Raport walutowy: Polski złoty (PLN)

Enrique Díaz-Álvarez02/Sie/2016Analizy walutowe

Od kilku tygodni rynki finansowe i kursy walut były zdominowane przez obawy związane z Brexitem. To  najważniejsze wydarzenie polityczne w Europie w ciągu ostatnich lat, podtrzymuje niepewność na rynkach i powoduje ogromne wahania, zwłaszcza na rynku walutowym.

Biorąc pod uwagę wynik referendum i jego konsekwencje dla całego świata, oczekujemy, że Rezerwa Federalna nieco ostrożniej będzie podchodziła do kwestii podniesienia stóp procentowych. Mimo to jesteśmy zdania, że do końca 2016 roku dojdzie do jednej podwyżki. Oczekujemy również, że Bank Anglii już w sierpniu podejmie decyzję o obcięciu stóp procentowych. Większość banków centralnych krajów, których waluty są w grupie G10 utrzymuje luźną politykę monetarną.

Interesujące również jest to, że pomimo Brexitu odnotowaliśmy wzrosty większości walut rynków wschodzących, na czele z realem brazylijskim (BRL) oraz rublem (RUB).

Jesteśmy zdania, że kierunek w którym będą poruszały się kursy walut rynków wschodzących w drugiej połowie 2016 roku będzie zależał przede wszystkim od reakcji banków centralnych, których głównym zadaniem jest przywrócenie spokoju i stabilności rynków finansowych.

Polski złoty (PLN) przez ostatnie kilka miesięcy pozostawał na relatywnie niskim poziomie względem, euro, franka szwajcarskiego oraz dolara. Jedyna z głównych walut, która notowała wyraźne spadki względem złotego to oczywiście funt brytyjski. Złoty był jedną z walut, które najmocniej odczuły skutki brytyjskiego referendum.

Pełny raport można pobrać tutaj

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.