Wzrosty na rynkach wschodzących. Przetasowania w Wielkiej Brytanii trwają

Enrique Díaz-Álvarez04/Lip/2016Analizy walutowe

Coraz więcej głosów sugeruje, że Brexit może mieć bardziej negatywny wpływ na Wielką Brytanię niż na Unię Europejską. Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego – Christine Lagarde – wyraziła opinię, iż Londyn nie będzie już elementem, który hamował niektóre europejskie inicjatywy.

Wygląda na to, że rynki finansowe powoli się uspokajają. Funt w dalszym ciągu kontynuuje spadki względem złotego, natomiast para GBP/USD wydaje się stabilizować w przedziale 1,30-1,35. Głównym czynnikiem, który wpływa na obecną sytuację, jest fakt opóźnienia procedury wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE. Możliwe, że nie dojdzie do tego przed końcem bieżącego roku. Para EUR/USD zdaje się stabilizować powyżej poziomu 1,10, mimo to nie sądzimy, że utrzymanie się na tym poziomie jest możliwe w dłuższym horyzoncie czasowym. Rosną obawy dotyczące ryzyka politycznego oraz perspektywa jeszcze większego luzowania polityki monetarnej Europejskiego Banku Centralnego.

Rynki akcji na całym świecie wyraźnie odbiły od ostatnich poziomów: indeks światowy odrobił straty ostatnich dni i osiągnął poziom sprzed referendum. Wyjątkowo pozytywnie nastraja także sytuacja na rynku aktywów rynków wschodzących. Niemal wszystkie waluty tych krajów wyraźnie wzrosły względem euro i dolara. Wygląda na to, że perspektywa większego luzowania ze strony Banku Anglii, Europejskiego Banku Centralnego i Banku Japonii sprawia, że inwestorzy zaczynają szukać zysków gdzie indziej.

W związku z niepewnością polityczną w Wielkiej Brytanii i Brukseli, oczekujemy na pierwsze wskaźniki informujące o nastrojach inwestorów. Opublikowany dzisiaj raport Sentix dotyczący nastrojów w strefie euro daje powody do niepokoju, gdyż wynik jest  najgorszy od listopada 2014 roku. Nie jest to najważniejszy ze wskaźników, jednak w obecnej sytuacji będzie miał nieproporcjonalnie duży wpływ na zachowania rynku..

Istotną informacją jest wycofanie się z wyścigu o fotel premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona – byłego burmistrza Londynu, który jest jedną z głównych postaci stojącą za kampanią wyjścia oraz równie niespodziewana rezygnacja drugiego lidera kampanii – Nigela Farage z fotela przewdniczącego partii UKIP.

PLN

Polska, jako jeden z najbardziej istotnych krajów wschodzących ucierpiał najmocniej ze względu na wynik referendum. Ostatnimi czasy jednak zaczął odrabiać straty. Polska znowu wydaje się być krajem atrakcyjnym dla inwestorów, którzy szukają miejsc, w których mogliby jednocześnie bezpiecznie lokować środki oraz oczekiwać zysków wyższych niż w tzw. safe havens do których uciekali w czasie Brexitu. Oprócz wzrostu polskiej waluty względem dolara oraz funta zanotowaliśmy ożywienie na rynku polskich obligacji. Niestety o podobnych ruchach jak na rynku długu nie możemy mówić w przypadku polskiej giełdy. Główny indeks WIG20, podobnie jak cały polski rynek systematycznie traci.

Debata frankowa nie ustaje. Najświeższe informacje mówią o możliwości przeniesienia mechanizmu zastosowanego przy reformie OFE do nowego projektu ustawy o przewalutowaniu kredytów w szwajcarskiej walucie. Osoby, które chciałyby pozostać przy kredycie frankowym musiałyby złożyć wniosek. Jeżeli tego nie zrobią – kredyt automatycznie zostałby przewalutowany i zamieniłby się w kredyt złotowy.

Dodatkowo, w kwestii OFE,  rząd proponuje zmianę systemu emerytalnego. Wicepremier Morawiecki poinformował, że rząd nie ma w planach nacjonalizacji OFE. Zamiast tego chce oddać środki publiczne Polakom. Koncepcja najprawdopodobniej opierałaby się na przekazaniu środków z OFE na indywidualne konta emerytalne ich uczestników, co mogłoby wesprzeć budowę efektywnego III filara.

GBP

Przemowa prezesa Banku Anglii sprawiła, że inwestorzy z bezpiecznych aktywów zaczęli przerzucać się na te bardziej ryzykowne. Mark Carney zasugerował, że do cięcia stóp procentowych niemal na pewno dojdzie już tego lata. Poinformował również, że brytyjskie banki doświadczą różnych udogodnień, między innymi zwiększenia płynności oraz zmniejszenia wymagań kapitałowych banków, co ma przyczynić się do zwiększenia akcji kredytowej.

W tym tygodniu zostaną opublikowane indeksy PMI, które jednak nie powinny mieć istotnego wpływu na rynki, ze względu na fakt, że dotyczą danych jeszcze przed referendum. Żadne informacje makroekonomiczne nie będą miały znaczenia do momentu opublikowania wskaźników dotyczących nastroju inwestorów pod koniec miesiąca. Oczekujemy, że do momentu opublikowania tych informacji funt będzie doświadczać wyraźnych wahań. Na kurs brytyjskiej waluty wpływ będzie miało zachowanie się Unii Europejskiej w odpowiedzi na celowe opóźnianie wyjścia, które uskuteczniają Brytyjczycy. Dalszy ciąg wydarzeń i możliwą perspektywę rozwiązania tej problematycznej sytuacji poznamy najpewniej w poniedziałek, 11 lipca, w dniu spotkania Eurogrupy.

EUR

Kolejną, po Brexicie kwestią generującą ryzyko jest kondycja włoskiego sektora bankowego. Notujemy wyjątkowo niskie zyski w tym sektorze, co nie jest pozytywną informacją.  Do takiej sytuacji przyczynia się polityka Europejskiego Banku Centralnego oraz problem Włochów z kredytami, które nie są spłacane w zadowalającym stopniu.  Dodatkowo mamy do czynienia z walką na arenie politycznej, która trawi włoski rząd oraz martwi europejskich polityków. Zaczynają pojawiać się głosy o możliwej konieczności pomocy finansowej ze strony Unii, która jednak jest wyraźnie oponowana przez europejskich poityków. Oczekujemy zatem na dalszy  rozwój sytuacji.

USD

Zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych jest jedyną istotną makroekonomiczną informacją w tym tygodniu, która będzie miała wpływ na rynek walutowy. Po rozczarowaniu związanym z wynikami opublikowanymi miesiąc temu oczekujemy sporej poprawy. Analitycy przewidują, że w czerwcu utworzonych zostało około 200 000 miejsc pracy. Taki wynik byłby potwierdzeniem dobrej kondycji brytyjskiej gospodarki i spowodowałoby niewielką poprawę nastrojów względem podniesienia stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Komunikacja ze strony banku centralnego w najbliższych dniach również będzie kluczowa. W tym tygodniu oczekujemy przemówień członków Rezerwy Federalnej, które odbędą się we wtorek i środę.

Subskrybuj tutaj.
Dzięki temu otrzymasz nasze analizy drogą elektroniczną.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.