Ustawa frankowa odsunięta w czasie, złoty gwałtownie rośnie

Enrique Díaz-Álvarez02/Sie/2016Analizy walutowe

Kwestia przewalutowania kredytów frankowych przez ostatnie kilka miesięcy była zdecydowanie największym ryzykiem wewnętrznym w Polsce, co było wielokrotnie podkreślane przez ekonomistów oraz agencje ratingowe Wielkiej Trójki. Koszty, które musiałyby ponieść polskie banki równałyby się ich kilkuletnim zyskom. W sytuacji, kiedy sektor bankowy w Polsce jest już obciążony dodatkowym podatkiem generowałoby to nowe ryzyko, nie tylko dla samego sektora ale i dla stabilności kraju. Niepewność, co do kierunku w jakim zmierzać będzie projekt ustawy i czynniki zewnętrzne powodowała dużą słabość złotego względem głównych walut, takich jak: dolar amerykański, euro, frank szwajcarski oraz funt szterling.

Prezes NBP podczas dzisiejszego spotkania na temat rządowego planu przewalutowania kredytów frankowych podkreślił, że „jednorazowe, ustawowe przewalutowanie kredytów na złote jest niemożliwe. Stwarzałoby ono bardzo poważne zagrożenie m.in. dla polskiej waluty”. Tym samym uspokoił inwestorów oraz ekonomistów, którzy spodziewali się, że polski rząd będzie utrzymywał swoje stanowisko w kwestii natychmiastowego przewalutowania kredytów po kursie dobrym dla kredytobiorców. Pierwszy etap nowego projektu rządu będzie opierał się na zwrocie spreadów pobranych przez banki, a także na nakłanianiu banków do dobrowolnego przewalutowania.

Fakt odsunięcia w czasie oraz złagodzenia warunków dla banków sprawił, że polska giełda (w szczególności banki) oraz złoty notują dzisiaj wyraźne wzrosty.

CHF

Kurs franka po brytyjskim referendum utrzymywał się na stabilnym poziomie. Przyczyniały się do tego zarówno interwencje słowne  oraz faktyczna manipulacja szwajcarską walutą, której dokonywał Szwajcarski Bank Narodowy, aby nie dopuścić do nadmiernego wzrostu kursu. Frank zdaniem Banku jest walutą wyraźnie przewartościowaną.

Jedyne istotne dane makroekonomiczne ze Szwajcarii to poziom sprzedaży detalicznej oraz wskaźnik PMI według SVME za lipiec. Jedne i drugie dane okazały się być gorsze zarówno od przewidywań, jak i danych z poprzedniego okresu, Za spadek na parze CHF/PLN w przeważającej części odpowiada kwestia odsunięcia w czasie wdrożenia ustawy frankowej (Wykres 1).

Wykres 1: Kurs CHF/PLN (02/08/2016)

Special fig 1

Źródło: Thomson Reuters Datastream Data: 02/08/2016

USD

Za zeszłotygodniowe spadki kursu USD/PLN do najniższego poziomu od czerwca odpowiada w pierwszej kolejności nieco irracjonalne rozczarowanie inwestorów spotkaniem amerykańskiego FED-u, który wcale nie wykluczył podwyżek stóp w bieżącym roku. Przeciwnie, ton Janet Yellen był dosyć optymistyczny. Druga kwestia to słabe dane dotyczące wzrostu PKB w drugim kwartale, za które odpowiadają niemal w całości przejściowe czynniki. Nie powinny one jednak zaważyć na wzroście amerykańskiej gospodarki. Naszym zdaniem reakcja na oba wydarzenia jest zbyt mocna i dosyć paniczna, a na spadek kursu dolara amerykańskiego względem innych walut ma duży wpływ działalność spekulantów, którzy pod koniec miesiąca zamykali zyskowne pozycje chcąc zrealizować zyski.

Za dzisiejszy spadek (kurs USD/PLN wynosi 3,86 w momencie pisania) ze względu na znoszenie się pozytywnych i negatywnych danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych, odpowiada kwestia odsunięcia w czasie wdrożenia ustawy frankowej (Wykres 2).

Wykres 2: Kurs USD/PLN (02/08/2016)

Special fig 2

Źródło: Thomson Reuters Datastream Data: 02/08/2016

EUR

Pomimo dobrych wartości opublikowanych dziś wskaźników cen dóbr produkcyjnych dla strefy euro, kurs EUR/PLN zanurkował. Za jego dzisiejszy spadek aż o cztery grosze w całości odpowiedzialne dzisiejsze informacje dotyczące ustawy frankowej (Wykres 3).


Wykres 3: Kurs EUR/PLN (02/08/2016)

Special fig 3

Źródło: Thomson Reuters Datastream Data: 02/08/2016

GBP

Za spadek kursu GBP/PLN od końca czerwca niemal w całości odpowiedzialny był Brexit. Ostatnio, kurs funta notował kolejne, wyjątkowo niskie poziomy ze względu na oczekiwania inwestorów względem obniżenia stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. Oczekujemy, że dojdzie do tego już w najbliższy czwartek, co ma już pewien wpływ na obniżenie kursu funta względem innych walut. Za dzisiejszy spadek wartości funta względem złotego odpowiada w całości jednak kwestia odsunięcia w czasie ustawy frankowej (Wykres 4).

Wykres 4: Kurs GBP/PLN (02/08/2016)

Special fig 4

Źródło: Thomson Reuters Datastream Data: 02/08/2016

Informacje zawarte w tym dokumencie służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady fnansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są specyfczne dla danego adresata. Przed skorzystaniem z tych informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady. Ebury nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje działań podjętych na podstawie informacji zawartych w raporcie.

Subskrybuj tutaj.
Dzięki temu otrzymasz nasze analizy drogą elektroniczną.

 

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.