Co działo się w ostatnich dwóch tygodniach z PLN?

Enrique Díaz-Álvarez06/Maj/2016Analizy walutowe

Biorąc pod uwagę fakt, że we wtorek rynek w Polsce nie działał z powodu Święta Konstytucji 3 Maja, transakcje handlowe w tym tygodniu przebiegały we względnie spokojnej atmosferze, to jednak stanowi szansę dla polskich podmiotów, aby zabezpieczać swoją ekspozycję walutową i chronić się przed niekorzystnymi ruchami na rynku.

Złoty wciąż znajduje się pod silną presją w stosunku do ogólnie mocniejszego euro, a od początku kwietnia stracił już około 4% względem jednolitej waluty (wykres 1).

Wykres 1: EUR/PLN (01/04/16 – 05/05/16)

PLN

Źródło: Thomson Reuters Datastream Data: 05/05/2016

Wśród inwestorów zapanował szczery niepokój, że agencja Moody’s pójdzie w ślady Standard & Poor’s i obniży w kolejnym tygodniu rating Polski.

Według ostatnich sondaży Reutersa 11 na 24 badanych ekonomistów było zdania, że agencja Moody’s zredukuje rating Polski w dniu 13 maja, podczas gdy 13 pozostałych respondentów spodziewało się, że perspektywa Polski zostanie zmieniona ze stabilnej na negatywną.

W styczniu waluta Polski zanurkowała o około 3% po obniżce ratingu kraju przez agencję S&P w związku z obawami, że nowy rząd osłabia kluczowe przepisy konstytucyjne oraz Trybunał Konstytucyjny. Wprawdzie nie spodziewamy się tym razem żadnych agresywnych ruchów kursu złotówki, ale perspektywa kolejnego ostrego zawirowania w kursie PLN byłaby znakomitą sposobnością dla polskich podmiotów, by zamrozić kursy wymiany walut przed nastąpieniem tego rodzaju istotnego zdarzenia rynkowego.

Równolegle wstępne wskaźniki inflacyjne opublikowane w zeszłym tygodniu wzmocniły obecne już spekulacje, jakoby Narodowy Bank Polski mógł zdecydować się na kolejne cięcie stóp procentowych w nadchodzących miesiącach. Polskie ceny konsumpcyjne spadły o 1,1% w kwietniu, zgodnie ze wstępnymi szacunkami, czyli bardziej niż prognozowali ekonomiści (1,0%). Potwierdzenie tych wyników oznaczałoby, ze inflacja osiągnęła najniższy poziom od kwietnia 2015 r., i to w miesiąc po obniżce stóp przez NBP do obecnego, rekordowo niskiego poziomu.

Polskie spółki skupujące dolary amerykańskie dużą uwagę przywiązują również do raportów dotyczących zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych, które opublikowane zostaną w ten piątek, a zwłaszcza do najważniejszego wskaźnika płacowego w sektorach pozarolniczych. Spodziewamy się, że wyniesie on 200.000 lub więcej, co wpłynęłoby korzystnie na przyszły rozwój USD i skłoniłoby Rezerwę Federalną do podwyższenia stóp procentowych po raz drugi podczas czerwcowego posiedzenia.

Naszym zdaniem zwiększenie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych powinno zaowocować długotrwałym umocnieniem dolara amerykańskiego w stosunku do większości walut gospodarek wschodzących, w tym PLN. Byłby to bardzo korzystny rozwój wypadków szczególnie dla polskich spółek zainteresowanych eksportem do Stanów Zjednoczonych.

Drukuj

Autor: Enrique Díaz-Álvarez

Dyrektor ds. Oceny Ryzyka w Ebury. Enrique skupia się na tworzeniu strategicznych rozwiązań mających na celu ochronę finansów przed wahaniami na rynkach walutowych. Regularnie opracowuje analizy walutowe dla agencji Bloomberg.