Rynki czekają na dane z amerykańskiego rynku pracy. Złoty wraca na poziomy z poprzedniego tygodnia

Enrique Díaz-Álvarez03/Paź/2016Analizy walutowe

Ze względu na brak istotnych danych makroekonomicznych w zeszłym tygodniu, waluty krajów G10 poruszały się w stosunkowo wąskich korytarzach. W centrum uwagi inwestorów po raz kolejny znalazły się waluty krajów wschodzących, przede wszystkim tych, których kondycja gospodarcza jest powiazana z wydobyciem ropy. Najbardziej wyraźną reakcję mogliśmy zaobserwować na meksykańskim peso i rosyjskim rublu. Peso zyskało po debacie prezydenckiej w której niesprzyjający Meksykowi kandydat – Donald Trump – poniósł porażkę, która powinna bezpośrednio przełożyć się na wyniki sondaży i tym samym oddalić wizję prezydentury kontrowersyjnego kandydata. Obecnie Hillary Clinton jest zdecydowanym faworytem i rynki spodziewają się jej zwycięstwa.

Wykres 1: Sondaże przed wyborami prezydenckimi w USA

Weekly 03.10

Źródło: FiveThirtyEight.com Data: 03/10/2016

Zarówno meksykańskie peso, jak i rosyjski rubel zostały wsparte przez ostatnie ustalenia kartelu OPEC, którego kraje zgodziły się na zmniejszenie wydobycia ropy, co przełożyło się na wzrost cen surowca. Od pewnego czasu byliśmy nastawieni pozytywnie względem wzrostu obu walut, a ostatni tydzień potwierdza tylko nasze przekonania. Jesteśmy zdania, że pomimo zeszłotygodniowych wzrostów obie waluty mają jeszcze stosunkowo duże szanse na dalsze wzrosty.

W minionym tygodniu Europa na chwilę wstrzymała oddech, ze względu na obawy o los Deutsche Banku, co mogliśmy zobaczyć w wycenie akcji DB. Nie widzimy żadnych, istotnych przesłanek sugerujących kryzys bankowy. Stosunkowo przejrzysty bilans banku, dostęp do płynności banków centralnych oraz perspektywiczne zmniejszenie kary nałożonej przez Stany Zjednoczone na bank za działania w trakcie trwania kryzysu 2008-2009 roku będzie znacznie niższa. Rynki walutowe wydają się zgadzać z naszą opinią umiarkowanie i krótkotrwało reagując na informacje dotyczące Deutsche Banku.

Rynki finansowe w tym tygodniu będą skupiać się na wydarzeniach po drugiej stronie Atlantyku. Oprócz kluczowego, comiesięcznego raportu z amerykańskiego rynku pracy, który poznamy w piątek, coraz istotniejsze zaczną być sondaże dotyczące wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

PLN

W zeszłym tygodniu doszło do kolejnego przetasowania na polskiej scenie politycznej. Paweł Szałamacha podał się do dymisji. Miejsce Ministra Finansów  obejmie Mateusz Morawiecki, który jednocześnie pozostanie na drugim stanowisku Ministerstwa Rozwoju. Nieoficjalne informacje wskazują na objęcie przez Szałamachę sterów Komisji Nadzoru Finansowego, który z kolei prezes banku centralnego – Adam Glapiński – chce przyjąć pod skrzydła Narodowego Banku Polskiego.

Po początkowych spadkach, związanych z pogorszeniem sentymentu względem naszego regionu złoty zaczął zyskiwać na wartości, co można było zaobserwować zwłaszcza względem funta, wobec którego znalazł się na najlepszym poziomie od półtorej miesiąca (Wykres 2).

Wykres 2: Kurs GBP/PLN (2015 – 2016)

Weekly 03.10 1

Źródło: Thomson Reuters Datastream Data: 03/10/2016

Dzisiejsze, poranne wskaźniki PMI okazały się nieco lepsze od oczekiwań, osiągając wynik 52,2, w porównaniu z 51,5 w miesiącu poprzednim. Rynek walutowy nie zareagował na te informacje, ze względu na zbliżoną wartość faktycznego wskaźnika do oczekiwanych 52,0. Wyniki na takim poziomie utrzymują nasze przekonanie o stabilności polskiego wzrostu gospodarczego na poziomie około 3% rocznie.

W tym tygodniu najistotniejszą informacją z kraju będzie środowa decyzja o stopach procentowych. Nie oczekujemy, że NBP w tym roku będzie podejmował decyzję o istotnej zmianie w tej kwestii, spodziewamy się, że pozostawi stopy procentowe na stabilnym poziomie.

GBP

Brytyjska waluta w ciągu ostatnich kilku dni radziła sobie dobrze, do momentu, w którym opinia publiczna dowiedziała się, iż premier Theresa May chce rozpocząć procedurę wyjścia z Unii Europejskiej nie później niż w marcu 2017 roku. Tak szybkie rozpoczęcie procedury spowodowałoby faktyczne wyjście Wielkiej Brytanii z UE w 2019 roku. Podczas niedzielnej, azjatyckiej sesji funt wyraźnie tracił schodząc poniżej poziomów z zeszłego tygodnia.

W tym tygodniu poznamy kolejne istotne dane makroekonomiczne, które pokażą jak odporna na Brexit jest brytyjska gospodarka. Najważniejsze dla nas będą wskaźniki aktywności biznesowej, PMI.

EUR

Wstępne dane dotyczące inflacji we wrześniu opublikowane w zeszłym tygodniu były najistotniejszą informacją ze strefy euro. Inflacja wyniosła 0,8%, co rozczarowało niektórych ekspertów liczących na nawet niewielki wzrost. Tak niskie odczyty inflacji utrzymują presję na EBC, od którego w ciągu trzech najbliższych posiedzeń będziemy oczekiwać reakcji w postaci dodatkowych środków stymulacji monetarnej.

Polityka, po raz kolejny będzie głównym czynnikiem wpływającym na kurs europejskiej waluty. W ciągu najbliższych tygodni istotne dla rynku walutowego będą wydarzenia na południu Europy: w Hiszpanii – gdzie ostatnio doszło do załamania w partii socjalistycznej, co po wielu nieudanych próbach być może umożliwi utworzenie rządu, we Włoszech, gdzie będzie miało miejsce referendum konstytucyjne w którym Włosi być może odrzucą rządowe plany oraz w Portugalii, która cały czas nie osiąga porozumienia z instytucjami finansowymi tzw. Trojki.

USD

Ten tydzień będzie dla USA stosunkowo intensywny. Oprócz piątkowego raportu z rynku pracy będziemy uważnie przyglądać się sondażom prezydenckim, aby upewnić się, że szanse Clinton na zwycięstwo w dalszym ciągu przeważają. Jeżeli tak zostanie, oczekujemy wzrostu zainteresowania aktywami ryzykownymi, zwłaszcza walutami rynków wschodzących. Niemniej, wpływ wyborów na dolara jest jeszcze niemożliwy do oszacowania, ze względu na brak reakcji amerykańskiej waluty na dotychczasowy rozwój wydarzeń związanych z wyborami.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.