Polski przemysł w opałach, najgorszy odczyt PMI od dwóch lat

Enrique Díaz-Álvarez03/Lis/2016Analizy walutowe

Wskaźnik aktywności biznesowej PMI dla przemysłu w październiku rozminął się z prognozami ekspertów i osiągnął wynik tylko 50,2 (Wykres 1). Wartość krajowego indeksu ostatni raz tak niski poziom odnotowała dwa lata temu. Nie to jednak budzi największe powody do zmartwień, znacznie bardziej niepokojące jest to, że odczyt na tak niskim poziomie jest tylko odrobinę powyżej granicznego progu 50, poniżej którego mamy do czynienia z kurczeniem się danego sektora.

Wykres 1: Indeks PMI dla przemysłu w Polsce (2014 -2016)
Poland PMI

Źródło: Thomson Reuters Datastream Data: 03/11/2016

Tak niski odczyt odbił się również na parach z polskim złotym: w momencie publikacji indeksu główne waluty (przede wszystkim USD, EUR i CHF) umocniły się do złotego.

Spojrzenie na główne waluty

GBP

Kurs GBP/PLN w środę wzrósł o 0,7%, wahając się w przedziale 4,76 – 4,81. Obecnie kurs GBP/PLN znajduje się na poziomie 4,80 i kieruje się w górę.

Na szybkie umocnienie funta wpływ miały słabe dane PMI dla przemysłu Polski oraz przede wszystkim odczyt PMI dla sektora budowlanego w Wielkiej Brytanii, który okazał się być lepszy od oczekiwań ekspertów (51,8)  i wyniósł 52,6.

EUR

Kurs EUR/PLN w środę umocnił się o 0,5%, wahając się w stosunkowo dużym przedziale 4,29 – 4,34. Obecnie kurs EUR/PLN znajduje się na poziomie 4,33 i porusza się w niewielkim przedziale wahań.

Na umocnienie się euro wpływ miały dobre dane: bezrobocie w Niemczech spadło do najniższego poziomu od 1990 r. i wynosi obecnie 6,0%. Wskaźnik PMI dla przemysłu wzrósł do najwyższego poziomu od 33 miesięcy i wyniósł 53,5, znacznie powyżej wrześniowego odczytu (52,6) i poziomu 50, oznaczającego ekspansję.

USD

Kurs USD/PLN w środę osłabił się o 0,1%, wahając się w przedziale 3,88 – 3,90. Obecnie kurs USD/PLN znajduje się na poziomie 3,89 i kieruje się w dół.

Dolar w dalszym ciągu osłabia się wraz z rosnącymi szansami Donalda Trumpa na zwycięstwo w wyborach prezydenckich w USA oraz dobrymi danymi ze strefy euro. Seria opublikowanych sondaży pokazuje zawężający się dystans między kandydatami, a niektóre z nich – przewagę Republikanina.

Oprócz tego, odczyt zatrudnienia w sektorze prywatnym ADP był nieco poniżej oczekiwań ekspertów. Nie miało to jednak bezpośredniego wpływu na rynek skupiający się na spotkaniu FOMC. Jutrzejsze dane dotyczące zmiany zatrudnienia w sektorach pozarolniczych (non-farm payrolls) będzie miała zdecydowanie większe znaczenie.

Rezerwa Federalna podczas wczorajszego spotkania zachowała się dokładnie zgodnie z oczekiwaniami – stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie. Jedynym zaskoczeniem był spadek liczby głosujących za podwyżką (z 3 do 2). Mimo to, wyraźnie jastrzębie oświadczenie FOMC sugeruje, że jeżeli jutrzejszy raport dotyczący zatrudnienia pokaże dobrą kondycję amerykańskiego rynku pracy, a wynik nadchodzących wyborów nie będzie zaskoczeniem, podwyżka stóp w grudniu jest niemal pewna.

Kluczowe publikacje

Dzisiejszy dzień będzie równie obfity co poprzedni w dane makroekonomiczne, dla rynku kluczowe znaczenie powinno mieć spotkanie Banku Anglii oraz publikacja kolejnego odczytu indeksu aktywności biznesowej PMI dla sektora usług w Wielkiej Brytanii. Z uwagi na specyfikę tych dwóch wydarzeń największej reakcji powinniśmy spodziewać się na parze GBP/PLN.

10:00 – biuletyn ekonomiczny EBC
10:30 – indeks aktywności biznesowej PMI dla sektora usług w Wielkiej Brytanii
11:00 – stopa bezrobocia w strefie euro
13:00 – spotkanie BoE
13:30 – liczba zadeklarowanych wstępnych bezrobotnych w USA
14:45-15:00 – wskaźniki PMI/ISM w Stanach Zjednoczonych

Podczas dzisiejszego spotkania Banku Anglii (BoE) bank centralny będzie decydował o stopach procentowych, programie luzowania ilościowego oraz opublikuje swoje prognozy wzrostu gospodarczego i inflacji. Nie spodziewamy się, że na posiedzeniu dojdzie do istotnych decyzji, Bank powinien utrzymać stopy procentowe i program luzowania ilościowego na dotychczasowym poziomie. BoE powinien zaktualizować (w górę) swoje prognozy inflacji Dla rynków kluczowa będzie konferencja Marka Carneya, która odbędzie się po spotkaniu Banku.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.