Bank Anglii utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie

Enrique Díaz-Álvarez14/Lip/2016Analizy walutowe

Kurs funta wystrzelił w górę w czwartek, po zaskakującej informacji, iż zaledwie jeden z dziewięciu członków komitetu monetarnego Banku Anglii, Gertjan Vlieghe głosował za obcięciem stóp procentowych, które obecnie znajdują się na rekordowo niskim (0,5%) poziomie.

Funt wzrósł o 1% względem dolara amerykańskiego, o około 0,6% względem euro oraz aż o około 1,4% względem złotego (Wykres 1).

Wykres 1: GBP/USD (14/07/2016)

BoE fig 1

Źródło: Thomson Reuters Data: 14/07/2016

Po czerwcowym, zaskakującym wyniku referendum w Wielkiej Brytanii, rynki finansowe oczekiwały możliwość obcięcia stóp procentowych w tym tygodniu, zwłaszcza po wyjątkowo gołębich komentarzach prezesa Banku Anglii. Carney ostrzegł, że perspektywa gospodarcza pogorszyła się i zasugerował, że koszty pożyczania pieniędzy niedługo będą jeszcze mniejsze.

Raport po spotkaniu był mimo to, dosyć gołębi. Komitet zobowiązał się do podjęcia wszelkich kroków mających na celu podtrzymanie brytyjskiego wzrostu gospodarczego, przy jednoczesnym wyrażeniu obawy, że wynik referendum już wpłynął negatywnie na nastroje firm oraz gospodarstw domowych. Sytuacja „uzasadnia natychmiastowe luzowanie polityki monetarnej, która powinna być wsparta pakietem dodatkowych środków już w sierpniu”.

Bardzo wyraźnie odczytujemy sygnały banku, jako znak rozluźnienia polityki monetarnej w kolejnym miesiącu. Większość członków komitetu Banku oczekuje tego samego na spotkaniu w sierpniu.

Biorąc pod uwagę bardzo silne oczekiwane spadki w głównych indeksach PMI, które zostaną opublikowane w pierwszym tygodniu sierpnia, pierwsze, które dotycząc kondycji gospodarki po referendum, jesteśmy zdania, że Bank Anglii niemal na pewno obetnie stopy procentowe o 25 punktów bazowych na kolejnym spotkani. Bank centralny może również zwiększyć skalę luzowania ilościowego aby zapobiec spowolnieniu ekonomicznemu. Kolejne spotkanie Banku Anglii będzie miało miejsce za trzy tygodnie, w czwartek, 4 sierpnia.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.