Po ogłoszeniu komunikatu z posiedzenia NBP złoty umacnia się, stopa bezrobocia najniższa od wielu lat

Enrique Díaz-Álvarez26/Wrz/2016Analizy walutowe

W zeszłym tygodniu wartość złotego w stosunku do innych najważniejszych walut powoli rosła i osiągnęła największą od ponad miesiąca wartość w stosunku do euro i dolara amerykańskiego.

Jest to konsekwencją ogłoszenia dosyć kontrowersyjnego komunikatu z posiedzenia Narodowego Banku Polskiego oraz przedstawienia prognoz gospodarczych Rezerwy Federalnej przewidujących łagodniejszą niż oczekiwano podwyżkę stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych w przyszłym roku.

Tak jak przypuszczano, w zeszłym tygodniu Fed utrzymała stopy na dotychczasowym poziomie, stojąc na stanowisku, że kolejna po kryzysie finansowym podwyżka może zostać wprowadzona dopiero przed końcem roku. Sądzimy, że stanie się to podczas grudniowego posiedzenia FOMC, który naszym zdaniem powinien wzmocnić dolara amerykańskiego względem prawie wszystkich pozostałych głównych walut, w tym złotego.

PLN

Komunikat z ostatniego posiedzenia Narodowego Banku Polskiego (NBP) podany w czwartek popołudniu był dosyć konfrontacyjny. Większość decydentów w Polsce opowiedziała się za stopniową stabilizacją stóp procentowych. Większość członków komisji stwierdziła, że deflacja nie stanowi zagrożenia dla gospodarki krajowej, co pozostawiło otwarte drzwi dla możliwości zwiększenia stóp procentowych w 2017 r. Sądzimy, że NBP nadal zmierza w kierunku podwyżki stóp procentowych z obecnego rekordowo niskiego poziomu 1,5%. Miałoby to nastąpić pod koniec przyszłego roku.

Po opublikowaniu danych w zeszłym tygodniu rynek pracy w Polsce nadal się umacnia. Stopa bezrobocia ponownie spadła z 8,6% w sierpniu do 8,5%, poziomu najniższego od 25 lat (Rys. 1). Naszym zdaniem bardzo dobre wyniki rynku pracy w Polsce, na którym odnotowano również wzrost płac o prawie 5%, powinien sprzyjać w utrzymaniu i tak już wysokiego popytu krajowego oraz umożliwić gospodarce dalszy wzrost o około 3% na przestrzeni następnych kilku kwartałów.

Wykres 1: Stopa bezrobocia w Polsce (2002-2016)

Weekly 26.09

Źródło: Thomson Reuters Datastream Data: 23/09/2016

Wygląda na to, że po umiarkowanym spadku w lipcu wydatki konsumpcyjne również zyskały na wartości w zeszłym miesiącu. Sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu o 5,6%, poziom wyższy od prognozowanego i o wiele większy od odnotowanych w poprzednim miesiącu 2%.

Komunikat o inflacji ogłoszony zostanie w piątek o godz. 14.00 i będzie to najważniejsza wiadomość w tym tygodniu.

EUR

W zeszłym tygodniu w strefie euro nie zaobserwowano żadnych znaczących zdarzeń. Na wartość euro wpływały głównie wydarzenia w Stanach Zjednoczonych.

Najważniejsze wiadomości dotyczyły opublikowanych wskaźników PMI z zakresu przetwórstwa przemysłowego i usług. Oba z nich były dosyć przytłaczające. Wstępne wskaźniki PMI usług i przetwórstwa przemysłowego spadły odpowiednio do 52,1 i 52,6; jednocześnie indeks zbiorczy osłabł z 52,9 do 52,6.

Naszym zdaniem będzie to stanowiło dodatkową presję na Europejski Bank Centralny, aby w najbliższych miesiącach wzmocnić program stymulacji gospodarki. Będzie to prawdopodobnie dla euro dużym wyzwaniem przez kilka najbliższych miesięcy.

USD

Zgodnie z oczekiwaniami na wrześniowym posiedzeniu w sprawie polityki monetarnej, które miało miejsce w środę wieczorem, Rezerwa Federalna utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie, mocno podkreślając, że decyzja o podniesieniu stóp może zapaść przed końcem roku.

Przewodnicza Janet Yellen przyznała, że stan amerykańskiej gospodarki wciąż się poprawia dzięki korzystnym zmianom na rynku pracy. Co ważne, liczba przeciwników głosujących za natychmiastowym podwyższeniem stóp procentowych wzrosła od jednego do trzech, a w konsekwencji doszło do podziału głosów w stosunku 7-3 na korzyść niewprowadzenia zmian w polityce. Naszym zdaniem zbliżamy się do punktu zwrotnego, kiedy większość członków komitetu będzie głosować za podniesieniem stóp. Oczekujemy, że nastąpi to na grudniowym posiedzeniu FOMC.

Pomimo relatywnie jednoznacznych sygnałów o podniesieniu stóp procentowych w grudniu, tzw. „dot plot”, czyli docelowe prognozy stóp procentowych każdego członka komitetu na koniec każdego roku pokazały, że decydenci w przyszłym roku spodziewają się raczej dwukrotnego podwyższenia stóp.

Subskrybuj tutaj.
Dzięki temu otrzymasz nasze analizy drogą elektroniczną.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.