Raport walutowy: Chorwacka kuna (HRK)

Enrique Díaz-Álvarez20/Wrz/2016Analizy walutowe

Od kilku tygodni na rynkach finansowych rosły obawy związane z Brexitem. To najważniejsze wydarzenie polityczne w Europie w ciągu ostatnich lat utrzymuje niepewność na rynkach i powoduje ogromne wahania, zwłaszcza na rynku walutowym.

Biorąc pod uwagę wynik referendum i jego konsekwencje dla całego świata, oczekujemy, że Rezerwa Federalna nieco ostrożniej będzie podchodziła do kwestii podniesienia stóp procentowych. Jednak jesteśmy zdania, że do końca 2016 roku powinno dojść do jednej podwyżki.

Sądzimy, że kierunek w którym będą poruszały się kursy walut rynków wschodzących w drugiej połowie 2016 roku będzie zależał przede wszystkim od reakcji banków centralnych, których głównym zadaniem jest przywrócenie spokoju i stabilności rynków finansowych.

Kuna chorwacka (HRK) jest walutą utrzymaną w systemie stabilizowanego kursu walutowego, jej kurs jest częściowo powiązany z euro. Bank centralny kraju okazjonalnie interweniuje na rynku walutowym w celu wyeliminowania nadmiernej aprecjacji lub deprecjacji względem euro (Wykres 1). Od czasu kryzysu Narodowy Bank Chorwacji pozwalał na rokroczną deprecjację kuny chorwackiej o około 1%, co miało pozytywny wpływ na eksport tego kraju, który stanowi obecnie około połowę  PKB Chorwacji.

Aby otrzymać dostęp do pełnej wersji raportu należy wypełnić poniższy formularz.

 

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.