Prognoza walutowa dla dolara, funta, euro oraz jena japońskiego

Enrique Díaz-Álvarez07/Lip/2016Analizy walutowe

Funt gwałtownie spada w odpowiedzi na zaskakujący wynik referendum w Wielkiej Brytanii

Rynki finansowe zareagowały negatywnie na nieoczekiwaną decyzję Wielkiej Brytanii – przeważyły głosy Brytyjczyków, którzy chcieli wyjścia swojego kraju z Unii Europejskiej. Referendum dotyczące Brexitu jest jednym z najistotniejszych wydarzeń politycznych w Europie od kilku dekad. Głosowanie doprowadziło do jednego z najbardziej niepewnych okresów na rynku walutowym i spowodowało wahania światowych walut na niespotykaną skalę.

Polski złoty był jedną z walut, które najbardziej ucierpiały przez wynik brytyjskiego referendum. Złoty to obecnie waluta uznawana za słabą oraz dosyć ryzykowną, w związku z tym nie oczekujemy, że to już koniec osłabienia złotego.

Funt doświadczył największej jednodniowej deprecjacji względem dolara od początku swojej historii, tracąc na wartości  ponad 10%  zaledwie w ciągu kilku godzin. Brytyjski pieniądz  zanurkował do najniższych poziomów od kilku lat względem każdej waluty G10, i pozycjonuje się na najniższym poziomie względem dolara od 1985 roku. Jednocześnie w stosunku do  euro obniżył się do najniższego poziomu od marca 2014 (Wykres 1).

Wykres 1: Kurs GBP względem USD i EUR (16/06/16 – 01/07/16)

G10 fig 1

Źródło: Thomson Reuters Data: 01/07/2016

Inwestorzy zareagowali na zwiększony poziom ryzyka w naturalny sposób, czyli lokując pieniądze w walutach bezpiecznych krajów i opuszczając bardziej ryzykowne aktywa. Japoński jen mocno zyskał na wartości, kurs USD/JPY spadł do najniższego poziomu względem dolara po raz pierwszy od dwóch i pół roku i zyskał na wartości o 15% względem funta. Kolejna, uznawana za bezpieczną waluta – frank szwajcarski – również wyraźnie się umocnił.

Wyprzedaż walut rynków wschodzących w dniu ogłoszenia wyników była bardzo łagodna. Waluty te zareagowały stosunkowo dobrze na tak zaskakującą sytuację.

Reakcja banków centralnych na te zawirowania oraz niepewność, co do dalszych losów Wielkiej Brytanii to obecnie kwestie, które najbardziej kształtują zachowania rynku. Prezes Banku Anglii – Mark Carney – mocno zasugerował w swojej ostatniej wypowiedzi, że jeszcze tego lata będzie miało miejsce obcięcie przez Bank stóp procentowych i oczekujemy tego już w tym miesiącu. Analitycy spodziewają się także , że Europejski Bank Centralny będzie jeszcze bardziej luzował politykę monetarną w nadchodzących miesiącach. Co więcej, najwcześniejsza data, kiedy FED mógłby podnieść stopy procentowe to grudzień 2016. Rynki finansowe nie oczekują podwyżki przed drugą połową 2017 roku.

Widzimy oznaki lekkiej stabilizacji na rynkach od czasu referendum. Zdaje się, że funt znalazł  tymczasowy stabilny poziom między 1,30 a 1,35 względem dolara amerykańskiego, pomimo  wyjątkowo gołębich komentarzy prezesa Banku Anglii. Światowe rynki akcji reagują lepiej niż rynek walutowy i ponownie notują poziomy sprzed referendum. Index FTSE 100 UK jest powyżej poziomu sprzed 24 czerwca , jednak trzeba wziąć pod uwagę, że wyraźna obniżka waluty, w której akcje są denominowane, nie mogła bezpośrednio negatywnie na niego wpłynąć.

Jesteśmy zdania, żę kursy walut grupy G10 w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy będą w dużym stopniu zależne od politycznych i gospodarczych skutków szoku spowodowanego Brexitem. Istotna będzie reakcja banków centralnych, które być może skoordynują działania, aby przywrócić spokój i stabilność na rynkach finansowych.

Nasze prognozy po aktualizacji zakładają następujące tezy:

  • Oczekujemy, że proces negocjacyjny Zjednoczonego Królestwa i UE będzie długi i przewlekły, a wprowadzenie wszelkich zmian (jeżeli w ogóle do tego dojdzie) zajmie co najmniej kilka lat
  • Wielka Brytania będzie miała dostęp do jednolitego rynku w pewnego rodzaju formie
  • Działania banku centralnego pomogą ustabilizować rynki finansowe, które utrzymają się na poziomach znanych z dzisiaj
  • Doświadczymy wyraźnego zmniejszenia inwestycji w Wielkiej Brytanii. Będzie ono trwało przez następne 2 kwartały, do momentu, kiedy niepewność co do losu Wielkiej Brytanii zacznie słabnąć, a kraj ponownie przyciągnie inwestorów. Spadek importu w Zjednoczonym Królestwie będzie się utrzymywał, głównie ze względu na niepewność konsumentów oraz wyjątkowo niskie poziomy, na jakich notuje się brytyjska waluta.

Aktualizacje poniżej

G4 – Aktualizacja raportu: Euro (EUR)

G4 – Aktualizacja raportu: Dolar amerykański (USD)

G4 – Aktualizacja raportu: Funt szterling (GBP)

G4 – Aktualizacja raportu: Japoński jen (JPY)

 

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.