Złoty zyskuje wobec dolara na fali obaw inwestorów o wynik wyborów w USA

Enrique Díaz-Álvarez02/Lis/2016Analizy walutowe

Początek tygodnia przyniósł osłabienie głównych walut do złotego. Za spadki na głównych walutach odpowiada dolar amerykański, który tracąc – ze względu na obawy względem wyborów – pociągnął za sobą inne waluty.

Na krajowym podwórku spokojnie, wstępne dane inflacyjne z Polski za październik są optymistyczne. Inflacja wraca do bezpiecznych poziomów szybciej niż oczekiwali eksperci ( -0,2% vs. -0,3%), co sugeruje, że Polska może wyjść z deflacji już przed końcem bieżącego roku.  Opublikowane dane z uwagi na ograniczoną istotność jednak niezbyt mocno wpływają na rynek.

GBP

Kurs GBP/PLN w ciągu ostatnich dwóch dni obniżył się o 0,9%, wahając się w przedziale 4,75 – 4,82. Obecnie kurs GBP/PLN znajduje się na poziomie 4,76 i ulega bardzo niewielkim wahaniom.

Wbrew plotkom z ostatniego tygodnia Mark Carney pozostanie prezesem BoE do 2019 roku, pozytywna informacja nie uspokoiła jednak rynku na zbyt długo – funt znowu zaczął tracić. Wskaźnik PMI dla przemysłu obniżył się z poziomu 55,5 do 54,3 I właśnie to wydarzenie przyczyniło się do największego tąpnięcia na funcie. Tak nagła wyprzedaż jest naszym zdaniem nie do końca uzasadniona. Odnotowany wynik – pomimo rozminięcia się z prognozami ekspertów oraz obniżenia się w stosunku do poprzedniego miesiąca – jest w dalszym ciągu bardzo dobry.

EUR

Kurs EUR/PLN w ciągu ostatnich dwóch dni obniżył się o 0,7%, wahając się w przedziale 4,29 – 4,34. Obecnie kurs EUR/PLN znajduje się na poziomie 4,30 i powoli kieruje się w górę.

Do spadków na parze EUR/PLN oprócz informacji ze Stanów Zjednoczonych, przyczyniły się również m.in. słabe dane z niemieckiej gospodarki oraz obniżenie prognozy wzrostu Niemiec w 2017 r. z poziomu 1,6% do jedynie 1,3%. PKB oraz inflacja są w dalszym ciągu rozczarowujące i nie odbiegają od estymacji ekspertów.

Kurs USD/PLN w ciągu ostatnich dwóch dni obniżył się aż o 1,4%, wahając się w przedziale 3,88 – 3,96. Obecnie kurs USD/PLN znajduje się na poziomie 3,89 i ulega bardzo niewielkim wahaniom.

Na osłabienie się dolara mają wpływ przede wszystkim obawy związane z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi w USA. Kontrowersje związane z tzw. aferą e-mailową Hillary Clinton spowodowały, że dystans między nią, a Donaldem Trumpem uległ wyraźnemu zwężeniu. Szanse na zwycięstwo kandydatki Demokratów spadły z poziomu 90% w zeszłym tygodniu do 71% (Źródło: FiveThirtyEight.com).

CHF

Kurs CHF/PLN umocnił się we wtorek aż o 0,5%. Frank szwajcarski był walutą, która odnotowała tego dnia najwyższy wzrost. Do umocnienia szwajcarskiej waluty przyczyniły się bardzo dobre dane PMI dla przemysłu, odczyt wskaźnika jest najlepszy od pięciu miesięcy (Wykres 1). Oprócz tego, sprzyjającym czynnikiem dla franka jest wzrost niepewności związany z wyborami w Stanach Zjednoczonych. Inwestorzy – analogicznie do sytuacji przed brytyjskim referendum – zaczynają inwestować w waluty safe haven, takie jak CHF i JPY.

Mimo to, frank szwajcarski ma ograniczony potencjał wzrostu. Bank centralny kraju jest zdania, że waluta krajowa jest przewartościowana i w przypadku zbyt dużego umocnienia franka będzie interweniował, aby zbić jego cenę.

Kluczowe publikacje makroekonomiczne

Dzisiejszy dzień będzie bardzo obfity w dane makroekonomiczne (przede wszystkim PMI), jednak kluczowy dla rynków będzie rozwój wydarzeń w związku z wyborami w USA i spotkanie amerykańskiego FOMC o 19:00. Jutro rynki będą skupiały się na spotkaniu BoE.

9:00 – wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce
9:55 – wskaźnik PMI dla przemysłu w Niemczech & dane dot. bezrobocia
10:00 – wskaźnik PMI dla przemysłu w strefie euro
10:30 – wskaźnik PMI dla sektora budowlanego w UK
13:15 – zmiana zatrudnienia pozarolniczego ADP
19:00 – spotkanie FOMC: decyzja w sprawie stóp procentowych

Nie spodziewamy się, że brytyjski i amerykański bank centralny podejmą podczas nadchodzących spotkań istotne decyzje. Dla rynków znacznie większe znaczenie będzie miał rozkład głosów za podwyżką stóp procentowych i charakter wypowiedzi Marka Carneya, który zasugeruje czego możemy się spodziewać w nadchodzących miesiącach.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.