Brexit rzeczywistością. Funt najniższy od 30 lat

Enrique Díaz-Álvarez24/Cze/2016Analizy walutowe

Dzisiaj rano obudziła nas szokująca informacja ze Zjednoczonego Królestwa. Obywatele Wielkiej Brytanii zagłosowali we wczorajszym referendum za opuszczeniem Unii Europejskiej. Długoterminowe skutki wyjścia są trudne do przewidzenia i będą zależały w dużym stopniu od złożonych i przedłużających się negocjacji, niemniej natychmiastowe konsekwencje są jasne.

Funt doświadcza kilku najgorszych godzin od co najmniej 1992 roku, notując spadek o 11% podczas sesji azjatyckiej i obniżając się do najniższego poziomu od 31 lat względem dolara. Brytyjska waluta straciła na wartości 8% względem euro i pozostałych głównych walut. Rynki akcji notują poziomy niższe o około 5-10% już w momencie otwarcia, w związku ze zmniejszaniem ekspozycji większości inwestorów na rynkach aktywów. Ze względu na wydarzenia w Wielkiej Brytanii pieniądze są większym stopniu lokowane w rządowe obligacje i gotówkę.

Co decyzja Brytyjczyków oznacza dla rynków?

W krótkim okresie, bardzo dużo zależy od reakcji organów monetarnych i instytucji finansowych, na czele z bankami centralnymi. Od rana krążą pogłoski o interwencji Banku Japonii w celu powstrzymania aprecjacji jena. Reakcja Banku Anglii w najbliższych tygodniach będzie kluczowa: oczekujemy obcięcia stop procentowych w celu zabezpieczenia brytyjskiej gospodarki przed spadkiem inwestycji i obniżeniem poziomu wzrostu Wielkiej Brytanii. Bez wątpienia od rana we Frankfurcie i Waszyngtonie mają miejsce nadzwyczajne spotkania i jeżeli rynek nie ulegnie stabilizacji, możemy oczekiwać interwencji.

Jesteśmy zdania, że rynek może nie do końca właściwie wyceniać negatywny polityczny i gospodarczy wpływ wczorajszej decyzji brytyjczyków na Unię Europejską w odpowiedzi na głosowanie. Od czasu ogłoszenia wyników w Wielkiej Brytanii zaczęły odzywać się głosy w innych europejskich krajach, sugerujące chęć organizacji podobnego referendum.

Niepewność względem unii gospodarczej i fiskalnej będzie narastać, a rozwój instytucjonalny unii monetarnej naszym zdaniem będzie istotnie utrudniony. Patrząc na wyprzedaż na rynku ostatniej nocy nie sądzimy, iż obecne poziomy EUR/USD odzwierciedlają we właściwym stopniu znaczne pogorszenie warunków politycznych i oczekujemy jeszcze niższego poziomu tej pary w nadchodzących tygodniach i miesiącach.

 

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.