Rynki finansowe nerwowe w obliczu niepewności związanej z potencjalnym Brexitem

Enrique Díaz-Álvarez13/Cze/2016Analizy walutowe

Zeszły tydzień nie przyniósł większych zmian w wycenie złotego. Inwestorzy spodziewają się kolejnego okresu stabilnych stóp procentowych pod nadzorem nowego prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Uwaga rynków walutowych już od dłuższego czasu zwrócona jest natomiast w kierunku wysp brytyjskich, gdzie już za 10 dni odbędzie się referendum dotyczące potencjalnego opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Najnowsze sondaże wskazują na umacniający się wynik opowiadających się za Brexitem, co w ubiegłym tygodniu spowodowało spadek funta. Jednak bukmacherzy zdają się być niewzruszeni na najnowsze sondaże i nadal obstawiają prawdopodobieństwo Brexitu na nie więcej niż 1/3.

PLN

W środę NBP nie zaskoczył rynków – na ostatnim posiedzeniu pod przewodnictwem Marka Belki, RPP zadecydowała o pozostawieniu stopy procentowej na niezmienionym poziomie. Komentarze decydentów były optymistyczne i zaprzeczały możliwości dalszego cięcia stóp nawet w obecności przedłużającego się trendu deflacyjnego.

Belka jest opinii, iż ulegający ozdrowieniu rynek pracy spowoduje także ożywienie poziomu inflacji. Ostatni opublikowany odczyt poziomu bezrobocia wyniósł 9.2%, najniższy wynik od ośmiu lat. Według Belki, wzrost gospodarczy zapewni także program 500+.

W piątek ogłoszono następcę Marka Belki, którym został Adam Głapiński. W pierwszych komentarzach Głapiński dał do zrozumienia iż nie ma niepokoju związanego z kursem złotego, ale NBP jest przygotowany do interwencji jeśli taka będzie konieczna. Nowy prezes NBP jest także zachowawczy w kwestii dalszego cięcia stóp procentowych – dopiero drastyczne przyspieszenie inflacji spowodowałoby rozpoczęcie cyklu podwyżek.

EUR

Czwartkowa decyzja Europejskiego Banku Centralnego o skupie nisko wycenianych zadłużeń korporacyjnych przyczyniła się do osłabienia euro, na którym w ostatnich dniach rykoszetem odbijają się także nastroje inwestorów obawiających się Brexitu. Mario Draghi najwyraźniej nadal wierzy w wykorzystanie jakichkolwiek działań stymulacyjnych aby zakończyć stagnację w strefie euro.

W tym tygodniu brak jest ważniejszych danych makroekonomicznych, dlatego spodziewamy się, że europejska waluta pozostanie pod wpływem sondaży i wiadomości dotyczących referendum w Wielkiej Brytanii.

USD

Po tygodniu umocnienia, dolar zostanie poddany testowi w środę, gdy poznamy decyzję amerykańskiej Rezerwy Federalnej co do dalszej podwyżki stóp procentowych.

Zgodnie z resztą analityków jesteśmy przekonani, że FED pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Janet Yellen najpewniej skomentuje stan gospodarczy USA, podkreślając w swojej wypowiedzi że nawet lipcowa podwyżka jest nadal możliwa, w zależności od czerwcowego raportu o stanie pracy.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.