Funt osiąga najniższy poziom od 30 lat w odpowiedzi na referendum

Enrique Díaz-Álvarez24/Cze/2016Analizy walutowe

Podczas czwartkowej nocy funt zaczął drastycznie tracić na wartości, po tym jak większość Brytyjczyków w historycznym referendum niespodziewanie zagłosowała za wyjściem z Unii Europejskiej. Spowodowało to jeden z bardzo dramatycznych ruchów w historii  jednej z głównych walut.

Podczas godzin porannych, kiedy głosy za wyjściem zaczęły przeważać, funt drastycznie stracił na wartości, osiągając poziom 1,33 względem amerykańskiego dolara. GBP/USD osiągnął najniższą wartość od 1985 roku odnotowując spadek o 10% w ciągu zaledwie kilku godzin. (Wykres 1).

Wykres 1: GBP/USD (23/06/2016 – 24/06/2016)

Brexit 1

Źródło: Thomson Reuters Datastream Data: 24/06/2016

Jest to największy jednodniowy spadek kursu funta od  1992 roku , w którym funt szterling został wycofany z mechanizmu ERM (European Exchange Rate Mechanism). Wyraźne ruchy na rynku były dzisiaj znacznie większe niż te, które odnotowaliśmy podczas apogeum kryzysu finansowego.

Funt zanurkował również względem innych głównych walut: odnotowaliśmy 8-procentową deprecjację brytyjskiej waluty względem euro i aż 15-procentowy spadek względem japońskiego jena.

Euro odnotowało dzisiaj poziom o 4 procent niższy względem dolara amerykańskiego. Jest to najniższy poziom od marca (Wykres 2), inwestorzy w związku z ogromną niepewnością i ryzykiem postanowili postawić na bezpieczne waluty, takie jak japoński jen. Kurs USD/JPY w pewnym momencie spadł do poziomu poniżej 100, pierwszy raz od 18 miesięcy.  

Wykres 2: EUR/USD (23/06/2016 – 24/06/2016)

Brexit 2

Źródło: Thomson Reuters Datastream Data: 24/06/2016

Waluty rynków wschodzących odnotowały duże spadki w odpowiedzi na referendum. Ich średni poziom deprecjacji to 3-4% względem dolara amerykańskiego.

Jak zagłosowali Brytyjczycy?

W przeciwieństwie do sondaży z zeszłego tygodnia, które pokazywały, że osób chcących pozostać w Unii Europejskiej jest nieco więcej, we wczorajszym referendum 52% Brytyjczyków opowiedziało się za wyjściem Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Przewaga głosów za pozostaniem, w Londynie i Szkocji, nie wystarczyła, aby przeważyć szale na korzyść zwolenników pozostania w Unii. Pozostała część Anglii, zwłaszcza północne regiony, wyraźnie głosowały za wyjściem.

Poranny wynik był szokiem dla rynków finansowych, które brały pod uwagę i uwzględniały w swoich wycenach oczekiwania względem innego wyniku referendum. Funt ostatnimi czasy wzrósł na szczytowy poziom w 2016, po tym jak sondaż YouGov z zeszłej nocy sugerował przewagę głosów za pozostaniem w UE.

Co teraz stanie się z brytyjską gospodarką?

Biorąc pod uwagę bezprecendensową naturę dzisiejszego wydarzenia, jest niezwykle trudno przewidzieć z dużą dozą pewności, jak refendum odbije się na brytyjskiej gospodarce. Z pewnością będziemy mieli do czynienia ze stosunkowo ostrym wzrostem inflacji, sporym prawdopodobieństwem wolniejszego wzrostu i utrzymującej się finansowej niepewności.

Bank Anglii ogłosił, że gospodarka Zjednoczonego Królestwa może znowu wpaść w recesję, możliwe, że do końca tego roku.

Wyjście z UE wykluczyło możliwość podwyżki stop procentowych przez Bank Anglii w najbliższym czasie. Tym samym, jesteśmy zdania, że Bank Anglii może ogłosić natychmiastową obniżkę stóp w celu zabezpieczenia brytyjskiej gospodarki przed spadkiem inwestycji i obniżeniem poziomu wzrostu Wielkiej Brytanii. Obniżka stóp mogłaby sprawić, że stopa referencyjna osiągnęłaby poziom zero, o czym przekonamy się już w najbliższych dniach lub podczas spotkania banku centralnego w lipcu.

Bank Anglii mógłby podjąć decyzję o interwencji na rynku walutowym w celu ochrony wartości funta lub skorzystać z bardziej niekonwencjonalnych metod, takich jak zwiększenie programu luzowania ilościowego.

Sytuacja polityczna jest niepewna, po tym jak premier Wielkiej Brytanii – David Cameron – rano podał się do dymisji po sześciu latach przewodniczenia partii konserwatywnej. Nowy premier zostanie wybrany podczas październikowej konferencji Partii Konserwartywnej.

Co dalej z głównymi walutami?

Nasze długoterminowe prognozy po zaktualizowaniu będą uwzględniać niższy kurs i perspektywy brytyjskiej waluty. W krótkim okresie, bardzo dużo zależy od reakcji organów monetarnych i instytucji finansowych, na czele z bankami centralnymi. Od rana krążą pogłoski o interwencji Banku Japonii w celu powstrzymania aprecjacji jena. Reakcja Banku Anglii w najbliższych tygodniach będzie kluczowa: oczekujemy obcięcia stop procentowych w celu zabezpieczenia brytyjskiej gospodarki przed spadkiem inwestycji i obniżeniem poziomu wzrostu Wielkiej Brytanii. Bez wątpienia od rana we Frankfurcie i Waszyngtonie mają miejsce nadzwyczajne spotkania i jeżeli rynek nie ulegnie stabilizacji, możemy oczekiwać interwencji.

Jesteśmy zdania, że rynek może nie do końca właściwie wyceniać negatywny polityczny i gospodarczy wpływ wczorajszej decyzji brytyjczyków na Unię Europejską w odpowiedzi na głosowanie. Od czasu ogłoszenia wyników w Wielkiej Brytanii zaczęły odzywać się głosy w innych europejskich krajach, sugerujące chęć organizacji podobnego referendum.
Niepewność względem unii gospodarczej i fiskalnej będzie narastać, a rozwój instytucjonalny unii monetarnej naszym zdaniem będzie istotnie utrudniony. Patrząc na wyprzedaż na rynku ostatniej nocy nie sądzimy, iż obecne poziomy EUR/USD odzwierciedlają we właściwym stopniu znaczne pogorszenie warunków politycznych i oczekujemy jeszcze niższego poziomu tej pary w nadchodzących tygodniach i miesiącach.

Jak zareagował polski złoty?

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami kurs polskiej waluty względem wszystkich głównych (oczywiście za wyjątkiem funta) walut poszybował w dół. Tak jak przewidywaliśmy, kurs USD/PLN poszybował o 6% w górę, kurs EUR/PLN o 3%, natomiast względem funta odnotowaliśmy mniejszy od oczekiwanego wzrost złotego, jedynie  o 2,5%. Złoty był jedną z walut, które dzisiaj odnotowały największy spadek względem dolara amerykańskiego (Wykresy 3-5).

Wykres 3: USD/PLN (23/06/2016 – 24/06/2016)

Brexit 3

Źródło: Thomson Reuters Datastream Data: 24/06/2016

Wykres 4: EUR/PLN (23/06/2016 – 24/06/2016)

Brexit 4

Źródło: Thomson Reuters Datastream Data: 24/06/2016

Wykres 5: GBP/PLN (23/06/2016 – 24/06/2016)

Brexit 5

Źródło: Thomson Reuters Datastream Data: 24/06/2016

Istotna dla Polski jest również informacja dotycząca nagłego wzrostu kursu franka szwajcarskiego, który dzisiaj odnotowuje poziom o 5% wyższy niż wczoraj. W jeszcze większym stopniu obciąży to posiadających kredyty we frankach oraz wywoła dodatkową presję na rząd w sprawie przewalutowania kredytów w tej walucie.

Bank Szwajcarii z uwagi na istotny wzrost kursu franka podjął decyzję o interwencji, co wpłynęło na obniżenie kursu szwajcarskiej waluty, która obecnie stabilizuje się na poziomie 4,13zł (Wykres 6).

Wykres 6: CHF/PLN (23/06/2016 – 24/06/2016)

Brexit 6

Źródło: Thomson Reuters Datastream Data: 24/06/2016$

Wiceminister finansów – Piotr Nowak – podtrzymuje przedreferendalną wypowiedź ministra Pawła Szałamachy i informuje, że resort finansów nie widzi powodu do interwencji na rynku walutowym i nie przewiduje żadnych kroków w związku z nagłym wzrostem głównych walut względem złotego.  

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.