Dywergencja w polityce monetarnej FED i EBC ponownie silniej wpływa na rynek walutowy, ostatni tydzień słabszy dla PLN.

Enrique Díaz-Álvarez25/Paź/2016Analizy walutowe

PLN

Na przestrzeni ostatniego tygodnia złoty osłabiał się wobec Euro oraz dolara. Wpływały na to głównie czynniki zewnętrzne związane z polityką pieniężną zarówno FED i EBC. W związku z rosnącym prawdopodobieństwem podwyżki stóp procentowych w USA para USD/PLN zbliża się do poziomu 4.0. Rynek sceptycznie podchodzi do nadchodzącego odczytu dynamiki PKB w związku na słabsze dane m.in. o sprzedaży detalicznej. Niższe wskazanie PKB w III kwartale może spowodować powrót spekulacji dotyczących obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. W piątek, Ministerstwo Finansów uplasowało obligacje o wartości 10 mld PLN, popyt wyniósł 12 mld PLN i był nieco niższy niż ostatnio, aukcję należy jednak uznać za stosunkowo udaną.

Inwestorzy zwracają coraz większą uwagę na różnice co do przyszłego kształtowania się poziomu stóp procentowych na rynku walutowym. Na konferencji po czwartkowym posiedzeniu EBC, Mario Draghi utrzymał relatywnie gołębie stanowisko, po raz kolejny sugerując, że zacieśnianie polityki monetarnej w strefie euro nie jest spodziewane w najbliższej przyszłości. Z drugiej strony FED jest z każdym kolejnym spotkaniem bliżej decyzji o podwyżce stóp procentowych przed końcem roku.

Wskazywane różnice ciągną kurs EUR/USD w kierunku tegorocznych minimów. Z kolei funt stabilizuje się po ostatnich spadkach, silnie zyskując wobec euro.

Mocne zwyżki zanotowały waluty rynków wschodzących. Real brazylisjki, meksykańskie peso i południowoafrykański rand zyskiwały od 1 do 3 % względem walut z grupy G10. W odniesieniu do większości walut emerging markets oczekujemy, że pozostaną one mocne względem euro oraz funta i nadal będą wspierane przez przepływy kapitału kuszonego środowiskiem wysokich realnych stóp procentowych i utrzymującej się solidnej inflacji.

EUR

Październikowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego nie przyniosło żadnych nowych informacji. Wątek stopniowego ograniczania skupu obligacji nie był przez Bank poruszany, a wszelkie rozważania dotyczące kolejnych możliwych rozwiązań zostały przesunięte na grudniowe spotkanie.

W tym tygodniu kluczowe będą poniedziałkowe odczyty PMI. Nie oczekiwane są duże odchylenia, aczkolwiek nieco słabsze odczyty powinny wesprzeć decyzję EBC o braku ograniczania programu skupu aktywów.

Brak reakcji rynku na pozytywne doniesienia z rynków peryferyjnych (wzrost szans Portugalii i Hiszpanii na utrzymanie ratingów) potwierdza, że inwestorzy skupiają się obecnie na kształtowaniu się dywergencji w polityce pieniężnej EBC i amerykańskiego FED.

USD

Kolejna, trzecia już debata prezydencka w USA nie wypadła pozytywnie dla Donalda Trumpa. Również wiadomości napływające z poszczególnych stanów nie są po myśli kandydata Republikanów. Okazuje się, że szanse w wiernym zwyczajowo Republikanom Texasie są dla obu kandydatów równe.

W tym tygodniu uwaga rynków wraca ponownie w kierunku odczytów makroekonomicznych. W piątek opublikowany zostanie wstępny odczyt amerykańskiego PKB. Oczekujemy, że zarówno PKB jak i koszty pracy wzrosły o solidne 2 – 2.5% czyli wystarczająco aby FED podniósł stopy procentowe na listopadowym lub grudniowym posiedzeniu. Jeżeli odczyt nie wypadnie poniżej oczekiwań dolar powinien nadal zyskiwać w  perspektywie najbliższych miesięcy, potwierdzając nasze oczekiwania.

GBP

Głównym wydarzeniem ostatniego tygodnia był widoczny w odczytach makroekonomicznych brak wpływu ożywienia inflacji na wzrost zarobków opublikowany w raporcie z rynku pracy.

Rynek walutowy skupia jednak obecnie uwagę na wszelkich aspektach związanych z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE i jej dostępem do wspólnego rynku.

Rynki będą z uwagą przysłuchiwały się słowom szefa Banku Anglii Marka i ministra ds. Brexitu Davida Jonesa, którzy będą zeznawali kolejno we wtorek i środę przed brytyjskim parlamentem. Szczególna uwaga zwrócona będzie na oznaki zmiękczenia retoryki Rządu brytyjskiego co może przyczynić się do niewielkiego wzrostu notowań funta.

Subskrybuj tutaj.
Dzięki temu otrzymasz nasze analizy drogą elektroniczną.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.