działania FOMC.

Rynki będą z niecierpliwością czekały na najbliższe przemówienie jednego z członków FED-u Stanleya Fischera, które będzie miało miejsce 11 listopada.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.